تغییرات مدیران مالی

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۸ شهریور ۱۳۹۵

 

در شرکت‌های بزرگ فرصت شغلی برای مدیران مالی زیاد وجود دارد. اما خبر بد این است که مدیران مالی در این شرکت‌ها معمولا زیاد دوام نمی‌آورند.این جابه‌جایی در شرکت‌های کوچک‌تر چندان معضل بزرگی نیست.

 

دوره کوتاه تصدی مدیران مالی علاوه‌بر آسیب زدن به کسب‌وکارها، وجهه این شغل را هم خراب می‌کند. حداقل شرکت‌هایی ، از افت سهام به واسطه دوره‌های کوتاه تصدی مدیران مالی خود متضرر شدند.

 

ترک شغلی زودهنگام مدیران مالی همواره یک موضوع آسیب‌رسان به شرکت‌ها است و سهامداران را دچار تردید می‌کند.» کاهش ارزش سهام شرکت‌ها در این مواقع، نتیجه نگرانی سرمایه‌گذاران نسبت به مشکلات داخلی است.

 

در میان هزار شرکت بزرگی که کورن/ فری بررسی کرده، تنها 4 درصد از مدیران مالی، یعنی کمتر از 40 نفر که طی 6 سال گذشته شرکت‌های خود را ترک کرده بودند، در 12 ماه نخست کارشان اقدام به این کار کردند. همچنین 15 درصد افراد یعنی حدود 140 نفر، ظرف دو سال از شروع کارشان، آن را رها کرده و 27 درصد، حدود 250 نفر، ظرف سه سال شغل خود را ترک کردند. به‌طور کلی، میانگین تصدی افراد در شغلشان 6/ 6 سال بوده است.

در ادامه بخوانید:  هلدینگ چیست؟

 

 

به گفته اسکات سیمونز، «اگر جایگاه مدیر مالی به یک در چرخان تبدیل شود، یک فرهنگ پرابهام در این شغل ایجاد می‌کند.» از سوی دیگر، وقتی یک مدیر مالی دائم شغل خود را ترک می‌کند، می‌تواند مانع پیشرفت خود شود و سابقه‌ای منفی برای خود به وجود آورد.

 

 

واکاوی ترک شغلی زودهنگام مدیران مالی

 

دلایل جابه‌جایی زیاد مدیران مالی متعدد است. اما اگر بخواهیم به‌طور ساده بیان کنیم، باید گفت وظیفه این مدیران در شرکت‌های بزرگ هر روز سنگین‌تر و سخت‌تر می‌شود و همزمان ریسک ماهیتی این کار نیز بالاتر می‌رود. نتیجه بالا رفتن میزان ترک شغل، چه به صورت داوطلبانه و چه به اجبار است.

 

اکثر شرکت‌ها یا مدیران مالی تمایل ندارند در مورد دلایل ترک عجولانه شغل خود به‌طور علنی صحبت کنند. بیشتر مدیران مالی که شغل خود را کمتر از یک سال ترک کرده‌اند (75 درصد آنها)، از خارج از شرکت‌های خود برای این سمت انتخاب شده بودند که تقریبا می‌توان گفت این موضوع ناشی از تقابل آن فرد با فرهنگ شرکت یا مدیرعامل آن است.

در ادامه بخوانید:  استخدام بی‌ضابطه

 

مرتکب شدن اشتباه‌های مهلک در مورد مسوولیت‌های محول شده نیز فاکتور دیگری است.

 

نقش مدیر مالی می‌تواند از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت باشد. در بسیاری موارد، ترک کار فوری مدیر مالی نشانه وجود مشکلات متعدد در یک شرکت است .

 

جابه‌جایی مدیران مالی می‌تواند به مشکلات عملیاتی هم ربط داشته باشد؛ مشکلاتی مثل نبود توسعه استعدادها یا از دست رفتن فرصت‌های ادغام و تملک.  مورد دیگر به «برنامه‌ریزی منابع سازمانی» (ERP) برمی‌گردد. بسیاری از سیستم‌های ERP در چند سال گذشته مزیت‌های زیادی از خود نشان داده‌اند، اما در نهایت در انتقال آنها مشکلات زیادی پدیدار شده است. بسیاری از مدیران مالی برای پروژه‌های بزرگ گماشته شده بودند که قوانین برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی آنها را نقض می‌کرد. نتیجه این است که اجرای یک طرح 3-2 ساله، 5 تا 6 سال زمان می‌برد و باعث فرسایش مدیران مالی می‌شود.

 

 

 

حداقل 5 سال باید کار کرد

 

در ادامه بخوانید:  حذف برخی مشاغل از فهرست مشاغل سخت و زیان آور

برای دوره تصدی مدیران مالی هیچ زمان حداقلی که همه روی آن توافق داشته باشند وجود ندارد. برخی کارفرماها 3 سال را معیار نسبتا مناسبی می‌دانند، اما تحلیلگران نظر متفاوتی دارند.

 

ترک کردن شغل در کمتر از 3 سال نشان می‌دهد مدیر مالی سابق  به این نتیجه رسیده دیگر فرصت اولیه‌ای که در ابتدا به آن فکر می‌کرد، در این شرکت برای او وجود ندارد.

 

بالا بودن میزان جابه‌جایی مدیران مالی به جز ضربه زدن به سهام شرکت‌ها، هزینه‌هایی برای احیای این شرایط را نیز روی دست آنها می‌گذارد.


برچسب ها:
..