شفافیت اقتصادی با صورت معاملات فصلی

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۳ شهریور ۱۳۹۵

 

شفافیت اقتصادی متضمن اعتماد دوسویه میان دولت و مردم است که دستیابی به آن سلامت اقتصادی و اجتماعی جامعه را به همراه دارد و از سوی دیگر تنها راه مقابله با فساد، ایجاد شفافیت در فضای اقتصادی کشور است. زمانی که بستر مناسب جهت شفافیت در عرصه اقتصاد فراهم شود، امکان رصد و ارزیابی این نوع فعالیت های اقتصادی برای آحاد جامعه فراهم می شود.

 
ساده سازی قوانین و اجتناب از تعدد آنها ، ایجاد زیرساخت های لازم جهت سهولت در پرداخت مالیات و در نهایت جلب رضایت مودیان از جمله اقداماتی است که دولت را در مسیر شفاف سازی روابط اقتصادی و جلب اعتماد مودیان یاری می کند.

 
یکی دیگر از مهم ترین ابزارهای پیشگیری از فرارهای مالیاتی، نظارت مطلوب بر فرآیندهای اقتصادی است. در شرایط امروزی، نظارت بر تمامی فرآیندها با توجه به حجم بالای مبادلات اقتصادی به شکل سنتی امکان پذیر نبوده و استفاده از سامانه ای متمرکز جهت ثبت صورت خرید و فروش معاملات فصلی اجتناب ناپذیر است. سازمان امور مالیاتی نیز بر این اساس ، اجرای ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم را در دستور کار داده است تا بر اساس آن مودیان مالیاتی نسبت به ارسال فهرست صورت معاملات خود اقدام نمایند.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم تغییرات قانون مالیاتهای مستقیم

 

بدین صورت که اطلاعات حاصل از فعالیت بنگاه های اقتصادی در قالب فهرستی که حاوی مشخصات فعالیت های مزبور است، توسط مودیان محترم ، تکمیل شده و جهت بررسی به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال می گردد. این امر سبب می شود تا روند داد و ستد ها و معاملات روشن شده و در نهایت با بررسی دقیق کارشناسان سازمان امور مالیاتی، میزان درآمدهای مشمول پرداخت مالیات، برآورد شود. این امر از طرفی دیگر باعث آشکار شدن بخش خاکستری اقتصاد که از آن با نام اقتصاد زیرزمینی نیز یاد می شود، می گردد.

 
سازمان امور مالیاتی کشور برای رفاه حال مودیان و جلوگیری از اتلاف وقت آنها اقدام به ایجاد سامانه الکترونیکیWWW.TAX.GOV.IR نموده است.

در ادامه بخوانید:  استرداد مالیات اضافی

از جمله مزایای ارزشمند ارسال صورت معاملات فصلی به صورت آنلاین ارسال فهرست صورت معاملات در هر ساعت از شبانه روز است که ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه ها، افزایش دقت و ضریب اطمینان و کاهش خطای انسانی را در پی دارد.

 
بدین ترتیب دولت توانسته است با بهره گیری از فناوری های پیشرفته، بسیاری از اهداف و برنامه های بلندمدت و متعالی همچون تحقق دولت الکترونیک را در قالب تسهیل فرآیند پرداخت مالیات، محقق کند. اکنون که دولت با به کارگیری ابزارهای الکترونیکی و فناوری های نوین و به روز رسانی روش های وصول مالیات، به تامین رفاه حال مودیان اهتمام ورزیده است، امید است فعالان اقتصادی نیز با بهره گیری از این امکانات ارزشمند و مغتنم شمردن آنها، به تکالیف مالیاتی خود به شکلی مطلوب و مقتضی عمل کرده و با ارسال فهرست صورت معاملات فصلی در هر دوره زمانی، گامی بنیادین و اصولی در جهت تقویت شفافیت اقتصادی بردارند.

در ادامه بخوانید:  ماده 52 و 53 قانون مالیات های مستقیم

 


برچسب ها:
..