پیوستن ایران به FATF

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۰ شهریور ۱۳۹۵

 

عضویت در FATF هیچگونه الزام و تعهدی مبنی بر ارائه اطلاعات برای کشور ما در بر ندارد.

 

رئیس بانک مرکزی در گفتگوی اختصاصی با ایران در پاسخ به اینکه پذیرش و اجرای استانداردهای بین‌المللی مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در نظام بانکی چه آثاری به همراه خواهد داشت؟ گفت: استانداردهای بین‌المللی در زمینه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم عمدتاً توسط گروه ویژه اقدام مالی تدوین و توسط سایر نهادها مانند سازمان ملل متحد، کمیته بال و غیره تأیید شده‌اند.

 

این توصیه‌ها حوزه‌های متعددی را پوشش می‌دهند؛ برخی از آنها به حوزه سیاستگذاری می‌پردازند مانند اینکه بین نهادهای داخلی متولی مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم کشورها باید همکاری و هماهنگی وجود داشته باشد. نظام بانکی اگرچه قطعاً از این دسته از توصیه‌ها متأثر می‌شود، لیکن این توصیه‌ها به طور مستقیم به نظام بانکی مرتبط نیستند. بخش دیگری از توصیه‌ها نیز مربوط به برخی مشاغل خاص هستند و برخی دیگر به قوه‌های مقننه و قضائیه کشورها برمی‌گردند.

 

سیف در ادامه افزود: آن دسته از توصیه‌هایی که به نظام بانکی مرتبط است، عمدتاً تحت فصل «اقدامات پیشگیرانه» معرفی شده‌اند که شامل مواردی همچون «شناسایی مشتری»، «نگهداری سوابق»، «مدیریت ریسک افراد و خدمات در معرض سوء‌استفاده پولشویان و تأمین‌کنندگان مالی تروریسم»، هستند. نکته مهم این است که تقریباً تمام این موارد در تاریخچه بانکداری کشور ما ریشه دارد؛ به طور مثال در ایران حساب بی‌نام افتتاح نمی‌شود و فرایند شناسایی مشتری همیشه انجام شده است.

در ادامه بخوانید:  پیشرفت در حسابداری - بخش بیست و چهارم

 

لیکن توصیه‌ها براساس تجربیات کشورها و موارد کشف شده سوء‌استفاده پولشویان و تأمین‌کنندگان مالی تروریسم تدوین شده‌اند و مقرر شده با رعایت آنها کشورها کمتر آسیب ببینند. مقررات مبارزه با پولشویی از جمله قانون، آیین‌نامه و دستورالعمل‌های قابل اعمال برای نظام بانکی به طورکل در راستای توصیه‌های بین‌المللی نوشته شده‌اند و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و آیین‌نامه اجرایی آن که در دست تهیه است هم به همین صورت خواهد بود. نظام بانکی ما موظف به رعایت توصیه‌های بین‌المللی به صورت مستقیم نیست، بلکه باید مقررات داخلی را اجرا کند که با الهام از توصیه‌ها و در نظر گرفتن دغدغه‌های کشور تدوین شده‌اند.

 

اجرای مقررات ذیربط در بعد داخلی ریسک شهرت و قانونی مؤسسات اعتباری را کنترل و مدیریت می‌کند و سبب می‌شود راه‌های نفوذ مجرمان در آنها به نحو مقتضی پوشش داده شود و نظام بانکی برای پولشویان و تأمین‌کنندگان مالی تروریسم نا امن شود و در بعد خارجی نیز راه ورود به عرصه بانکداری بین‌المللی را هموار می‌کند. با توجه به اینکه پولشویی جرم فراملی است، در صورت قصور یک بانک از اعمال فیلترهای لازم این امکان وجود دارد که وجوه کثیف از طریق روابط کارگزاری به سایر بانک‌ها انتقال پیدا کند و ریسک آن بانک‌ها را بالا ببرد. با توجه به اینکه بانک‌های معتبر بین‌المللی در این خصوص جریمه‌های بسیار سنگینی پرداخت کرده‌اند، بانک‌های کارگزار در این زمینه بسیار با احتیاط عمل می‌کنند.

در ادامه بخوانید:  گارانتی و وارانتی

 

دراین خصوص و با توجه به برخی انتقادات و مطالبی که در روزهای اخیر در مورد FATF مطرح می‌شود ذکر چند نکته ضروری است:

 

1- عضویت در FATF    هیچ ربطی به برجام و تحریم‌ها ندارد،

2- استانداردها و ضوابط FATF موجبات تجهیز نظام مالی کشور را برای جلوگیری از عملیات پولشویی و تأمین مالی تروریسم فراهم می‌آورد و زمینه‌های جلوگیری از فساد را در کشور مهیا می‌کند،
3- عضویت در FATF هیچگونه الزام و تعهدی مبنی بر ارائه اطلاعات برای کشور ما در بر ندارد،
4- شناسایی سازمان‌های تروریستی توسط مراجع ذیربط هر کشور خواهد بود و هر کشور فهرست موارد مشمول را خود تهیه می‌کند و هیچگونه الزامی در تبعیت از FATF یا سایر کشورها در آن وجود ندارد.

در ادامه بخوانید:  مراحل ثبت شرکت

 

همه مطلب به اینجا ختم می‌شود که استانداردهایی را برای شفافیت هرچه بیشتر فراهم می‌آورد. قطعاً کسانی که از شفافیت ایجاد شده منفعت نمی‌برند و شرایط شفاف به ضررشان تمام می‌‌شود از این‌گونه اقدامات، راضی نخواهند بود. در یک کلام، رعایت استانداردهای بین‌المللی در زمینه مبارزه با پولشویی، در بعد داخلی موجب پیشگیری از فساد مالی و در بعد خارجی، موجب برقراری روابط با بانک‌ها و نظام مالی دیگر کشورها می‌شود.

 


برچسب ها:
..