کارت هدیه

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۳۹۵
کارت هدیه

بدلیل تحمیل هزینه کارمزد ، بانک ها و موسسات اعتباری کارت های صادره خود را عضو شبکه شتاب در خودپردازها نمی کنند.

 

کارت هدیه : یکی از محصولاتی که بیشتر بانک‌ها در طول چند سال اخیر ارائه کرده‌اند کارت‌های هدیه است. حتی برخی از بانک‌ها تبلیغات محیطی زیادی برای معرفی این محصول خود داشته‌اند. بانک‌ها بابت صدور کارت هدیه پولی نمی‌گیرند. پس صدور کارت هدیه چه سودی برای آن‌ها دارد؟

 

 

 

چرا بانک‌ها کارت هدیه را رایگان صادر می‌کنند؟

در سال‌های دور خیلی از ما برای هدیه و عیدی دادن از پول نقد و اسکناس استفاده می‌کردیم. البته گزینه‌های زیاد دیگری هم نبود. اما تورمی که هرروز ارزش اسکناس‌ها را کم می‌کند و بالا رفتن ارزش نسبی هدیه‌ها در طول این سال‌ها دیگر اسکناس را چندان هم کاربردی نمی‌کند. البته استفاده از ایران‌چک هنوز هم یک راه است. به‌خصوص که می‌توان در مترو ده پاکت هدیه پول را هم به قیمت هزار تومان خرید و چک‌پول را در آن گذاشت.

 

 

اما راهی وجود دارد که هم ارزان‌تر از این است و هم بسیار شیک‌تر. بیشتر بانک‌های کشور بدون دریافت هیچ هزینه‌ای و کاملاً به‌صورت رایگان برای مبلغ موردنظر شما کارت هدیه‌های خیلی زیبایی آماده می‌کنند. بانک حتی پیام دلخواهتان مانند تبریک عید یا تولد را هم روی کارت چاپ می‌کند. به‌علاوه برخی از بانک‌ها طرح‌های متنوعی برای این کارت‌ها دارند که بسیار زیبا هم هستند.

 

 
در سیستم بانکی یک کارت‌به‌کارت کردن 500 تومان خرج دارد. حتی برای یک موجودی گرفتن ساده از بانکی دیگر هم باید 100 تومان پرداخت کرد. به این ضرب‌المثل را هم شنیده‌ایم که هیچ گربه‌ای برای رضای خدا موش نمی‌گیرد.

 

 

پس چرا بانک‌ها تمام این خدمات مربوط به کارت هدیه را کاملاً رایگان انجام می‌دهند و هیچ هزینه‌ای بابت آن از مشتری دریافت نمی‌کنند؟ بانک‌ها چه سودی از انجام این کار می‌برند؟ اگرچه در ظاهر امر ممکن است فکر کنیم که این کار سود خاصی هم ندارد اما باید بگوییم بانک‌ها و شرکت‌های صادرکننده کارت‌های هدیه در جهان از صدور این کارت‌ها منافع خیلی زیادی می‌برند. شما را با سه دلیل آشنا می‌کنیم:

در ادامه بخوانید:  شناسایی آنلاین سوء استفاده گران از کارت‌های بازرگانی

 

 

 

1- خواب پول در کارت هدیه

 

چندی پیش بانک اقتصاد نوین نخستین دوره قرعه‌کشی جشنواره کارت‌های هدیه خود را برگزار کرد. در این قرعه‌کشی هر کارت هدیه به ازای هر 25 هزار تومان ماندهٔ در آن در هر روز یک امتیاز دریافت می‌کرد و نهایتاً در قرعه‌کشی شرکت داده می‌شد.

 

 

بین زمان دریافت کارت تا زمان استفاده شدن آن فاصلهٔ زمانی‌ وجود دارد که می‌تواند قابل‌توجه هم باشد. البته هستند کسانی که همان روزی که کارت هدیه را می‌گیرند خود را به نزدیک‌ترین شعبهٔ همان بانک می‌رسانند و کل پول کارت را از آن بیرون می‌کشند اما بیشتر افراد این کار را نمی‌کنند.

 

 

کارت ممکن است مدت‌ها در کیف یا کمد ما باقی بماند تا ببینیم چه استفاده‌ای از آن بهتر است. در آخر هم ممکن است برای دادن قبض‌ها از آن استفاده کنیم. به‌علاوه مبلغ کارت را هم لزوماً یک‌باره مصرف نمی‌کنیم و ممکن است استفاده از مبلغ آن یکی دو ماه طول بکشد. تمام این تأخیرها برای بانک به معنی سود است. بانک‌ها روی این حساب کرده‌اند که کارت هدیهٔ من‌وشما مدتی در کشوهای اتاقمان می‌ماند.

 

 

2- خرده پول‌هایی که خرج نمی‌کنیم

تصور کنید که تصمیم می‌گیرید با کارت هدیه 50 هزارتومانی خود در بیرون خرید کنید و مثلاً صورتحساب 36 هزارتومانی رستورانی را پرداخت کنید. بعد هم به یک کتاب‌فروشی می‌روید و یک کتاب به قیمت 12500 تومان می‌خرید و با کارت حساب می‌کنید. 1500 تومان در کارتتان باقی می‌ماند که دیگ هیچ عابر بانکی به شما این مبلغ را نمی‌پردازد. عملاً هم چیزی نیست که با این پول بشود خرید.

در ادامه بخوانید:  پول دیجیتال بیت کوین و تجارت الکترونیک

 

 

برای همین به‌راحتی این مبلغ باقیمانده را فراموش می‌کنید. درست مانند دفترچه‌های قدیمی قرض‌الحسنه که در هر یک چند هزارتومانی موجودی بود و هیچ‌وقت برای گرفتن آن اقدامی نکردیم. چون ارزشش را نداشت. این پول خردهای ته کارت‌های هدیه رقم و درآمدی بسیار بزرگ برای بانک‌هاست.

 

 

وال‌استریت ژورنال در مطلبی اعلام کرد مبلغی که در کارت‌های هدیهٔ صادرشده توسط بانک‌ها و فروشگاه‌ها در بین سال‌های 2005 تا 2009 خرج نشده باقی‌مانده است، بالغ‌بر 41 میلیارد دلار بوده است. نیویورک‌تایمز هم در مطلبی اعلام کرد که تنها در سال 2009 نزدیک به 5 میلیارد دلار از پول‌های داخل کارت‌های هدیه خرج نشده باقی‌مانده است. البته این مبالغ شامل کارت‌های اصلاً استفاده‌نشده هم هستند.

 

 

 

3- حفظ جریان نقدینگی در کارت هدیه

تصور کنید عید نوروز نزدیک است و دو میلیون نفر از مشتری‌های یکی از بانک‌های کشور به سراغ آن بانک رفته و هرکدام 200 هزار تومان بابت هدیه و عیدی اسکناس بخواهند. این یعنی درست درزمانی که بانک مسئله نقدینگی دارد باید 400 میلیارد تومان نیز از بانک برای عیدی خارج شود. کارت هدیه می‌تواند در مدیریت جریان نقدینگی نقش کلیدی‌ بازی کند.

 

بانک‌ها روی استفاده نکردن، گم‌شدن، با تأخیر استفاده کردن و مانده‌های خرد ته این کارت‌ها حساب و کسب‌وکاری سودبخش ایجاد کرده‌اند.

در ادامه بخوانید:  ادامه تحصیل در رشته MBA

 

 

بدلیل تحمیل هزینه کارمزد ، بانک ها و موسسات اعتباری کارت های صادره خود را عضو شبکه شتاب در خودپردازها نمی کنند.

 

 

صدور کارت های هدیه در چند سال اخیر افزایش قابل ملاحظه ای داشته و بانک ها و موسسات در این خصوص تبلیغات و رقابت شدید دارند.
اما این کارت های صادر شده از سوی بانک ها و موسسات عضو شبکه شتاب در خودپردازها نیست و تنها از خودپردازهای بانک صادر کننده قابل برداشت است.

 
این عدم اتصال به شبکه شتاب به این دلیل است که در صورتی که مشتری از خودپرداز بانک دیگری برداشت وجه نماید بانک صادر کنند باید کارمزدی را به بانک پذیرنده خودپرداز بپردازد.

 

 
این هزینه موجب شده بانک ها در عضویت شبکه شتاب کارهای هدیه تغییر موضع داده و قابلیت برداشت را در خودپردازهای خود فعال کنند.
البته این کارت های هدیه همچنان در پوزهای فروشگاهی نیز قابل استفاده بوده و این فعال بودن نیز به دلیل بدون هزینه بودن آن می باشد.

 

 


برچسب ها:
..