اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۴ خرداد ۱۳۹۶
اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل

اگر صاحب شغلی هستید تا امروز اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل خود را پر نکردید، بلافاصله این کار را انجام دهیدو تا 31 خرداد آن را تکمیل کنید.

اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل :صاحبان محترم مشاغل در ثبت نام و تسلیم اظهارنامه مالیاتی الکترونیکی عملکرد سال ۱۳۹۵ باید موارد زیر را مورد توجه قرار دهند:

 

 

نسخه جدید نرم افزار اظهارنامه الکترونیکی اشخاص حقیقی عملکرد سال ۱۳۹۵ و میانسالی های ۱۳۹۶(ویرایش ۹٫۰٫۰٫۵)منتشر شد.

 

 

درحالی که چند روز بیشتر تا اتمام مهلت اظهارنامه اشخاص حقیقی باقی نمانده ، ویرایش پنجم اظهارنامه این اشخاص منتشر شد.

 

باتوجه به اینکه مهلت ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی بموجب اصلاح ماده ۱۰۰ قانون مالیاتهای مستقیم ، خرداد ماه تعیین شده ، سازمان امورمالیاتی ورژن جدید این اظهارنامه را در سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی بارگذاری کرد.

 

 

اطلاعیه مهم در مورد ثبت نام و تسلیم اظهارنامه ،قابل توجه صاحبان مشاغل

 

 

چنانچه صاحبان مشاغل بر اساس مجوز صادره از مراجع ذیصلاح (مانند پزشکان، وکلا، کارشناسان رسمی دادگستری، مهندسین مشاور و …) بیش از یک محل فعالیت برای همان مجوز داشته باشند، برای تمامی این محل‌‌ها فقط یک ثبت نام صورت گرفته و یکی از این محل ها بنا بر اعلام مؤدی به عنوان محل اصلی فعالیت مشخص و سایر محل ها به عنوان شعبه منظور خواهد شد (در صورت عدم انتخاب مؤدی، تعیین محل اصلی فعالیت به تشخیص سازمان امور مالیاتی خواهد بود) این مؤدیان می‌بایست صرفاً یک اظهارنامه برای تمام این محل‌های فعالیت‌ تسلیم نمایند.

 

 

چنانچه صاحبان مشاغل در یک محل بیش از یک فعالیت شغلی داشته باشند، مکلف به یک ثبت نام برای کلیه فعالیت‌های شغلی محل مذکور و ارائه یک اظهارنامه برای آن محل می‌باشند.

 

 

چنانچه یک مؤدی دارای فعالیت‌های مختلف (اعم از انفرادی یا مشارکتی) در محل‌های متعدد باشد، باید برای هر یک از محل‌های فعالیت خود، به صورت مجزا ثبت نام نموده و اظهارنامه مالیاتی مربوط را تا سررسید مقرر حسب مورد در قالب‌های انفرادی یا مشارکتی بطور جداگانه تسلیم نماید.

 

 

در مورد کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی که نوع فعالیت آنها ایجاد دفتر یا فروشگاه در یک یا چند محل دیگر را اقتضاء نماید، مؤدی می‌تواند برای کلیه محل‌های مذکور یک ثبت نام به نشانی که به عنوان محل اصلی فعالیت اعلام می نماید، انجام داده و یک اظهارنامه واحد برای این محل های فعالیت‌ ارائه نماید.

 

 

مشاغلی که بصورت مشارکت مدنی اعم از قهری یا اختیاری اداره می‌شوند، باید به عنوان یک مؤدی (در قالب مشارکت) در نظام مالیاتی ثبت نام نموده و شناسه مشارکت مدنی دریافت کنند. صاحبان مشاغل مذکور مکلفند در زمان ثبت نام، اطلاعات مورد نیاز کلیه شرکاء و نسبت سهم هر شریک را اعلام نمایند. این مؤدیان باید اظهارنامه مالیاتی خود را در چارچوب یک فرم اظهارنامه مشارکتی تسلیم نمایند.

در ادامه بخوانید:  ثبت مالیات عملکرد

 

 

چنانچه چند مؤدی با مشاغل متفاوت یا یکسان، بدون وجود رابطه شراکت، در یک محل فعالیت دارند، هر یک از مؤدیان باید به طور مجزا در نظام مالیاتی ثبت نام و تا سر رسید مقرر اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه نماید.

 

 

مؤدیانی که در بخشی از سال در یک محل فعالیت داشته و در بخشی دیگر در محل دیگری فعالیت نموده‌اند، باید با مراجعه به سامانه ثبت نام، نسبت به اصلاح تاریخ شروع و خاتمه فعالیت هر محل اقدام و برای هر محل، بطور جداگانه اظهارنامه تسلیم نمایند.

 

 

مؤدیانی که در یک مکان بیش از یک فعالیت داشته و قبلاً با توجه به موضوع فعالیت در بیش از یک بند از بندهای الف، ب و ج موضوع ماده ۹۵  قانون مالیاتهای مستقیم پیش از اصلاحیه ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ ثبت نام نموده اند، برای عملکرد سنوات ۱۳۹۵ و به بعد مکلفند با توجه به مفاد ماده (۲) آئین نامه اجرایی موضوع ماده ۹۵ ق.م.م اصلاحیه مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴ ثبت نام خود را ویرایش کنند و تحت یکی از گروه بندی های سه‌گانه جدید قرار گیرند و متناسب با آن اظهارنامه مالیاتی خود را تا سررسید مقرر تسلیم نمایند.

 


 

 

بنابر قانون، اگر اظهارنامه خود را تکمیل نکنید باید 30 درصد مالیات را جریمه بپردازید. جریمه ای که قابل بخشش هم نیست.

 

فعالان اقتصادی به منظور بهره مندی از مشوق های قانونی نرخ صفر و یا هرگونه تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر قانونی ارائه نمایند.

 

وی در ادامه با اشاره به قانون مالیات های مستقیم مصوب سال ۱۳۹۴ افزود: مودیان محترم مالیاتی به منظور بهره مندی از معافیت مالیاتی برای عملکرد سال ۹۵، حداکثر تا ۳۱ خردادماه سال جاری مهلت دارند اظهارنامه مالیاتی را ارائه دهند.

 

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: در صورتی که صاحبان مشاغل با هر میزان درآمد اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر ارائه نکنند، علاوه بر اینکه مکلف به پرداخت مالیات می باشند مشمول جرایم نیز خواهند شد.

 

 

1. حتما اظهارنامه را تکمیل کنید

در ادامه بخوانید:  انحلال شرکت

اگر صاحب شغلی هستید تا امروز اظهارنامه مالیات بر درآمد مشاغل خود را پر نکردید، بلافاصله این کار را انجام دهیدو تا 31 خرداد آن را تکمیل کنید. چرا که پر نکردن اظهار نامه مالیاتی به منزله از دست دادن بخش زیادی از معافیت ها و فرصت هاست. اولین مزیت تکمیل اظهارنامه، استفاده از معافیت های مالیاتی است.

 

البته این معافیت منوط به پر کردن اظهارنامه است. دومین مزیت تکمیل اظهارنامه در زمان مقرر، فرار کردن از جریمه است. بنابر قانون، اگر اظهارنامه خود را تکمیل نکنید باید 30 درصد مالیات را جریمه بپردازید. جریمه ای که قابل بخشش هم نیست. علاوه براین، در صورتی که اظهار نامه خود را برای سه سال متوالی تکمیل نکنید، مشمول مجازات می شوید. این مجازات به صورت حبس 6 ماه تا 2 سال، جزای نقدی 2 تا 8 میلیون تومانی و… تعریف شده است.پس تا دیر نشده است، اظهارنامه خود را به صورت الکترونیکی تکمیل کنید.

 

 

2. درآمد خود را به میزان سال قبل اظهار کنید

اگر هنوز اظهارنامه خود را پر نکرده اید، باید بدانید که بهترین حالت برای شما، قبول مالیات سال قبل است. چرا که براساس، توافق اصناف و سازمان مالیاتی، میزان مالیات سال قبل را می توانید برای امسال درج کنید.

 

البته این موضوع تنها برای مشاغل بند ج صادق است. لذا در صورتی که شما مالیات سال گذشته خود را قبول دارید، می توانید آن را قطعی نمایید اما اگر در اظهارنامه مقادیر کمتر از مالیات سال گذشته را درج کنید، ماموران مالیاتی دفاتر فروش شما را بررسی خواهند کرد و بعد از بررسی ها مالیات متناسب با درآمد شما را درج می کنند. بنابراین، کم خطر ترین راه برای اظهار مالیات، درج رقم مالیات سال 95 است.

 

 

 

3. معافیت ها را دنبال کنید

براساس اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم، یکسری معافیت مشمول حال شما می شود. مهم ترین این معافیت ها در ماده 84 قانون درج شده است . البته شرط استفاده از این معافیت، تکمیل اظهارنامه تا پایان خرداد است.

 

 

علاوه براین معافیت، موارد دیگری نیز در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم وجود دارد که با مراجعه به آن می توانید از آن ها استفاده کنید. هر چند در مورد مشاغل بند ج قانون معافیت های اندکی وجود دارد اما برخی از مشاغل نظیر فعالیت های مرتبط با گردشگری می توانند از این معافیت ها بهره مند شوند.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم تغییرات قانون مالیاتهای مستقیم

 

 

4. مالیات شما چگونه محاسبه می شود

یک سوال همیشگی برای مودیان وجود دارد و آن چگونگی محاسبه مالیات بر درآمد مشاغل آن هاست. جدول زیر نرخ مالیات را برای درآمد های مختلف نشان می دهد. از آن جایی که اظهارنامه مالیاتی شما مربوط به سال 95 است، میزان معافیت رقم  15میلیون و 600 هزار تومان در سال است. یعنی درآمد شما تا سطح 15 میلیون و 600 هزار تومان در سال از مالیات معاف است اما برای درآمد های بیشتر از این مقدار مالیات با نرخ های متفاوتی اعمال می گردد.

 

این نرخ از 15 درصد برای درآمد های پایین شروع می شود تا 25 درصد برای درآمد های بالا ختم می شود. برای سادگی فرض کنید فردی ماهانه 2میلیون تومان سود دارد. درآمد این فرد در سال 24 میلیون تومان می باشد که 15 میلیون و 600 هزار تومان آن از مالیات معاف است و 8 میلیون و 400 هزار تومان آن مشمول مالیات می شود.

 

 

با توجه به این که مبلغ زیر 50 میلیون تومان است، مشمول نرخ 15 درصد می شود

 

5. توصیه هایی برای مودیان سال اولی مشاغل

 

اگر چنانچه به تازگی شغلی برای خود دست و پا کرده اید و مشمول بند ج قانون مالیات های مستقیم می شوید، لازم است بدانید که طبق قانون باید 4 ماه بعد از آغاز به کار، این موضوع را به سازمان امور مالیاتی و دارایی اطلاع بدهید. در غیر این صورت، نه تنها معافیت های مالیاتی شما از بین می رود بلکه مشمول جریمه خواهید شد.

 

مطابق قانون، اگر ظرف 4 ماه پس از شروع به کار، موضوع را به سازمان امور مالیاتی اطلاع ندهید، هم معافیت ها از بین می رود و هم 10 درصد مالیات متعلقه را باید جریمه بپردازید. نکته دیگر این که برای تکمیل اظهار نامه به کد اقتصادی نیاز مند هستید و باید هر چه سریعتر این کد را دریافت کنید.

 


برچسب ها:
..