محاسبه سود تسهیلات بانک‌ها

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۷ مهر ۱۳۹۵
محاسبه سود تسهیلات بانک‌ها

باید شیوه‌ای اتخاذ شود که سیاست‌های نظارتی به جای اینکه بر رعایت کردن نرخ‌ها و سقف‌گذاری برای آن تاکید کند، سازوکاری را در نظر گیرد که نحوه محاسبه بازپرداخت بانک‌ها برای مشتریان واضح باشد،

 

محاسبه سود تسهیلات بانک‌ها : یکی از مسائل مهمی که درباره محاسبه سود بانکی وجود دارد، روشی است که برای محاسبه نرخ سود تسهیلات در دریافت‌ها و پرداخت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای چنین محاسبه‌ای روش‌های مختلفی وجود دارد و هر یک از روش‌های محاسبه، دارای محاسن و معایبی است.

 

 

 

 

روش‌های محاسبه نرخ سود
یکی از مسائل مهمی که درباره محاسبه سود بانکی وجود دارد، روشی است که برای محاسبه نرخ سود تسهیلات در دریافت‌ها و پرداخت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای چنین محاسبه‌ای روش‌های مختلفی وجود دارد و هر یک از روش‌های محاسبه، دارای محاسن و معایبی است. یک گزارش در مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان «بررسی روش جدید محاسبه نرخ سود بانکی» این روش‌ها را بررسی کرده است و معایب و مزایای هر روش را در سیستم بانکی تشریح کرده است.

 

بر اساس این گزارش اگر دریافت‌ها، بر اساس روش ساده محاسبه شود، در تسهیلات با دوره بیش از دو سال، کل سود دریافتی از گیرنده تسهیلات کمتر از سودی خواهد بود که بر اساس روش مرکب محاسبه می‌شود. اما این روش در نهایت ممکن است مسائلی را در رابطه با نهاد مالی اعطاکننده تسهیلات به وجود آورد. عکس این موضوع زمانی است که روش مرکب مورد استفاده قرار گیرد. در آن صورت سود دریافتی نسبت به روش قبلی بیشتر خواهد بود و برای بانک‌ها محاسنی دارد، ولی برای متقاضیان تسهیلات نیز معایبی را به همراه می‌آورد.

 

 

یکی از ابزارهای سیاست پولی که در قانون عملیات بدون ربا مورد تایید قرار گرفته است، تعیین حداقل یا حداکثر نسبت و سهم سود بانک‌ها در تسهیلات مختلف بانکی است.

 

در روش ساده محاسبه سود بانکی به صورت زیر انجام می‌شود.

در ادامه بخوانید:  تعاریف بورسی بخش سوم

 

 

 

طبق ماده ۲۰ قانون عملیات بانکی بدون ربا، تعیین حداقل یا حداکثر نسبت سهم سود احتمالی در تسهیلات مشارکتی و نیز تعیین حداقل و حداکثر نسبت سهم سود احتمالی در تسهیلات مشارکتی و نیز تعیین حداقل و حداکثر سهم سود بانک‌ها در تسهیلات فروش اقساطی و اجاره به شرط تملیک در تناسب با قیمت تمام‌شده مورد معامله، از جمله ابزارهایی است که با توجه به مقررات مربوطه، می‌تواند در تاثیرگذاری سیاست‌های پولی نقش مهمی ایفا کند.

 

یکی از مسائلی که بعد از تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا مطرح بوده است، روشی است که بر اساس آن سود مربوط به تسهیلات مورد محاسبه قرار می‌گیرد. در نظام بانکی ایران، سود به روش مرکب محاسبه می‌شد، اما بعد از پیروزی انقلاب، ابتدا روش ساده به تایید مراجع قانونی رسید و از سال ۱۳۵۸ تاکنون بر اساس آن عمل می‌شد. اما در سال ۱۳۸۶ بر اساس بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی روش مرکب مجدداً جایگزین آن شد.

 

این روش که قبل از تاسیس بانک‌های خصوصی و از سال ۱۳۵۸ به بعد مورد عمل قرار می‌گرفت، معمولاً مسائلی را ایجاد می‌کند. نخستین موضوع، امکان ایجاد فضای سفته‌بازی و تشویق ضمنی رانت‌خواری است، موضوع دوم پایین بودن سطح سودآوری بانک‌ها در مقایسه با روش مرکب است.

 

روش محاسبه سود تسهیلات بانکی و مبلغ قسط های پرداختی از جمله مسائلی است که اکثر افراد در موارد نیاز از متصدی بانک این موارد را جویا می‌شوند و با روش محاسبه آن آشناسی ندارند.

 

 

روش محاسبه سود تسهیلات بانکی

 

 

 

به طور مثال اگر مبلغ یک میلیون تومان وام با بهره ۱۸ درصد و بازپرداخت ۲۴ ماهه دریافت کرده باشیم باید به این صورت مبلغ سود رامحاسبه کنیم:

در ادامه بخوانید:  افزایش هوش مالی - بخش پنجم

اصل وام: ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان
X
نرخ بهره : ۱۸
X
۱ + مدت به ماه : ۲۵
می‌شود : ۴۵۰.۰۰۰.۰۰۰
تقسیم بر ۲۴۰۰
می‌شود : ۱۸۷.۵۰۰ تومان

 

با درنظر گرفتن فرمول فوق، در کل مشتری باید برای مبلغ یک میلیون تومان با نرخ ۱۸ درصد (۲۴ ماهه) ۱۸۷.۵۰۰ تومان سود وام پرداخت کند.

 

 

 

برای بدست آوردن مبلغ اقساط ماهیانه نیز باید از فرمول زیر محاسبات را انجام داد:

مبلغ اقساط ماهانه=تعداد اقساط/(مبلغ بهره +اصل وام)

اصل وام : ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان
+
مبلغ بهره : ۱۸۷.۵۰۰
تقسیم بر تعداد اقساط : ۲۴ ماه
میشود : ۴۹.۴۷۹ تومان

 

 

با این تفاسیر مبلغ هرقسط با درنظر گرفتن نرخ ۱۸ درصد و بازپرداخت دو ساله رقم ۴۹.۴۷۹ تومان را نشان می دهد

این نکته حائز اهمیت است که در مثالهای بالا سود کل وام به تمامی اقساط به نسبت مساوی تقسیم شده ولی در وام های قرض الحسنه سود مربوط به هر سال را در قسط اول از وام گیرنده دریافت می‌کنند یا کل سود وام را در هنگام اعطای وام به مشتری از مبلغ وام کسر می‌کنند، یعنی کل سود(کارمزد) را همان اول دریافت می‌کنند که دراین صورت نحوه ی محاسبه ی سود وام قرض الحسنه به صورت زیر است:

 

 

سودتسهیلات =۱۰۰ * ۱۲ / (( فاصله اقساط به ماه + تعداد کل اقساط ) * نرخ * مبلغ اصل تسهیلات)

 

 

در صورتیکه متوجه شدید میزان سود و اقساط وام های شما با فرمول های بالا همخوانی ندارد ، به احتمال زیاد فرمول جدید زیر نشان دهنده میزان سود و اقساط وام شما خواهد بود.

 

 

علاوه بر بهره وام در قرار داد ها مبلغی به عنوان کارمزد وجود دارد ، در بعضی از این قرار داد ها مبلغ کارمزد درصدی از وام و در بعضی دیگر از قرار داد ها مبلغی ثابت است و در مواردی که کارمزد درصدی از قرار داد است متقاضی باید توجه داشته باشد برای بررسی شرایط دریافت وام ، کارمزد فوق را نیز با اصل وام و سود جمع کرده و در محاسبات خود جهت بررسی طرح در نظر داشته باشد .

در ادامه بخوانید:  صورت‌های مالی نمونه بانک‌ها

 

 

البته فرمول محاسبه جدیدی نیز وجود دارد که فقط شامل بخشی از تسهیلات بانکی (تسهیلات اقساطی با عقود مبادله‌ای) می‌شود و بر کل تسهیلات نظام بانکی اعمال نخواهد شد در زیر به آن اشاره شده است.

 

محاسبه سود تسهیلات بانکی از مواردی است که بیشتر افراد به آن آشنایی ندارند و ترجیحا قسط ماهیانه و میزان سود دریافتی بانک را از متصدی بانک سوال می‌کنند. در این میان به برخی از فرمول های متداول در محاسبه نرخ سود تسهیلات بانکی اشاره می‌شود که افراد با انجام محاسبات می‌توانند سود دریافتی بانک و قسط ماهیانه را با دانستن نرخ سود تسهیلات و مدت زمان بازپرداخت محاسبه کنند.

 

فرمول کلی محاسبه سود برای تسهیلات با اقساط مساوی ماهیانه که معمولا تعداد زیادی از تسهیلات دریافتی را شامل می‌شود به صورت زیر محاسبه می‌شود.

 

روش محاسبه سود تسهیلات بانکی

 

 

 

برچسب ها: