مسائل حقوقی و غفلت استارت‌آپ‌ها

دسته: کسب و کار
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۷ مهر ۱۳۹۵
مسائل حقوقی و غفلت استارت‌آپ‌ها

ده اشتباه رایج در زمینه مسائل حقوقی مرتبط با فعالیت استارت آپ ها

 

۱- نهاد حقوق اشتباه

تیم استارت اپ باید قالب حقوقی مناسب با فعالیت خود را به درستی انتخاب کند. مثل انتخاب یکی از قالب های شرکت های ثبت شده(موضوع حقوق عمومی یا خصوصی) مالیکیت و یا مشارکت.شرکت های ثبت شده خصوصا برای مشتریان خارجی که طرف قرارداد واقع میشوند بیشتر مورد اقبال و اعتماد قرارمیگیرند. عدم انتخاب درست منجر به بروز مشکلات حقوقی می شود.

 

 

۲-عدم محاسبه هزینه ها

یکی از اشتباهاتی که تیم های استارت اپ مرتکب می شوند آن است که میزان هزینه های انجام شده را  در طول یک سال ثبت نمی کنند.در پایان سال مالی متوجه این موضوع می شوند که بخش بزرگی از درآمد و تلاشان باید صرف پرداخت مالیات ها گردد. روش های متعددی برای ثبت و ضبط هزینه ها وجود دارد. استارت اپ ها می توانند حسابدار هایی را جهت رسیدگی به این امور استخدام نمایند.

 

 

۳- نقص در اسناد

هرگونه تعاملی از طرف شرکت با دیگران باید به ثبت برسد ، دسترسی به تمام اسناد در همه اوقات از اهمیت به سزایی بر خوردار است. عدم رعایت این نکته در برخی موارد سبب می شود تا وکیل حقوقی طرف مقابل بتواند ابطال قرارداد سرمایه گذاری و یا توافق نامه های موجود دیگر را تقاضا کند.

در ادامه بخوانید:  جذب سرمایه برای استارتآپ

 

 

۴- عدم انعقاد قرداد میان موسسان

از انجایی که فعالیت در حوزه استارت اپ مبتنی در آزمون و خطاست، این امکان وجود دارد که اقدامات صورت گرفته توسط گروه به موفقیت نینجامد. به همین سبب وجود قراردادی میان موسسان به منظور تبیین حدود حقوق و تکالیف ایشان در صورت شکست تیم ، ضروری به نظر می رسد.این قرارداد باید شامل تمامی شروط تبیین کننده اساسی مالکیت ، حق انتقال سهم الشرکه و وظایف هر یک از موسسان شامل حقوق و مزایای اسنخدامی باشد.

 

 

۵- ادغام هزینه های شخصی و تجاری

هنگامی که یک شرکت تشکیل می شود از آنجایی که واجد شخصیت حقوقی مستقل از موسسانش می گردد، باید به منظور جلوگیری از اختلاط هزینه هایی که مستقیما مربوط به فعالیت های ناشی از ادامه حیات شرکت می باشد ، با هزینه های شخصی هر یک از شرکا؛ حساب مالی جداگانه داشته باشد. تا هزینه هایی همچون مالیات ها به عهده شرکا قرار نگیرد و از حساب شرکت کسر گردد.

 

 

۶- مالکیت معنوی حمایت نشده

مالکیت معنوی (IP ) با ارزش ترین دارایی استارت اپ است. علائم تجاری، ثبت اختراع، و کپی رایت سه مولفه اساسی IP می باشد.قرار دادهای تعهد به عدم افشا یکی از راهکار های مفید  حمایت از این حقوق است که متاسفانه بیشتر تیم های اشتارت اپ به جهت غفلت از انعقاد این توافق نامه ها لطمه های جبران ناپذیری می بنند.

در ادامه بخوانید:  حسابداری در استارت‌ آپ‌ها

 

 

۷- عدم رعایت قوانین اوراق بهادار

موسسان استارت اپ ها معمولا از خانواده، دوستان و آشنایان برای پذیره نویسی سهام شرکت استفاده می کنند. گاه اتفاق می افتد که عدم رعایت برخی مقررات شکلی لازم در صدور و پذیره نویسی سهام ، منجر به ایجاد مسائل و مشکلات حقوقی عدیده ای می گردد.

 

 

۸- عدم پرداخت مالیات های قانونی

تمامی کسب و کار ها در ابتدای شروع به کار ملزم به پرداخت مالیات هستندو این بدان معناست که آنها باید میزان مالیاتی را که قرار است در طول سال پرداخت نمایند ، تخمین بزنند. عدم تادیه به موقع مالیات ها می تواند برای مدیران شرکت ایجاد مشکل کند. به همین خاطر باید به طور منظم و متناوب میزان سود و زیان حاصل از کار در شمار خرج های ضروری به حساب بیاید.

 

 

۹- نبود مشاور جهت حمایت و راهنمایی های مسائل مربوط به مالیات

در ادامه بخوانید:  قانون پارتو

تیم استارت اپ باید برای راه اندازی و شروع به فعالیت خود یک مشاور مالیاتی داشته باشد تا بتواند قوانین مربوط به آن را دنبال کرده و تیم دچار مشکلات مالیاتی نشود

 

 

۱۰- مشکلات ناشی از اقامه دعوا علیه شرکت

مشکلات حقوقی گاه برای شرکت مشکل سازمیشود. چرا که شرکتی که مورد دادخواهی واقع شده یا از آن به هر دلیلی شکایت شده است، اعتماد و اقبال عمومی را تا حدی از دست می دهد. و مشتریان چنین شرکت هایی در عمل رغبت کمتری به خرید محصولات آنها خواهند داشت هرچند که در انتهای دعوای حقوقی پیروز دعوا شرکت باشد. هم چنین سبب می شود کسانی که طرف قرارداد با آنها هستند همچون سرمایه گذاران و فروشندگان مواد اولیه نیز اطمینان سابق خود را نسبت به شرکت از دست بدهند.

 

 


برچسب ها:
..