استفاده صحیح از دستگاه‌های کارت خوان

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۵
استفاده صحیح از دستگاه‌های کارت خوان

مشتریان فروشگاه ‌ها بهتر است خودشان اقدام به وارد کردن رمز و مبلغ کالا در دستگاه POS کنند.

 

سرهنگ ” احمدرضا رستمی ” رییس پلیس فتای استان مازندران با تاکید بر ضرورت استفاده صحیح از دستگاه‌های دستگاه‌های کارت خوان (POS) گفت : مشتریان فروشگاه ‌ها بهتر است خودشان اقدام به وارد کردن رمز و مبلغ کالا در دستگاه POS کنند.

 

رییس پلیس فتای مازندران افزود : متاسفانه ، امروزه مشتریان در استفاده از دستگاه‌های POS معمولا وارد کردن شماره رمز و برداشت مبلغ را به عهده فروشنده می‌گذارند و این کار امکان کسر مبالغی بیش از مبلغ کالای خریداری شده را فراهم می‌آورد، و احتمال به سرقت رفتن کلیه اطلاعات حساب خریدار توسط اسکیمرها می باشد.

 

وی افزود :روش صحیح استفاده از دستگاه‌های POS این است که رمز و مبلغ کالا باید توسط مشتری به دستگاه داده شود ودر این شرایط فروشنده نیز با نظارت صحت مبلغ داده شده به دستگاه را تأیید کرده و با فشار دادن دکمه ثبت، باید انجام عملیات تأیید ‌شود.

رستمی درادامه گفت : پس از اتمام عملیات، دستگاه POS دو رسید را ارایه می‌دهد که یک رسید متعلق به خریدار و یک رسید متعلق به فروشنده است.

در ادامه بخوانید:  افزایش هوش مالی - بخش اول

 

سرهنگ رستمی خطاب به مشتریان خاطر نشان کرد : خودشان کارت بانکی را بر روی کارت خوان کشیده، رمز و مبلغ را وارد کنند و هیچگاه رمز خود را در مکان‌های شلوغ بیان نکنند.

 

وی افزود: نسبت به تغییر رمز عابر بانک خود به صورت دوره ای اقدام کنید و بر روی کارت بانکی هیچگاه رمز خود را یادداشت نکنید.
وی با بیان اینکه احتمال سوء استفاده از حساب فروشنده توسط خریدار نیز وجود دارد، افزود: در مورد کلاهبرداری از این طریق، شیوه جدید کلاهبرداری با جعل پرینت دستگاه در استان به رخ داد که در آن فرد کلاهبرداری با استفاده از یک دستگاه مکانیکی نقطه زن پس از جعل پرینت دستگاه و افزایش تعداد صفر های فیش کارت خوان اقدام به کلاهبرداری می‌کرد.

در ادامه بخوانید:  چگونگی توزیع، اهداف وتاثیر گذاری کارتهای اعتباری

 

رییس پلیس فتا گفت: برای جلو گیری از این گونه کلاهبرداری فروشندگان و صاحبان صنوف در هنگام اخذ قبض دستگاه pos از مشتریان، هر دو قبض صادر از دستگاه pos را تطبیق داده تا دچار چنین مشکلی نشوند.
وی گفت: بانک های عامل بر روی اعداد مبالغ خریداری شده (قبض دستگاه pos) سایه گذاشته تا امکان جعل وجود نداشته باشدو فروشنده ها حتما سامانه sms بانک خود را فعال کنند .

 


برچسب ها:
..