تفاوت حسابداری و حسابرسی

دسته: حسابداری , حسابرسی
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۱ مهر ۱۳۹۵
تفاوت حسابداری و حسابرسی

به طور خلاصه تفاوت های حسابداری و حسابرسی را می توان این گونه بیان کرد :

 

از نظر تئوری حسابداری و حسابرسی دو عمل کاملا متمایز می باشند، ولی در عمل اغلب اتفاق می افتد که حسابداران متخصص عمل حسابرسی را عهده دار شده و بعضی عملیاتی انجام می دهند که صرفا جبه حسابداری دارد.

 

1- موضوع حسابداری تیهه و تنظیم سند حسابداری، ثبت در دفاتر، و بالاخره تهیه صورتهای مالی است، در حالیکه موضوع حسابرسی کنترل و اظهار نظر نسبت به حسابهایی است که قبلا تنظیم شده است.

 

2- حسابدار معاملات و فعالیتهای مالی را بطور روزانه در دفاتر ثبت می کند، در صورتیکه حسابرس به طور مقطعی و یا در آخر سال مالی رسیدگی می نماید.

 

3- حسابرس نسبت به حسابها و صورتهای مالی که رسیدگی کرده گزارش تهیه می نماید ولی حسابدار معمولا گزارشی ضمیمه حسابهایی که تهیه نموده است نمی کند.

 

۴- حسابدار نسبت به صحت پیکر های حساب و تطبیق آنها با واقعیت تردیدی به خود راه نمی دهد ، مگر آنکه ظاهر حساب ها مشکوک و یا اشتباه باشد (مثلا جمع دو طرف تراز دفتر کل با هم برابر نباشد) ولی حسابرس ارقام و عملیات حسابداری را دقیقا کنترل کرده و تا آنجا که لازم بداند آنها را با اسناد و مدارک موجود تطبیق می نماید.

در ادامه بخوانید:  قوانین و مقررات مستمری از کارافتادگی

 

 

به طور خلاصه تفاوت های حسابداری و حسابرسی را می توان این گونه بیان کرد :

 

موضوع : موضوع حسابداری تهیه و تنظیم سند حسابداری ، ثبت در دفاتر و بلاخره تهیه صورتهای مالی است، در حالی که موضوع حسابرسی کنترل و اظهار نظر نسبت به صورتهای مالی است.

 
زمان انجام کار : حسابدار به طور معمول فعالیت های مالی و معاملات را به طور روزانه در دفاتر ثبت می کند در حالی که حسابرس به صورت فصلی و یا در پایان سال مالی بررسی های خود را انجام می دهد.

 
تهیه گزارش : حسابرس نسبت به حسابها و صورتهای مالی که رسیدگی کرده گزارش تهیه می نماید در حالی که حسابدار معمولاً گزارش ضمیمه حساب هایی که تهیه کرده است نمی کند.

در ادامه بخوانید:  پیشرفت در حسابداری - بخش ششم

 
مسئولیت : مسئولیت تهیه صورت های مالی بر عهده هیأت مدیره موسسه مورد رسیدگی می باشد اما مسئولیت حسابرس بسته به اظهار نظرشان نسبت به صورتهای مالی می باشد.

 

نتیجه
از نکات بالا معلوم می شود که معمولا حسابرسی وقتی به عمل می آید که کار حسابداری پایان یافته باشد و حسابرس حساب هایی را که دیگران تنظیم کرده اند مورد رسیدگی قرار می دهد تا بتواند خود را متقاعد کند که آن حسابها صحیح و مطابق با واقعیت تهیه شده اند.

 

فرصت‌های‌ شغلی‌ یک‌ حسابدار بسیار گسترده و می توان گفت گسترده تر از یک حسابرس است‌ و از پایین‌ترین‌ سطح‌ تا بالاترین‌ سطح‌ را در بر می‌گیرد

 

به همین دلیل با این‌ که‌ در دانشگاه‌های‌ مختلف‌ کشور اعم‌ از دولتی‌، غیرانتفاعی‌ و آزاد، دانشجویان‌ بسیاری‌ در رشته‌ حسابداری‌ تحصیل می‌کنند اما تعداد فارغ‌التحصیلان‌ بیکار این‌ رشته‌ از بیشتر رشته‌ها کمتر است‌.

در ادامه بخوانید:  رشته حسابداری

 

چون‌ از یک‌ مؤسسه‌ کوچک‌ گرفته‌ تا بزرگترین‌ کارخانه‌های‌ کشور حداقل‌ برای‌ تهیه‌ اظهارنامه‌ مالیاتی‌ به‌ حسابدار نیازمند هستند. از طرف دیگر نقش حسابرسان نیز در نظام اقتصادی یک کشور بسیار حساس بوده و به طور کلی به عنوان:

 
الف- یک کارشناس مالی متخصص در امور مالی
ب- ناظر بر فعالیتهای مالی یک مجموعه
ج- معتمد سایر ارگانهای ذیربط در فعالیتهای یک مجموعه در قالب زبان مالی در هر نظام اقتصادی حضور دارند.

 


برچسب ها:
..