اعمال حق رای صاحب سهم

دسته: قوانین
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۸ مرداد ۱۳۹۵
اعمال حق رای صاحب سهم

در مجمع عمومی عادی صاحبان سهام، تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک آرای حاضرین در جلسه، معتبر است.

 

اعمال حق رای صاحب سهم در مجمع عمومی عادی صاحبان سهام

 

الف- در مجمع عمومی عادی صاحبان سهام، حضور صاحبان بیش از نصف سهام دارای حق رای در جلسه نخست لازم است و جلسه دوم با حضور هر تعداد از صاحبان سهام دارای حق رای رسمیت می‌یابد.

 
ب- در مجمع عمومی عادی صاحبان سهام، تصمیمات همواره با اکثریت نصف به علاوه یک آرای حاضرین در جلسه، معتبر است.

 

 
ج- در مورد انتخاب مدیران و بازرسان قانونی شرکت، بر اساس ماده ۸۸ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت

 

اولا: تصمیمات با اکثریت نسبی اتخاذ می‌شود.

 

ثانیا: تعداد سهام دارای حق رای در تعداد مدیرانی که باید انتخاب شوند ضرب می‌شود و حق رای هر صاحب سهم، برابر حاصل ضرب مذکور می‌باشد که صاحب سهم می‌تواند همه آرای خود را به یک نفر بدهد یا آن را بین چند نفر به هر نسبتی که خواست تقسیم کند.

در ادامه بخوانید:  چک یا سفته

 
به عنوان مثال اگر صاحب سهمی ۱۰ سهم دارای حق رای باشد و تعداد اعضای هیات مدیره ۵ نفر باشد این صاحب سهم ۵۰ رای است که می‌تواند این تعداد رای را تماما به یکی از ۵ نفر بدهد یا ۵۰ رای خود را مثلا به طور مساوی (هر نفر ۱۰ رای) بین ۵ نفر تقسیم کند.

 
نکته قابل توجه اینکه اساسنامه شرکت نمی‌تواند در مورد ترتیبات فوق که مربوط به نصاب لازم برای رای مدیران و بازرسان و نیز نحوه محاسبه تعداد رای هر رای دهنده در انتخاب مدیران و بازرسان قانونی شرکت است خلاف آنچه که ماده ۸۸ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت به شرح فوق بیان داشته است را مقرر دارد.

در ادامه بخوانید:  عوامل موثر بر قیمت سهام

 
د- برگزاری مجمع عمومی عادی صاحبان سهم هر سال یک بار در هنگامی که اساسنامه پیش‌بینی کرده یا حداکثر تا ۱۰ ماه از تاریخی که اساسنامه مقرر داشته الزامی است.

 

البته اگر ظرف ۶ ماه پیش از پایان سال مالی شرکت، مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام برای رسیدگی به حساب ها و… به وسیله رییس هیات مدیره و در غیاب وی به وسیله نایب رییس هیات مدیره دعوت نشود وفق ماده ۲۵۴ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت برای رییس و اعضای هیات مدیره جرم تلقی می‌شود و مستوجب مجازات خواهد بود.

 

منبع:دنیای اقتصاد


برچسب ها:
..