بیمه بیکاری در کارگاه‌های خانوادگی

دسته: حقوق و دستمزد
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۷ مهر ۱۳۹۵
بیمه بیکاری در کارگاه‌های خانوادگی

طبق ماده ۱۸۸ قانون کار، «اشخاص مشمول قانون استخدام کشوری یا سایر قوانین و مقررات خاص استخدامی و نیز کارگران کارگاه های خانوادگی که انجام کار آن ها منحصراً توسط صاحب کار و همسر و خویشاوندان نسبی درجه یک از طبقه اول وی انجام می شود، مشمول مقررات این قانون نخواهند بود

پاسخ به مشکلات استفاده از بیمه بیکاری در کارگاه‌های خانوادگی : سئوال: با سلام، مدت چند سال در مغازه نانوایی پدرم کار می کردم؛ اخیراً به علت اینکه در شغل نانوایی دست زیاد شده و پخت خیلی کم است، پدرم مرا از کار اخراج کرد؛ چون نیازی به کارگر نداشت. درخواست مقرری بیمه بیکاری کردم، اما درخواستم رد شد. به من گفتند که چون پیش پدرت کار می کردی، مقرری بیمه بیکاری به شما تعلق نمی گیرد. ۱۱ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارم. چه باید بکنم؟»

 

اشخاص مشمول قانون استخدام کشوری یا سایر قوانین و مقررات خاص استخدامی و نیز کارگران کارگاه های خانوادگی که انجام کار آن ها منحصراً توسط صاحب کار و همسر و خویشاوندان نسبی درجه یک از طبقه اول وی انجام می شود، مشمول مقررات این قانون نخواهند بود

 

پاسخ: طبق ماده ۱۸۸ قانون کار، «اشخاص مشمول قانون استخدام کشوری یا سایر قوانین و مقررات خاص استخدامی و نیز کارگران کارگاه های خانوادگی که انجام کار آن ها منحصراً توسط صاحب کار و همسر و خویشاوندان نسبی درجه یک از طبقه اول وی انجام می شود، مشمول مقررات این قانون نخواهند بود» همچنین، با استناد به ماده یک قانون بیمه بیکاری که تصریح می کند:«کلیه مشمولین قانون تأمین اجتماعی که تابع قوانین کار و کشاورزی هستند مشمول مقررات این قانون می باشند»، در صورتی که در نانوایی پدر شما، کارگران مشغول به کار، منحصراً از اعضای خانواده شما هستند و فردی غیر از اعضای خانواده در نانوایی مشغول به کار نیست، مسئله اعلام شده از سوی اداره کار در مورد عدم برقراری بیمه بیکاری شما، صحیح به نظر می رسد.

در ادامه بخوانید:  تغییر در آئین نامه اجرائی قانون بیمه بیکاری

 

 

در صورتی که کارگر یا کارگرانی غیر از شما در نانوایی مشغول به کار هستند که از اعضای درجه یک خانواده کارفرما، یعنی پدر شما، نیستند و برای آن ها حق بیمه رد شده است، شما می توانید با استناد به غیر انحصاری بودن کار در کارگاه پدرتان به اعضای خانواده، درخواست برقراری مقرری بیمه بیکاری کنید.

 

 

بازنشستگان و از کارافتادگان کلی؛ صاحبان حِرَف [حرفه ها] و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری؛ اتباع خارجی» از شمول مقررات بیمه بیکاریمستثنا هستند.

 
البته تأیید این مسئله و نیز بررسی رابطه کارگری و کارفرمایی میان شما و پدرتان، منوط به ارائه مدارک مربوطه و بررسی بازرسان سازمان تأمین اجتماعی است.

در ادامه بخوانید:  کمک هزینه عائله‌مندی و اولاد برای کارمندان زن شاغل

 

چرا که حتی با اشتغال فردی غیر از اعضای خانواده در کارگاه، باید رابطه کارگری و کارفرمایی از طریق نظام پرداخت دستمزد میان شما و پدرتان برقرار باشد. در غیر این صورت و در صورتی که نانوایی پدر شما یک کارگاه خانوادگی باشد، اگر طی یازده سالی که نزد پدرتان کار کرده اید، سازمان تأمین اجتماعی ۳ درصد حق بیمه بیکاری را در لیست بیمه پدرتان محاسبه و از ایشان دریافت کرده باشد، باید آن را به عنوان حساب بستانکار پدرتان نزد این سازمان منظور کند.

 

 

لازم است یادآوری کنیم که طبق تبصره ماده یک قانون بیمه بیکاری، «گروه های زیر از شمول مقررات این قانون[بیمه بیکاری] مستثنا هستند:

در ادامه بخوانید:  حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر

 

 

۱– بازنشستگان و از کارافتادگان کلی؛

۲ – صاحبان حِرَف [حرفه ها] و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری؛

۳ – اتباع خارجی» بنابراین در محاسبه حق بیمه پرداختی، برای افراد ردیف ۲ و ۳ این تبصره، نیازی به پرداخت ۳ درصد بیمه بیکاری نیست.

 


برچسب ها:
..