نرخ های مالیاتی در قانون جدید مالیاتها

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۵
نرخ های مالیاتی در قانون جدید مالیاتها

يکي از رويکردهايي که در بازنگري قانون ماليات‌هاي مستقيم به‌منظور رعايت اصل برابري و تحقق عدالت مالياتي موردتوجه قرارگرفته است، تعديل و منطقي سازي نرخ‌هاي مالياتي است.

 

توسعه نظام جامع اطلاعات مالیاتی، ساده‌سازی و شفاف‌سازی مقررات، مکانیزه کردن فرآیندهای مالیاتی اصلاح ساختار مشوق‌ها و معافیت‌های مالیاتی، افزایش ضمانت‌های اجرایی گسترش پایه‌های مالیاتی مواردی هستند که با اجرای کامل آنها بر اساس قانون مالیات های مستقیم، نظام مالیاتی به عدالت مالیاتی نزدیک تر می شود.

 

بر اساس ماده 45 قانون مالیات‌های مستقیم از اوراقی مانند برات، سفته و نظایر آنها به مبلغ «نیم در هزار» حق تمبر اخذ می‌شود. این مبلغ در قانون پیشین «سه در هزار» بود. همچنین مطابق ماده 48 قانون جدید مالیات‌های مستقیم، سهام و سهم الشرکه کلیه شرکت های ایرانی موضوع قانون تجارت به استثنای شرکت های تعاونی «نیم در هزار» مشمول حق تمبر خواهد بود.

 

درزمینه مالیات بر ارث نیز تغییرات عمده‌ای در خصوص کاهش نرخ مؤثر مالیات‌ها در قانون جدید صورت گرفته است. به‌طور مثال به‌منظور محاسبه مالیات بر ارث یک ملک مشخص، ابتدا به میزان 5 درصد ارزش معاملاتی ملک مزبور، مالیات نقل‌وانتقال آن ملک معین می‌شود و سپس با یک و نیم برابر کردن مالیات نقل‌وانتقال، میزان مالیات بر ارث آن ملک مشخص می‌شود. بدین ترتیب مالیات بر ارث دارایی‌های متوفی اعم از ملک به‌طریق‌اولی تعدیل‌شده و نرخ نهایی حاصل از آن در مقایسه با قانون پیشین کاهش قابل‌توجهی یافته است.

در ادامه بخوانید:  تکمیل پایگاه اطلاعات مالیاتی شرط پذیرش اظهارنامه مؤدیان

 

در جای دیگری از قانون، نرخ مالیات بر درآمد حقوق برای کلیه حقوق‌بگیران اعم از دولتی و غیردولتی باهدف رفع تبعیض و اجرای عدالت مالیاتی، یکسان گردیده است. اصلاحات انجام‌شده در قانون جدید، درآمد حقوق بیش از سقف و تا هفت برابر آن، مشمول مالیات به نرخ 10 درصد است و چنانچه میزان درآمد از هفت برابر بیشتر شود، مشمول 20 درصد نرخ مالیات خواهد بود.

 

در بخش مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی، بر اساس تبصره 7 ماده 105، به ازای هر ده درصد (درصد10) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص نسبت به درآمد ابرازی سال گذشته آنها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخ‌های مذکور کاسته می‌شود. شرط برخورداری از این بدهی تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و ارائه اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال جاری در مهلت اعلام‌شده است.

در ادامه بخوانید:  اعتراض مالیاتی به زبان ساده

 

در بخش مالیات بر جمع درآمد، مطابق ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم، حداکثر نرخ اعمال‌شده بر درآمدهای مشمول مالیات به نرخ 25 درصد کاهش یافت. مطابق همین ماده، با افزایش حدنصاب درآمد مشمول مالیات سالانه، از 30 میلیون ریال در قانون پیشین به 500 میلیون ریال در قانون جدید، درآمدهای کمتر از 500 میلیون ریال در سال، مشمول اخذ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی نخواهند بود.

 

در خاتمه، در ماده 202 قانون مالیات‌های مستقیم، سقف ممنوع‌الخروجی بدهکاران مالیاتی تعدیل‌شده و از ده میلیون ریال در قانون پیشین به یکصد میلیون ریال در قانون جدید تغییریافته است.

 


برچسب ها:
..