گزارش مالیاتی – بخش چهارم

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۴ مهر ۱۳۹۵
گزارش مالیاتی – بخش چهارم

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از مبارزه جدی با پدیده فرار مالیاتی در کشور با همکاری سایر دستگاه‌‏های ذیربط از جمله قوه قضاییه، وزارت دادگستری و دیگر دستگاه‌های نظارتی خبر داد.

 

سید کامل تقوی نژاد، صبح امروز در مراسم افتتاحیه اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور که با حضور وزیر دادگستری برگزار شد، عنوان داشت: در حال حاضر، پدیده اقتصاد غیر رسمی، حجم قابل توجهی از اقتصاد کشور را تشکیل داده که مبارزه با آن نیز از عهده یک سازمان خارج است و همه ارکان نظام باید اقدامات عملی و پیشگیرانه ای برای مقابله با فرار مالیاتی داشته باشند. وی با بیان اینکه فرار مالیاتی از اقتصاد غیر رسمی ناشی می شود، گفت: وقتی اقتصاد غیر رسمی داشته باشیم، از ناحیه فرارهای مالیاتی، آسیب های زیادی خواهیم دید و افراد از حفره ها و خلاهای قانونی و عدم شفافیت قوانین، برای نپرداختن یا کم پرداخت کردن مالیات استفاده می کنند.

 

تقوی نژاد ادامه داد: شفافیت اقتصادی چه به صورت ایجاد قوانین جدید و ساده سازی مقررات و چه به صورت ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی و فناوری های جدید اطلاعاتی، نقش مهمی در مبارزه با فرار مالیاتی در کشور ایفا می کند و در شرایطی که فرار مالیاتی ابعاد پیچیده ای به خود گرفته، توجه ارکان نظام به تقویت اطلاعات جامع اقتصادی و نیز ضمانت های اجرایی قوانین مالیاتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین به برنامه‌های جدید نظام مالیاتی برای مقابله با پولشویی درکشور اشاره کرد و گفت: بدین منظور، دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد شده که ایجاد این دفتر باعث استفاده اطلاعات از همه دستگاه‏های ذیربط در ارتباط با پولشویی و فرار مالیاتی در این سازمان می شود و طبیعتا امکان برخورد جدی تر با این مفاسد نیز فراهم خواهد شد. وی به هماهنگی و تعامل موثر دستگاه های ذیربط به ویژه بانک مرکزی با نظام مالیاتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر، اطلاعات هویتی، مالی، مکانی و عملکردی مودیان از همه بخش های ذیربط اخذ و در فرایند رسیدگی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در ادامه بخوانید:  خوداظهاری در قانون جديد ماليات‏های مستقيم

 

نقش پررنگ مالیات در بودجه کشور

تقوی نژاد، در ادامه به روند رو به رشد درآمدهای مالیاتی و همچنین روند کاهشی درآمدهای نفتی در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نقش مالیات در بودجه کشور به بیشترین میزان خود رسیده که این روند رو به رشد درآمدهای مالیاتی، نشان از رویکرد صحیح و سیاست های کارآمد نظام مالیاتی است.

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در ادامه به افزایش 30 درصدی وصولی درآمدهای مالیاتی در شش ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: رویکردها و برنامه های جدید سازمان در ارتباط با اعتماد بیشتر به مردم و توجه به شرایط اقتصادی کشور و همراهی با تولید کنندگان کارگشا بود و امسال برای نخستین بار موفق شدیم در قالب یک توافق برد-برد و با کمترین فشار بر مودیان مالیاتی، درآمدهای مالیاتی را محقق کنیم.

 

 

جایگزینی مالیات با نفت در درآمدهای دولت

وی افزود: در حال حاضر اقتصاد کشور در حال یک جهش و خیزش جدید متکی بر مالیات است و تحریم‌‏هایی که سال ها باعث فشارهای متعدد به اقتصاد کشور می شد، اکنون منجر به درون زا شدن و پایدار شدن منابع درآمدی کشور شده و مالیات جای نفت را گرفته است.

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه سیاست جایگزین شدن مالیات به جای نفت در بودجه، امروز در ذهن همه برنامه ریزان کشور جای گرفته، گفت: شرایط اقتصادی کشور با مالیات تاثیر و تاثر متقابلی دارد و هر چه پایه های اقتصادی مقاومت تر و شاخص های اقتصادی رو به رشدتر باشد، طبیعتا درآمدهای مالیاتی نیز افزایش خواهد یافت.

 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور همچنین از ایجاد دادسراهای ویژه جرایم مالیاتی با همکاری قوه قضاییه و وزارت دادگستری در آینده ای نزدیک خبر داد.

 

وزیر دادگستری: همه ارکان نظام باید از سازمان مالیات حمایت کنند

 

حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی وزیر دادگستری نیز در این همایش با تاکید بر اینکه سازمان امور مالیاتی کشور باید اصلی‌ترین پایگاه و اساس گردش اطلاعات اقتصادی کشور باشد، گفت: همه ارکان نظام باید این سازمان را در برخورداری از اطلاعات جامع و کامل اقتصادی حمایت کنند و در موقع لزوم، اطلاعات مالی این سازمان مبنای برنامه های اقتصادی کشور قرار گیرد.

در ادامه بخوانید:  ماده ۱۹۲ قانون مالیاتهای مستقیم

 

وی خواستار اجرای هر چه سریعتر طرح جامع مالیاتی و بومی سازی آن با تکیه بر دانش و توان متخصصان داخلی شد.

 

وزیر دادگستری با بیان اینکه بهترین راه مقابله با فرار مالیاتی و نظارت و کنترل بر آن، ایجاد نرم افزارهای کارآمد است، عنوان داشت: نقش نرم افزار در کنترل فرار مالیاتی کارآمدتر از هر عامل دیگری است.

 

حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی با اشاره به اینکه روند رشد درآمدهای مالیاتی در طی سال های اخیر، روند مطلوبی بوده، اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی کشور عملکرد خوبی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی داشته به طوریکه در حال حاضر سهم درآمدهای مالیاتی از بودجه جاری نسبت به سهم نفت، فاصله نسبتا زیادی گرفته است.

 

وی با ذکر این مطلب که در تمام دنیا، بزرگترین تشکیلات اداری و دقیق ترین قواعد و قوانین در نظام های مالیاتی ایجاد شده، گفت: به ویژه درکشورهای توسعه یافته، فرار مالیاتی یک منکر بزرگ و بدون بخشش محسوب می شود و حتی بالاترین مقامات کشوری نیز حق فرار مالیاتی ندارند و به شدت با آنها برخورد می شود.

 

 

سازمان امور مالیات، کارگزار سلامت اجتماعی

وزیر دادگستری، سازمان امور مالیاتی کشور را عامل و کارگزار سلامت اجتماعی عنوان کرد و خطاب به مدیران و کارگزاران نظام مالیاتی گفت: شما سربازان سپاه سلامت اجتماعی و اقتصادی هستید.

 

وی ادامه داد: افرادی که مرتکب فرار می شوند، در حقیقت مال یک ملت را نمی پردازند که این فعل حرام باعث می شود که تکالیف عبادی و شرعی افراد نیز مورد قبول واقع نشود.

 

وی با تاکید بر اینکه پرداخت مالیات مقدم بر زکات و سایر وجوهات شرعی است، عنوان داشت: هر فردی از جامعه که دارای درآمد است، باید پرونده مالیاتی داشته و مالیات بپردازد؛ چرا که پرداخت مالیات در ارتباط با رفع مسایل اساسی اجتماعی و اقتصادی کشور است.

در ادامه بخوانید:  تکاليف و وظايف صاحبان مشاغل

 

حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود، به فاصله زیاد نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در ایران و سایر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته اشاره کرد و گفت: ما با بالا بردن نرخ مالیات‏ها به منظور افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی موافق نیستیم و بهترین راه افزایش درآمدهای مالیاتی، کاهش فرارهای مالیاتی و ایجاد پایه های جدید مالیاتی است.

 

وی در ادامه سخنان خود به دریافت عادلانه، منصفانه و همراه با اخلاق مالیات تاکید کرد و گفت: مالیات حقوق عامه است اما این باعث نمی شود که حقوق فردی نادیده انگاشته شود؛ لذا مالیات باید با وسواس، دقت و منطبق بر عدالت اخذ شود چرا که انصاف، عدالت و اخلاق است که باعث می شود مالیات برکت داشته باشد و اقتصاد کشور را شکوفا کند.

 

وی شفافیت اقتصادی را مهمترین عامل پیشگیری از مفاسد اقتصادی عنوان کرد و گفت: به اعتقاد من، همه افراد جامعه که به هر نحوی درآمد دارند باید دارای پرونده مالیاتی باشند و حتی افرادی که از مالیات معاف هستند نیز باید اظهارنامه بدهند و تنها در این صورت است که نظم و قاعده در کشور ایجاد می شود و حساب و کتاب همه افراد روشن است.

 


برچسب ها: