سیستمهای ابری

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۶ مرداد ۱۳۹۵

 

دسترسی آسان به اینترنت باعث شده نیاز به در دسترس بودن اطلاعات را بیش از گذشته حس کنیم. عموما پردازشها و امکاناتی که بصورت آنلاین انجام می شود بعنوان پردازشهای ابری شناخته می شوند.

 

همه ی ما کم و بیش با فضای ابری آشنایی داریم، البته اکثرا تعریفی که از آن می دانیم “فضای ذخیره سازی آنلاین” است. اما به راستی فضای ابری چیست؟ این اصطلاح این روزها در اطرافمان زیاد به کار برده می شود. بنا براین شاید یک عبارت سرراست  و عامیانه به نظر برسد. چه اهمیتی دارد که در مورد فضای ابری بدانیم؟ دانستنش چه کمکی به ما خواهد کرد؟

 

در ابتدای امر عباراتی پیچیده و تخصصی همانند “فضای ابری هیبریدی” و یا مخفف هایی مانند SaaS ممکن است قدری عجیب به نظر برسد و شما را بترساند. اما جای نگرانی وجود ندارد زیرا به شما کمک خواهیم کرد تا این ابهامات و لغات پیچیده را به سادگی درک نمایید و قول می دهیم اگر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید، متوجه گردید که در واقع این اصطلاحات و عبارت ها بسیار معانی ساده ای دارند.

 

 

انواع فضاهای ابری و معانی آنها

فضاهای ابری به طور کلی به 2 دسته تقسیم می شوند. استقرار (deployment) و سرویس ها

 

استقرار نیز به 4 گروه تقسیم می شود:

 

فضای ابری خصوصی: فضای ابری خصوصی طراحی شده تا در یک نهاد یا سازمان خاص مورد استفاده قرار گیرد. اما برخلاف این تعریف، فضای ابری باید کماکان خارج از سازمان باشد تا واقعا یک فضای ابری نامیده گردد. مدیریت این نوع فضای ابری می تواند از داخل سازمان صورت گیرد و یا می تواند به یک مرکز متخصص امر سپرده شود.

 

فضای ابری همگانی: درهای فضاهای ابری همگانی به روی همه باز است. از لحاظ ساختاری تنها تفاوت این نوع فضای ابری با مدل قبلی در این است که تنها افراد معینی به فضای ابری خصوصی دسترسی دارند، اما فضای ابری عمومی در اختیار همه است. دراپ باکس یک مثال خوب در این رابطه محسوب می گردد.

در ادامه بخوانید:  چگونه در مصاحبه دکتری حسابداری قبول شویم ؟

 

فضای ابری هیبریدی: وقتی یک تامین کننده ی فضای ابری، ترکیبی از نوع خصوصی و همگانی آن را در اختیار کاربران قرار می دهد، به آن فضای ابری هیبریدی می گویند. این اتفاق زمانی می افتد که مثلا 2 فضای ابری جدا قرار است اطلاعاتی را با هم به اشتراک بگذارند، یا زمانی که یک شرکت رشد پیدا کرده و شروع به گسترش خدماتش و ارائه ی سرویس های بیشتر می کند.

 

فضاهای ابری اجتماعی: وقتی یک فضای ابری خصوصی در میان نهادها و سازمان های مختلفی به اشتراک گذاشته می شود، به آن فضای ابری اجتماعی می گویند. یا از نگاهی دیگر، فضای ابری اجتماعی، یک فضای ابری همگانی است که دراختیار بخش محدودی از سازمان ها و شرکت ها قرار می گیرد.

 

 

دسته ی سرویس ها هم به 3 زیر مجموعه تقسیم می گردد:

خدمات پایه ای (Infrastructure-as-a-Service : IaaS) : وقتی خدماتی که ارائه می شود شامل پردازش ابری، پهنای باند شبکه ای یا سیستم های همتراز باشد، به آن سرویس خدمات پایه ای می گویند. یکی از مثال های این مورد سرویس خدمات اینترنتی آمازون (Amazon’s web services) است.

 

خدمات زمینه سازی (Platform-as-a-Service  : PaaS) : وقتی فضای ابری خدماتی را ارائه می کند تا کاربران بتوانند در آن به توسعه ی نرم افزار بپردازند، به آن سرویس خدمات زمینه سازی می گویند. این سرویس زمانی کاربرد دارد که کاربران بخواهند بدون نیاز به تهیه ی سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز، به توسعه ی نرم افزاری خاص بپردازند. یک مثال از این مورد force.com است.

در ادامه بخوانید:  شرکت های کاغذی کد فروش

 

خدمات نرم افزاری (Software-as-a-Service : SaaS) : معمول ترین نوع خدمات در این دسته، استفاده از برنامه ها و نرم افزارهایی است که بر روی فضای ابری قرار دارند. پرطرفدار ترین خدمات نرم افزاری در این زمینه جیمیل، Basecamp و نت فلیکس هستند.

 

 

درایوهای ابری و کاربرد آن برای حسابداران

یکی از رایجترین ابزار ابری درایوها ایری مانند Google Drive و DropBox می باشد که یک فضای اطلاعاتی را بر روی سرور های خود در اختیار شما قرار می دهند و می توان فایلها تصاویر و اطلاعات مورد نیاز خود را بر روی این فضاها منتقل کنید و از هر نقطه و هر زمان با در اختیار داشتن اینترنت و نام کاربری و کلمه عبور به اطلاعات خود دسترسی داشته باشید.

 

 

برخی از این فضاهای ابری این امکان را فراهم میکنند که شما فایلهای خود را با دیگران به اشتراک بگدارید. مثلا اگر شما در سفر هستید و مدیر شرکت از شما مشاوره یا نظری در رابطه با صورتهای مالی می خواهد این امکان را دارد که صورت مالی را در گوگل درایو قرارداده و به شما نیز دسترسی بررسی آنرا بدهد. شما نیز می توانید با ورود به حساب گوگل خود اطلاعات را بررسی کنید و نتیجه را اطلاع بدهید.

 

 

رایانش ابری (پردازش ابری)

رایانش ابری یا Cloud Computing علاوه بر نگهداری اطلاعات شما بر روی آن نیز پردازشی انجام می دهد. بطور مثال شما نیاز دارید یک فایل ورد (Word) را به فرمت pdf تبدیل کنید می توانید به سایت Smallpdf مراجعه کنید و فایل Word خود را ارسال کنید و بصورت آنلاین خروجی pdf  مربوط به همان فایل را دریافت کنید. با توجه به اینکه این پردازش بر روی سرور های سایت مورد نظر انجام می شود به این پردازش رایانش ابری گفته می شود.

در ادامه بخوانید:  پنج مالیات برای بخش مسکن

 

 

مزایای استفاده از سیستمهای ابری

با توجه دسترسی سریع و عدم نیاز به نصب نرم افزار جدید بر روی کامپیوتر و قابلیت استفاده توسط ابزارهای مختلف مانند تبلت، گوشی هوشمند و … شناخت و استفاده از سیستمهای ابری می تواند در بسیاری از موارد به شما کمک کند. همچنین نیازی به پرداخت هزینه لایسنس نرم افزار های گران قیمت نیست در صورتی که شما ممکن است گاهی از این سیستم بخواهید استفاده کنید.

 

 

هزینه استفاده از سیستمهای ابری

بسیاری از سیستمهای ابری برای استفاده های کوچک رایگان می باشند و پلانهای قوی تری نیز به شما معرفی می کنند که بابت استفاده از پلنهای بالاتر شما می توانید هزینه پرداخت کنید. البته هزینه پرداخت شده بابت پلن های قوی تر نیز از هزینه ابزار مشابه بسیار اندک تر است.

 

 

مثلا هزینه خرید فضای ۱۰۰GB از گوگل درایو کمتر از ۲ دلار در ماه می باشد اما برای خرید همین مقدار فلش دیسک شما باید هزینه ای در حدود ۳۰ دلار پرداخت کنید. تازه امکان به اشتراک گذاری اطلاعات از راه دور را نیز نخواهید داشت. و هر زمان که به این فضا احتیاج نداشته باشید می توانید دیگر اشتراک خود را لغو کنید.

 

 


برچسب ها:
..