پول دیجیتال بیت کوین و تجارت الکترونیک

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
جمعه - ۲۶ شهریور ۱۳۹۵
پول دیجیتال بیت کوین و تجارت الکترونیک

ویژگی اصلی پول دیجیتالی ناشناسی فرآیند نقل‌وانتقال آن است.

 

پول دیجیتال یا Digital currency در حقیقت یک واسطه تبادل برپایه اینترنت است که جدا از واسطه‌های فیزیکی مانند اوراق بانکی یا سکه، ویژگی‌هایی مشابه پول فیزیکی دارد .با این تفاوت که در این مبادلات تراکنش‌های انتقال سرمایه در دنیای تجارت به‌ صورت آنی و بدون مرز بین افراد انجام می‌شود.

 

پول‌های دیجیتال مانند پول‌های فیزیکی، برای خرید کالا و سرویس مورد استفاده قرار می‌گیرند اما می‌توانند به استفاده در مجامع خاص نیز محدود شوند. ریشه‌های پول دیجیتال به حباب دات-کام در دهه ۱۹۹میلادی بازمی‌گردد. یکی از نخستین پول‌های دیجیتالی «ای‌گلد» است که دارای پشتوانه طلا بود، در سال ۱۹۹۶میلادی ایجاد شد. بعد از آن پول دیجیتال دیگری به نام رزرو آزادی (Liberty Reserve) در سال ۲۰۰۶میلادی به‌وجود آمد.

 

این سرویس به کاربران اجازه می‌داد دلار یا یوروی خود را به رزرو آزادی تبدیل کرده و آن را آزادانه با دستمزد یک‌درصد بین یکدیگر رد و بدل کنند. از آنجا که هر دوی این سرویس‌ها برای استفاده در پولشویی شهرت داشتند، بعد از مدتی فعالیت، دولت امریکا اقدام به تعطیلی آنها کرد تا اینکه در سال ۲۰۰۹میلادی با معرفی بیت‌کوین به بازار و مبادلات تجاری بزرگترین و مورد قبول‌ترین پول دیجیتال وارد عرصه اقتصاد و معاملات شد.

 

تب استفاده از این پول دیجیتال آنقدر بالا گرفت که به سرعت ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافت؛ هرچند تاکنون هیچ دولتی پول بودن بیت‌کوین را تایید نکرده و دولت‌های ایالات متحده امریکا، جمهوری فدرال آلمان و جمهوری خلق چین بر کالا بودن بیت‌کوین تاکید دارند.

 

و اما خالق این پول دیجیتالی کیست؟! تا همین چند ماه پیش هیچ کس نمی‌دانست خالق این پول کیست. سایت‌های اینترنتی خالق این پول دیجیتالی را شخصی اعلام می‌کردند که خود را «ساتوشی ناکاموتو» معرفی کرده بود. اسمی ژاپنی که از طریق فروم‌های آنلاین با دیگر طرفداران اولیه بیت‌کوین ارتباط برقرار می‌کرد و هرگز ملاقات حضوری بین او و دیگر افراد شبکه بیت کوین اتفاق نیفتاده بود. اما حدود ۳ ماه پیش خبری روی خروجی خبرگزاری جهانی بی‌بی سی و پس از آن سایت‌های مختلف خبری قرار گرفت مبنی بر اینکه کارآفرینی استرالیایی به نام «کریگ رایت» به طور رسمی اعلام کرد خالق پول مجازی بیت کوین بوده و در واقع وی همان ساتوشی ناکاموتو است.

 

 

به این شکل پرونده سال‌ها گمانه‌زنی و سردرگمی درباره خالق اصلی این پول مجازی بسته شد. آن‌طور که از شواهد امر پیداست، هویت رایت از سوی خبرگزاری بی‌بی‌سی، وب‌سایت اکونومیست و وب‌سایت «ال‌آربی» مورد تایید قرار گرفته است. علاوه بر این، خبرگزاری بی‌بی‌سی تاکید کرده که اعضای برجسته انجمن بیت‌کوین و تیم توسعه این فناوری نیز تایید کرده‌اند که رایت در واقع همان ناکاموتو پیشین است. اما وب‌سایت اکونومیست که به پیشینه و مستندات رایت دسترسی دارد همچنان احتمال داده که ناکاموتو (که فقط در دنیای دیجیتال نام او مطرح شده و هیچ‌گاه مشاهده نشده) شخصی با هویت کاملا متفاوت باشد.

در ادامه بخوانید:  وضعیت بیت‌کوین در ایران

 

 
افشای یک راز

اخبار حاکی از آن است که رایت هویت واقعی خود را تنها برای ۳ رسانه، بی‌بی‌سی، اکونومیست و GQ افشا کرده و برای اثبات ادعایش پیام‌هایی را با استفاده از کلیدهای رمزنگاری که در روزهای اولیه ساخت بیت‌کوین ایجاد شده بود، امضا کرده است. این کلیدها با بلوک‌های بیت‌کوینی که گفته می‌شود از سوی ساتوشی ناکاموتو، خالق احتمالی پیشین بیت کوین، خلق شده بودند ارتباطی جدایی‌ناپذیر داشتند.

 

افشای این راز درحالی است که رسانه‌های بسیاری ازجمله نیویورکر، فست کمپانی، نیوزویک و بسیاری از دیگر سازمان‌های رسانه‌ای تاکنون پژوهش‌های گسترده‌ای برای شناسایی خالق حقیقی بیت‌کوین انجام داده‌اند و افراد مختلفی را به عنوان مخترع این پول مجازی معرفی کرده‌اند. اما در سال ۲۰۱۵میلادی دو نشریه آنلاین «وایرد» و «گیزمودو» پس از دریافت اسنادی که در ظاهر از رایت سرقت شده بود، او را به عنوان مظنون اصلی معرفی کردند و احتمال دادند وی در پروژه بیت‌کوین نقشی کلیدی داشته باشد.

 

 

پس از انتشار این خبر مقامات استرالیایی به خانه رایت هجوم بردند که بعدها این هجوم به پرونده مالیاتی وی نسبت داده شد. رایت می‌گوید مجبور به افشای هویت واقعی خود شده، در غیراین صورت علاقه‌ای به افشای نام خود نداشته و حتی علاقه‌ای به مشهور شدن نیز ندارد. بیت‌کوین اکنون به‌عنوان واحد پولی شناخته شده‌ای برای پرداخت در ازای خدمات و کالاهای مختلف و حتی تراکنش‌های بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گزارش دانشنامه ویکی پدیا ارزش هر واحد این پول دیجیتالی که در ابتدا کمتر از چند سنت بود بعد از ۷ سال فعالیت در دسامبر سال ۲۰۱۴ به ۱۲۴۲ دلار رسید و کمی بالاتر از قیمت هر اونس طلا قرار گرفت.

 

 

به این ترتیب با افزایش اعتبار پول دیجیتالی در جهان حتی بسیاری از افراد ارزش آن را با طلا مقایسه کردند و این گمان را به وجودآوردند که پول‌های دیجیتالی می‌توانند جای طلا را نیز بگیرند؛ شائبه‌ای که بعدها «آلن گرینسپن»، رییس وقت فدرال‌رزرو (بانک مرکزی امریکا) در مواجهه با آن تنها به پوزخندی اکتفا کرد و وقتی به او یادآوری کردند که قیمت هر واحد پول دیجیتالی اکنون از قیمت هر اونس طلا بالاتر است، آن را حباب نامید. گرچه در حباب‌شناسی آقای رییس پیشین شکی نیست، با این وجود، موافقان مقایسه پول دیجیتالی و طلا نیز برای خود استدلال‌هایی دارند. اما به واقع پول دیجیتالی و دلیل ظهور آن چیست و چه ویژگی‌هایی دارد که موجب شده آن را با طلا مقایسه کنند؟

در ادامه بخوانید:  سود سهام عدالت

 

 
پول دیجیتال در دنیای تجارت

ویژگی اصلی پول دیجیتالی ناشناسی فرآیند نقل‌وانتقال آن است. عده‌ای این را مزیت پول دیجیتالی می‌دانند و معتقدند از این طریق، می‌توانند حریم خصوصی خود را از دید مراکز امنیتی و نیز جمع‌آوری اطلاعات شخصی از سوی موسسه‌های مالی و پرداخت‌های الکترونیک مانند «ویزا» حفظ کنند. اما در عوض برخی دولت‌ها با دست گذاشتن روی همین نکته استفاده از آن را در کشورشان ممنوع یا محدود کرده‌اند زیرا اعتقاد دارند از طریق این سیستم، پول‌های کثیف رد و بدل می‌شود و امنیت اجتماعی و ملی کشورها به خطر می‌افتد.

 
پرداخت مستقیم و بدون واسطه از دیگر مزیت‌های پول دیجیتالی است. در ضمن به دلیل اینکه ماهیت آن به ارز کشور خاصی بستگی ندارد، تا مادامی که دو طرف با پول دیجیتالی مبادله می‌کنند، نیاز به تبدیل آن به ارزهای دیگر برای پرداخت و انتقال نیست. این ایده در خود نوعی ابداع یک پول جهانی را دارد که به مرز خاصی محدود باشد. از این نظر می‌توان پول دیجیتالی را شبیه زبان انگلیسی دانست که افراد تمام کشورها آن را می‌دانند و آن را برای ارتباط با دیگران به کار می‌برند و با آن تحصیل و تجارت می‌کنند اما در کشورهای خود نیز زبان‌های محلی دارند. همین ویژگی مهم پول دیجیتالی در پرداخت‌های مستقیم و نیاز نداشتن به تبدیل ارز، موجب شده پرداخت با آن بسیار کم‌هزینه باشد.

 
به‌عنوان مثال انتقال ۱۰هزار دلار امریکا به استرالیا حدود ۲۰۰ دلار با احتساب هزینه تبدیل دلار امریکا به دلار استرالیا، هزینه دارد که این هزینه از سوی بانک‌ها و موسسه‌های مالی میانی دریافت می‌شود. خرید با کارت‌های اعتباری در کشورهای دیگر نیز هزینه‌های زیادی بابت بررسی تراکنش علاوه بر هزینه نرخ تبدیل ارز دارد. اما در دنیای پول دیجیتالی این هزینه‌ها به‌طور تقریبی صفر است چون شما اگر در دنیای پول دیجیتالی تجارت کنید نیازی به تبدیل آن به ارز دیگری ندارید تا بتوانید کالایی خریداری کنید مگر اینکه بخواهید از این مجموعه خارج شوید. شما می‌توانید با پول دیجیتالی از چین کالایی خرید کنید که پول دیجیتالی آن را از طریق فروش کالایی به فردی در افریقای جنوبی تامین کرده‌اید.

در ادامه بخوانید:  چگونه در مصاحبه دکتری حسابداری قبول شویم ؟

 
میراث ماندگار

اما اکونومیست در گزارشی به مزایا و معایب این پول دیجیتالی پرداخته و می‌گوید هرچند ممکن است بیت‌کوین نیز مانند نپستر، روزی زمین بخورد اما به‌طور قطع میراثی ماندگار از خود باقی‌خواهد گذاشت. اکونومیست در این نوشتار به سایر پول‌های دیجیتال نیز اشاره کرده و می‌نویسد: گروه «سوداگران زندگی ثانویه»، که یگ گروه مجازی هستند از پول مجازی لیندن‌دلار استفاده می‌کنند؛ همچنین مشتریان تنسنت که یک غول چینی اینترنت به شمار می‌رود، از پول دیجیتال کیوکیوکوین استفاده می‌کنند و فیس‌بوک نیز» اعتبار(Credit) می‌فروشد. اما چیزی که بیت‌کوین را متمایز می‌کند این است که برخلاف سایر وجوه رایج چه دیجیتال و چه غیردیجیتال، نه از سوی یک سازمان ایجاد و نه به واسطه سازمانی شبیه بانک مرکزی کنترل می‌شود. نکته آن است که به جای این سیستم‌ها، سیاست‌های پولی بیت‌کوین به‌وسیله الگوریتم‌های هوشمندانه کنترل می‌شود.

 

 

در دنیای امروز تجارت، برخی مشاغل قانونی نیز به استفاده از بیت‌کوین روی آورده‌اند که از جمله آنها می‌توان به «رددیت» اشاره کرد که یک سایت اجتماعی است. سایت «ورد پرس» که یک سایت در زمینه میزبانی وب و ارائه نرم‌افزار برای وبلاگ نویسان است باتوجه به جذابیت‌های این شیوه در دنیای تجارت از این پول الکترونیک استفاده می‌کند. برای تکمیل این زنجیره مبادلاتی شرکت‌هایی مانند «بیت‌پی» نیز تبدیل پول دیجیتال به دلار را ممکن می‌کنند. برای جذابیت این روش مبادلاتی نیز شاخص‌هایی اجرا می‌شود ازجمله اینکه تعرفه‌ها بسیار پایین‌تر از تعرفه موسسه‌ها و بانک‌هایی در نظر گرفته می‌شود که به مشتری اعتبار می‌دهند، این تعرفه پایین در خرید و فروش‌های برون‌مرزی نمود بیشتری دارد.

 


برچسب ها:
..