مالیات علی الحساب واردات

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۶
مالیات علی الحساب واردات

شرکت‌هایی که در سامانه مدیریت کالا به نشانیwms.ir ثبت نام کنند از تسهیلات ویژه از جمله معافیت ۴ درصد مالیات علی الحساب برخوردار خواهند شد.

مالیات علی‌الحساب واردات :معافیت 4 درصد مالیات علی‌الحساب برای شرکت‌های تولیدی :گمرک ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد شرکت‌هایی که در سامانه مدیریت کالا به نشانیwms.ir ثبت نام کنند از تسهیلات ویژه از جمله معافیت ۴ درصد مالیات علی الحساب برخوردار خواهند شد.

 

 

به گزارش مجله حسابداری و حسابرسی، در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و برای دستیابی به اقتصادی درون زا و برون گرا گمرک جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا با بهبود فضای کسب و کار و نیز ایجاد تسهیلات ویژه در فضایی تعاملی و به منظور ارائه خدمات بهتر، شرکت های تولیدی و محصولات را با هماهنگی با وزارت صنعت و معدن و تجارت در سامانه  جامع «مدیریت کالا» شناسایی کرده تا بتوان  گامی بلند جهت بهبود خدمات ویژه به تولیدی ها برداشت.

 

برای دستیابی به این مهم می بایست شرکت های تولیدی و دانش بنیان مطابق آموزش ذیل اقدام به ثبت نام در سامانه مدیریت کالا به آدرس  wms.ir کنند.

 

قابل ذکر است فرآیند ثبت نام شرکت های تولیدی از دو مرحله تشکیل شده است که در مرحله اول کلیه شرکت های تولیدی ( اعم از شرکت های تولیدی داخل مناطق آزاد و ویژه و سایر تولیدی ها داخل سرزمین اصلی) نسبت به ثبت اطلاعات کلی اقدام  نمایند و در مرحله بعد که بزودی اطلاع رسانی خواهد شد نسبت به تکمیل اطلاعات محصولات  تولیدی در سامانه اقدام کنند.

 

برخی تسهیلاتی که شرکت های تولیدی  می‌توانند با ثبت نام در سامانه مذکور از آن بهره ببرند:

در ادامه بخوانید:  فرار مالیاتی - بخش ششم

۱- معافیت ۴ درصد مالیات علی الحساب

۲-تسهیل ورود کالا در مسیرهای سبز و امکان اظهار قبل از ورود

۳- کیل مصرف و استرداد پروانه وارداتی

۴- تسهیل انجام تشریفات گمرکی برای تولیدی های مستقر در مناطق ازاد و ویژه

۵- تسهیل در جابجایی کالا با صدور پته خروجی از انبار تولیدی جهت استعلام نیروهای انتظامی

۶- برقراری ارتباط موثر بین جامعه دانشگاهی و صنعتی در راستای کمک به نیازهای شرکت های تولیدی

۷ -بهبود فضای کسب و کار شرکت های تولیدی با بهره وری از زیرسامانه بازار به منظور معرفی کالای ایرانی به کشورهای دیگر

 

 

با دستور وزیر اقتصاد؛ واردات مشمول مالیات علی‌الحساب شد.

 

 

علی اکبر شامانی، مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران با صدور بخشنامه‌ای به ناظرین گمرکات استان‌ها، مدیران کل و مدیران گمرکات اجرایی مستقل اخذ مالیات علی الحساب از واردات را ابلاغ کرد.

 

 

پیرو بخشنامه شماره ۱۰۱۵۱۲‏/۹۵‏/۱۹۱مورخ ۹۵,۰۶.۰۲  موضوع ابلاغیه مقام عالی وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص اخذ مالیات علی الحساب واردات، با عنایت به ابهامات مطروحه از سوی برخی گمرکات اجرایی کشور و به منظور شفاف نمودن موضوع اعلام می‌دارد:

۱- مطابق بخشنامه صدرالاشاره، واردات کالا (با رعایت مستثنیات ذکر شده در آن بخشنامه) مشمول پرداخت مالیات علی الحساب به میزان ۴مجموع ارزش کالا و حقوق ورودی متعلقه است. بدیهی است که کشف هرگونه مغایرت که منجر به اخذ مابه التفاوت ارزش و حقوق ورودی شود، مستلزم مطالبه مابه التفاوت مالیات علی الحساب (موضوع آن بخشنامه) بر اساس تفاوت ارزش و حقوق ورودی پیش آمده نیز خواهد بود.

در ادامه بخوانید:  ماده ۲۵۱ قانون مالیات های مستقیم

 

۲- مطابق بند «الف» بخشنامه اشاره شده، واحدهای تولیدی از پرداخت مالیات موصوف معاف هستند. لیکن بدیهی است که این معافیت صرفاً شامل واردات کالاهای مرتبط با حوزه فعالیت واحد تولیدی بوده و واردات کالاهای غیرمرتبط و نیز محصول نهایی واحدهای تولیدی را شامل نخواهد بود.

 

 


در راستای تضمین اخذ حقوق دولت ( مالیات) از واردکنندگان ، بخشنامه گمرک جمهوری اسلامی ایران به کلیه گمرکات اجرایی برای اخذ ۴ درصد مالیات علی الحساب از مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی ابلاغ شد.

 

پیرو بخشنامه 268/73/144/113/91560/183094   مورخ 87/04/14  موضوع نامه شماره 50636 وزارت امور اقتصادی و دارایی به پیوست تصویر نامه شماره 39593/و مورخ 95/17/05  مقام عالی وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال و اعلام میدارد:

 

 

اظهار کالا از تاریخ ابلاغ 95/06/02 مشمول مالیات علی الحساب واردات قطعی کالا ،موضوع بند یک نامه صدر الاشاره به میزان 4% از مجموع ارزش گمرکی و حقوق گمرکی مندرج در اظهارنامه گمرکی تعیین و موارد ذیل مشمول پرداخت مالیات مذکور نخواهد بود :

 

الف: واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و همچنین ماشین آلات خطوط تولیدی برای واحدهای تولیدی دارای جواز تاسیس از وزارتخانه های مربوط

 

ب: کارت های بازرگانی رتبه بندی شده و دارای رتبه طلایی (رتبه الف) پس از تایید مراتب از سوی اتاق صنایع و معادن ذیربط در هر مورد.

 

ج: وارد کنندگان خوش حساب معرفی شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور با ارائه گواهی مفاصا حساب مالیاتی

در ادامه بخوانید:  شکایت مالیاتی

 

د: وزارتخانه ها ،موسسات و سازمان های دولتی ،شهرداری و کلیه دستگاههای اجرایی ردیف بودجه عمومی کشور

 

ه: کالاهی وارده از طریق پست و کالاهی همراه مسافر که جنبه تجاری نداشته باشد

 

و: کلیه کالاهای موضوع ماده 119 قانون امور گمرکی مصوب سال 1390

 

3- در صورت تشخیص گمرک مبنی بر اینکه دارنده کارت بازرگانی علی رغم صراحت تبصره 4 ذیل بند 3 ماده 10 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات اقدام به واگذاری به غیر برای استفاده از مزایای کارت نموده ،لازم است علاوه بر اخذ مالیات علی الحساب به میزان فوق آلذکر ،مفاصا حساب مالیاتی دارنده کارت بازرگانی نیز اخذ گردد.

 

کالاهای موضوع ماده 119 قانون امور گمرکی مصوب سال 1390

 

 

 

 


برچسب ها:
..