مفهوم تقلب و آثار آن

دسته: حسابرسی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۷ مرداد ۱۳۹۵
مفهوم تقلب و آثار آن

حسابرسان مسئول اين هستند كه اطمينان دهند كه اظهارات نادرست كشف شده، اما اين اطمينان بخشي با اطمينان مطلق نيست.

 

مفهوم تقلب و آثار آن : تقلب به اقدامات عمدی یک یا چند نفر از مدیران،‌ کارکنان یا اشخاص ثالث اطلاق می شود که به ارائه نادرست صورتهای مالی منجر می شود. تقلب ممکن است در برگیرنده موارد زیر باشد:

 

دستکاری،‌جعل یا تغییر اسناد و مدارک حسابداری یا سایر مدارک به منظور به دست آوردن مزایای مالی غیر حق و غیر قانونی،

سوء استفاده از داراییها یا سرقت آنها

ارائه نادرست آثار مالی معاملات یا حذف آنها از اسناد و مدارک

 

 

 

ثبت معاملات بدون مدارک مثبته (معاملات صوری)

به کارگیری نادرست رویه های حسابداری

 

 

شکست در کشف تقلب توسط حسابرسان ، بیانگر این موضوع است که در مجموعه مهارت ها و اهداف کاری بین حسابرسی صورت های مالی و کشف تقلب تفاوت بسیاری وجود دارد.

 

اگر چه تدوین کنندگان استانداردها، به تدریج به این نتیجه رسیدند حضور یک بازرس قانونی (کشف تقلب) در جریان حسابرسی صورت های مالی پس از شناسایی یکی از فاکتور های وجود احتمالی تقلب، ضروری است، با توجه به اینکه حسابرسان در شناسایی تقلب ها پیشرفت زیادی نکردند.

 

 

اما در این شرایط توام کردن وجود متخصص و بازرس قانونی در کنار قرارداهای حسابرسی برای کاهش ریسک وجود تقلب شناسایی نشده می تواند مثمر ثمر باشد.

در ادامه بخوانید:  تقلب و اشتباه

 

 

علاوه بر این بسیار مهم است که حسابرسان صورت های مالی در حوزه های بازرس قانونی و حسابرسی تقلب، تعلیم و آموزش ببینند. بدون آموزش مناسب و کافی در بخش و حوزه قانونی، انتظار اینکه حسابرسان صورت های مالی قادر به شناسایی و کشف تقلب باشد بسیار بی معنی است و به منظور حراست و مراقبت بیشتر از عامه مردم جامعه در مقابل تقلب و برای حفظ اعتبار حرفه حسابرسی، لازم است تا پژوهشگران حسابداری به دنبال راه ها و روش هایی جدید بمنظور بهبود توانایی حسابرسان در کشف و محدود کردن تقلب ها باشند.

 

 

حسابرسان و بازرسان روش ها و متدهای خاصی را در جریان عملیات حسابرسی به این منظور که تعیین کنند که آیا صورتهای مالی ارائه شده دارای اشتباهات نادرست مالی هست یا خیر؟

 

را برروی صورتهای مالی اجرا می کنند. بدین منظور که اظهارات نادرست (مالی) اساسا” اعداد و ارقام غلطی هستند که بنا به اشتباهات عددی تقلب ها و یا خطا در تفسیر قوانین حسابداری رخ میدهند. اظهارات غلط عواملی هستند که اگر به اندازه کافی بزرگ (زیاد) باشند می توانند منجر به اشتباه در تصمیم گیری استفاده کنندگان صورت های مالی مثل بانکها یا سرمایه گذاران ایجاد کنند.

 

جهت انجام این ارزیابی و اطمینان بخشی حسابرسان از روشهای نمونه گیری برای بررسی برخی از معاملات در طول جریان حسابرسی و یا بازبینی استفاده می کنند از این رو تقریبا” غیر ممکن و بسیار پرهزینه است که تک به تک معاملات توسط حسابرس مورد بررسی و بازبینی قرار بگیرند زیرا که نمونه گیری با این هدف انجام می شود که بخش اعظم صورتهای مالی و یا بخشهائی که در صورتهای مالی که انتظار می رود بیشترین ریسک را در اظهارنظر نادرست به همراه داشته باشند مورد شناسائی و ارزیابی قرار گیرند.

در ادامه بخوانید:  شیوه های انجام تقلب در صورت های مالی

 

مضافا” اینکه مطابق استانداردهای حسابرسی اگر خطاهای مالی در سطح صورتهای مالی توسط حسابرسان شناسائی شوند حسابرسان از مدیران خواهند خواست تا آنها را اصلاح کنند.

 

بنابراین جای این سئوال باقی می ماند که چگونه است که تقلبها قابل گنجاندن در میان اظهارات نادرست صورتهای مالی می باشند؟

 

زیرا که اظهارات نادرست می توانند به دلیل خطاها و یا تقلب ها ایجاد شوند و با توجه به اینکه حسابرسان دارای مسئولیتهایی در رابطه با کشف این خطاهای مالی هستند همواره دارای مسئولیت نسبت به شناسائی آنها تیز می باشد اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که این مسئولیت مطابق با استانداردهای حسابرسی کاملا” مطلق نیست.

 

 

زیرا که حسابرسان مسئول این هستند که اطمینان دهند که اظهارات نادرست کشف شده، اما این اطمینان بخشی با اطمینان مطلق نیست.

در ادامه بخوانید:  شرایط اعطای کمک‌ هزینه حسابرسی به شرکت های دانش بنیان

 

در طول جریان حسابرسی احتمال اینکه خطاهائی شناسائی شوند بسیار بیشتر از آن است که تقلب ها شناسائی شوند زیرا که همواره نقشه های انجام تقلب، نیرنگهائی هستند که به این منظور طراحی شده اند تا از سیستم حسابداری و کنترلها سوء استفاده کنند و آنها را دور بزنند و در نتیجه بسیار مشکل تر است که یک حسابرس بتواند آنها را کشف کند.

 

 

از این رو چون حسابرسان افرادی نیستند که همه چیز را بدانند (عقل کل نیستند) بیان اینکه صورتهای مالی صحیح هستند تنها می تواند یک بیان معقول (منصفانه- منطقی) باشد تا یک اطمینان کامل و صددرصد.

 


برچسب ها:
..