معافیت دو هفتم بیمه کارگر

دسته: حقوق و دستمزد
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۵ مرداد ۱۳۹۵

 

در این مطلب یکی از موارد معاف از مالیات در لیست حقوق و دستمزد، دو هفتم بیمه سهم کارگر عنوان می شود. در سال ۱۳۸۳ سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه ای و با توجه به ماده ۱۳۷ قانون مالیات های مستقیم اعلام کرد که درآمد مشمول مالیات بر حقوق به میزان دو هفتم بیمه سهم کارگر از پرداخت مالیات حقوق معاف است.

 

منظور از معافیت دو هفتم بیمه کارگر را با مثالی ساده توضیح خواهیم داد.
خلاصه مثال:
سال = ۱۳۹۴
حداقل دریافتی کارگر = ۱۳۰۰۰۰۰۰ ریال ماهیانه
۷ درصد بیمه سهم کارگر = ۹۱۰۰۰۰ ریال
دو هفتم ۷ درصد سهم بیمه کارگر = ۲۶۰۰۰۰ ریال
سقف دستمزد معاف از مالیات در سال ۱۳۹۴ = ۱۱۵۰۰۰۰۰ ریال

در ادامه بخوانید:  کمک هزینه غذا، ایاب و ذهاب و کمک هزینه تلفن همراه کارمندان

 

 

شرح مثال:
فرض کنید کارگری ماهانه ۱۳۰۰۰۰۰۰ ریال حقوق و مزایا دریافت می کند. اگر کل این حقوق دریافتی مشمول بیمه باشد ۷% بیمه سهم کارگر عبارتست از: ۹۱۰۰۰۰ ریال.

 
اکنون دو هفتم مبلغ ۹۱۰۰۰۰ ریال را محاسبه می کنیم که می شود: ۲۶۰۰۰۰ ریال.

 

در سال ۱۳۹۴ حقوق و مزایا تا سقف ۱۱۵۰۰۰۰۰ ریال از پرداخت مالیات بر حقوق معاف است و چون حقوق و مزایای دریافتی این کارگر در هر ماه ۱۳۰۰۰۰۰۰ ریال است، بنابراین بعد از کسر مبلغ ۱۱۵۰۰۰۰۰ ریال از ۱۳۰۰۰۰۰۰ ریال، درآمد مشمول مالیات بر حقوق وی عبارتست از: ۱۵۰۰۰۰۰ ریال.

در ادامه بخوانید:  ارسال لیست و پرداخت حق بیمه کارگران بصورت اینترنتی

 
اگر به خاطر داشته باشید در مرحله قبل مبلغ دو هفتم سهم بیمه کارگر ۲۶۰۰۰۰ ریال شد. حال باید مبلغ ۲۶۰۰۰۰ ریال را از درآمد مشمول مالیات بر حقوق به دست آمده در مرحله قبل (۱۵۰۰۰۰۰ ریال) کسر کنیم که جواب می شود: ۱۲۴۰۰۰۰ ریال.

 
مبلغ ۱۲۴۰۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات بر حقوق است و باید طبق قانون مالیات در نرخ ۱۰% ضرب کنیم تا مالیات قابل پرداخت این کارگر مشخص شود که می شود: ۱۲۴۰۰۰ ریال.

 
همانطور که در بالا مشاهده کردید اگر مبلغ دو هفتم را کسر نمی کردیم کارگر باید به جای ۱۲۴۰۰۰ ریال، ۱۵۰۰۰۰ ریال مالیات پرداخت می کرد.

در ادامه بخوانید:  جریمه عدم ارائه لیست تامین اجتماعی
برچسب ها: