بیمه تأمین اجتماعی کارگران ساختمانی

دسته: اخبار
2 دیدگاه
یکشنبه - ۳ بهمن ۱۳۹۵
بیمه تأمین اجتماعی کارگران ساختمانی

تمامی کارگران ساختمانی بیمه شده باید حداقل 35 سال سابقه داشته باشند که بتوانند در ازای دریافت 30روز مستمری بازنشسته شوند.

 

بیمه تأمین اجتماعی کارگران ساختمانی :براساس مصوبه نشست چهارم کار گروه اصلی قانون رفع موانع اجرایی قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی کشور افرادی که برای دریافت خدمت بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در سامانه خدمات حمایتی جمهوری اسلامی ایران ثبت نام کرده اند و برای دریافت خدمت حایز شرایط شده اند از طریق انجمن های صنفی کارگران ساختمانی به صورت رایگان مورد بازرسی میدانی قرار می گیرند.

 

 

وی ادامه داد: درصورتی که براساس مستندات مربوطه احراز اشتغال آنها تایید نهایی شود، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته و یا در صورتی که پیشتر از این بیمه استفاده می کردند بیمه آنها تداوم می یابد.

 

 

وی تاکید کرد: تمامی کارگران ساختمانی در صورت دسترسی به اینترنت می توانند نسبت به ثبت نام خود در این سامانه اقدام کنند و در غیر این صورت می توانند ثبت نام خود را از طریق کافی نت ها و یا انجمن های صنفی انجام دهند.

 


 

«به موجب ماده ۱۰ قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی، تمامی کارگران ساختمانی بیمه شده باید حداقل ۳۵ سال سابقه داشته باشند که بتوانند در ازای دریافت ۳۰ روز مستمری بازنشسته شوند / سایر بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به شرط داشتن حداقل ۳۰ سال پرداخت حق بیمه می‌توانند با دریافت ماهانه ۳۰ روز مستمری بازنشسته شوند».

 

 

ماده 4 قانون بیمه اجتماعی کارگران می‌گوید: تعهدات موضوع این قانون شامل موارد زیر است که به بیمه شده در صورت احراز شرایط ارائه خواهد شد:‌
‌الف ـ حوادث و بیماری‌ها
‌ب ـ غرامت دستمزد
ج ـ ازکارافتادگی ‌
د ـ بازنشستگی ‌
هـ ـ فوت ‌
تبصره : افراد خانواده بیمه شده جهت برخورداری از خدمات موضوع بند «الف» این ماده طبق ماده 58 قانون تأمین اجتماعی و در مورد بازماندگان طبق مواد (81) و (82) قانون یادشده تعیین می‌گردند.

 

 

عضو هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی افزود: این در حالی است که این قانون اجرا نمی شود. درخواستمان از مجلس این است که با توجه به مشکلات متعددی که در حین کار برای کارگران ساختمانی بروز می‌کند، علت عدم اجرای دستمزد را از سازمان تأمین اجتماعی جویا شود.

 

 

وی در ادامه درباره اینکه همه با 30سال کار بازنشسته می‌شوند، کارگران ساختمانی با 35سال  گفت: به موجب ماده 10 قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی، تمامی کارگران ساختمانی بیمه شده باید حداقل 35 سال سابقه داشته باشند که بتوانند در ازای دریافت 30روز مستمری بازنشسته شوند.

در ادامه بخوانید:  تغییرات مدیران مالی

 

 

وی افزود: این در حالی است که سایر بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به شرط داشتن حداقل 30 سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌توانند با دریافت ماهانه 30روز مستمری بازنشسته شوند.

 

 

ساداتی درباره چرایی متفاوت بودن نحوه بازنشستگی کارگران ساختمانی گفت: از قرار معلوم در زمانی که قانون بیمه‌های سازمان تامین اجتماعی در مجلس در حال تصویب بود، کار‌شناسان سازمان تامین اجتماعی به نام تامین منافع سازمان سهم بیمه کارگران مشمول این قانون را بیش از 7درصد تعیین کردند اما در ‌‌نهایت راضی شدند با افزوده شدن 5 سال به سابقه پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی، سهم بیمه کارگران ساختمانی را نیز مانند سایر کارگران بیمه شده 7 درصد حقوق و مزایا درنظر بگیرند.

 

 

این مقام صنفی کارگری گفت: هرچند به موجب قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی، امکان نقل و انتقال سوابق بیمه شدگان وجود دارد اما براساس موارد گزارش شده، بسیاری از مشمولان کنونی قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی برای بازنشسته شدن دچار مشکل شده‌اند.

 

 

 

 

قانون رفع موانع اجرایی قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی و نحوه مجازات متخلفان به شرح ذیل است:

ماده واحده- سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت حق بیمه مقرر در قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب ۱۳۸۶/۸/۹ و اصلاحات بعدی آن کلیه کارگران شاغل در کارهای ساختمانی مشمول قانون ید شده را به طور کامل و با نظارت دقیق بیمه نماید.

 

 

تبصره ۱- به منظور نظارت بر اجرای صحیح و پیشگیری و رسیدگی به تخلفات و رفع موانع اجرائی قانون، کارگروهی مرکب از نماینده هر یک از وزارتخانه‌های «تعاون، کارورفاه اجتماعی»، «راه‌و‌شهرسازی» و «کشور» و سازمان تامین اجتماعی و سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای کشور تشکیل می‌گردد.

 

 

دو نماینده از انجمن صنفی کارگران ساختمانی، دو نماینده از انجمن صنفی کارفرمایان ساختمانی و چهارنماینده از مجلس شورای اسلامی شامل دو نفر از کمیسیون بهداشت و درمان، یک نفر از کمیسیون اجتماعی و یک نفر از کمیسیون عمران با معرفی کمیسیون‌های مربوطه همگی به عنوان ناظر شرکت خواهند نمود.

 

 

تبصره۲- کلیه مراجع اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی که مانع اجرای این قانون و موجب محرومیت کارگران ساختمانی از خدمت بیمه تامین اجتماعی موضوع قانون مزبور شوند با رای محاکم صالحه به پرداخت غرامتی معادل اعمال حق بیمه سهم کارگر و کارفرما به ارزش روز و زیانهای وارده مادی و معنوی اعم از هزینه درمانی یا از کارافتادگی و سایر حمایت‌های مطروحه در قانون تامین اجتماعی محکوم می‌گردند.

در ادامه بخوانید:  دستورالعمل دستمزد مقطوع روزانه مبناء کسر حق بیمه

 

 

تبصره ۳- در صورت تامین منابع مالی از محل حق بیمه موضوع ماده (۵) قانون، هرگونه استثناء و اعمال سهمیه که موجب ایجاد محدودیت در اجرای بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی شود ممنوع است.

 

 

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ بیست و نهم آذرماه یکهزار و سیصد و نود و یک مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۳۹۱/۱۰/۱۲ به تایید شورای نگهبان رسید.

 

 
به پیوست قانون اصلاح ماده (۵) قانــــون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی مشتمل بر ماده واحده مصوب ۱۶/۹/۱۳۹۳ به شرح ذیل جهت اطلاع و بهره برداری لازم ابلاغ می­گردد:
ماده واحده-ماده (۵) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب ۱۴/۱۲/۱۳۸۷ و تبصره های آن به شرح زیر اصلاح می­شود:

 

ماده ۵- سازمان تامین اجتماعی مکلف است با دریافت هفت درصد (۷%) حق بیمه سهم بیمه شده (از کارگر)و پانزده درصد(۱۵%) مجموع عوارض صدور پروانه (ازمالک) نسبت به تداوم پوشش بیمه تمام کارگران ساختمانی اقدام کند.درصورت عدم تامین منابع لازم جهت گسترش پوشش بیمه ای کارگران با تصویب هیات وزیران، افزایش سقف مجموع عوارض تابیست درصد (۲۰%) بلامانع است.

 

تبصره ۱- درصورت درخواست متقاضی دریافت پروانه، سازمان تامین اجتماعی مکلف است حق بیمه کارگران ساختمانی را بر مبنای حق بیمه سهم کارفرما در زمان صدرو پروانه ساختمانی تامدت سه سال و بدون دریافت سود، تقسیط کند.ترتیب پرداخت حق بیمه از طرف دارنده پروانه به منزله رسید پرداخت حق بیمه و اخذ پروانه است.درهر حال صدور پایان کار منوط به ارائه مفاصا حساب  می باشد.تاخیر در پرداخت اقساط حق بیمه مشمول جریمه مانند تاخیر پرداخت سایر حق بیمه ها می­شود.

 

تبصره ۲- سازمان تامین اجتماعی مکلف است گزارش عملکرد خود را هر سه ماه یک بار به کمیسیونهای بهداشت و درمان ، اجتماعی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

 

تبصره۳- مراکز دینی از قبیل مساجد وتکایا، حسینیه ها و دارالقرآن ها از پرداخت سهم کارفرما معاف بوده وسهم کارفرما از محل ماده (۵) قانون تامین می­شود.

علی عسکری

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور

محدودیت بیمه تأمین اجتماعی کارگران ساختمانی برداشته شد

 

بیمه کارگران ساختمانی بیش از یک سال به دلیل تعلل سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در صدور کارت‌های مهارت متوقف شده بود.
طبق جدیدترین اقدام سازمان تأمین اجتماعی، کارگران ساختمانی دارای کارت‌مهارت مورد تأیید مراجع دارای صلاحیت بدون محدودیت تحت پوشش قرار می‌‌گیرند اما بازرسی‌های ناعادلانه بازرسان در شرایط رکودی صنعت ساختمان موجب حذف برخی کارگران شد.

در ادامه بخوانید:  سامانه شناسایی خانه‌های خالی برای اخذ مالیات

 

این تأخیر در صدور کارت‌های مهارت الکترونیکی کردن آن و افزایش ضریب ایمنی برای کاهش احتمال جعل آن اعلام شد.

 

 

هم اکنون طبق اعلام مسئولان این سازمان، صدورکارت های مهارت الکترونیکی آغاز شده و کارت‌های مهارت کاغذی به طور کامل جمع‌آوری خواهد شد.

پیش از این بسیاری از کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته بودند که با افزایش بازرسی‌ها و سخت‌گیری‌های سازمان تأمین اجتماعی، برخی مشاغل این قشر زحتمکش از لیست بیمه حذف شدند.

 

 

این کارگران معمولا به صورت فصلی کار کرده و با توجه به رکود حاکم بر صنعت ساختمان برای مدت کوتاهی بیکار می‌شوند اما سازمان تأمین اجتماعی بدون توجه به این موضوع با انجام بازرسی این کارگران را لیست حذف می‌‌کنند.

 

 

 

پذیرش کارت مهارت فنی کارگران ساختمانی صادره توسط مراکز آموزش فنی و حرفه ای سایر شهرها و استانها

 

بر اساس این گزارش، اخیرا سازمان تأمین اجتماعی در شهرهای مختلف اقدام به پذیرش کارگران ساختمانی دارای کارت مهارت مورد تأیید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کرده است که به نظر می‌رسد محدودیت تعداد بیمه کارگران برداشته شده است.

 

طبق جدیدترین اقدام سازمان تأمین اجتماعی، متقاضیان بیمه کارگران ساختمانی که دارای کارت مهارت فنی معتبر هستند و مشاغل آنان منطبق با جدول شاغلین در بخش ساختمان است،‌درصورت تائید اصالت کارت مهارت مذکور از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای و احراز اشتغال بکار در صنعت ساختمان، می‌توانند برای جهت تعیین وضعیت بیمه ای خود(بدون محدودیت شهر/ استان صادر کننده کارت مهارت فنی) به شعب تامین اجتماعی محل سکونت خود مراجعه تا با رعایت سایر مقررات و ضوابط مربوطه نسبت به پذیرش آنها اقدام شود.

 

 


برچسب ها:
دیدگاه ها
فیزا fiza.ir چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۷:۰۶ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

خسته نباشید ممنون به خاطر این وبسایت زیبا

مدرس زیست شناسی کنکور tadriskonkoor.ir سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۹:۳۵ ب.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

..