معافیت مالیاتی صادر کنندگان

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
شنبه - ۱ آبان ۱۳۹۵
معافیت مالیاتی صادر کنندگان

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دریافت مالیات از صادر‌کنندگان تا هفته آینده لغو می‌شود.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دریافت مالیات از صادر‌کنندگان تا هفته آینده لغو می‌شود.

 

نعمت‌زاده با تأکید بر حذف تعهد ارزی صادرکنندگان اظهار داشت: شب گذشته جلسه‌ای را به همراه آقای جهانگیری با سازمان مالیاتی داشتیم و تلاش کردیم تا موضوع مالیات صادرکنندگان منتفی شود اما این قول را می‌دهیم تا آخر هفته آینده مالیات صادر‌کنندگان منتفی شود.

 

وی افزود: تلاش دستگاه‌های دولتی، وزارت صنعت و وزارت اقتصاد، بهبود مستمر فضای کسب و کار و رقابت پذیری در فضای اقتصادی است.

 

وی افزود: هدفمند کردن جوایز صادراتی، پرداخت به موقع مشوق‌ها، توسعه حمل و نقل زمینی و ریلی، ساماندهی نظام اطلاع‌رسانی بازارها و برنامه‌ریزی و مدیریت در پشتیبانی، پیگیری برای الحاق ایران به WTO و تلاش همه جانبه برای امنیت سرمایه‌گذاری از برنامه‌های مهم دولت برای حمایت از صادرات است.

 

 


براساس تازه‌ترین بخشنامه سازمان امور مالیاتی، مالیات بر تسعیر نرخ ارز حذف شده است. اما آیا حذف مالیات شامل همه صادرکنندگان می‌شود و یا برخی از صادرات همچنان مسمول مالیات می‌شود؟

 

 

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید: مالیات بر تسعیر نرخ ارز حذف نشده، بلکه اصلاح شده. وی می‌گوید بر مبنای بخشنامه جدید سه اتفاق عمده رخ داده. اول اینکه مبنای محاسبه مالیات بر تسعیر نرخ ارز تغییر کرده است.

در ادامه بخوانید:  معافیت مالیاتی موضوع تبصره ۳ ماده ۱۳۸ اصلاحی قانون مالیاتها

 

 

لاهوتی می‌گوید: پیش از این محاسبه مالیات بر تسعیر نرخ ارز بر مبنای محاسبه اختلاف ارز مبادله تا نرخ ارز آزاد بود. اما اکنون قرار شده که مبنای محاسبه ارز بازار آزاد باشد که در حقیقت چون صادرکنندگان همان روز که کالا را دریافت می‌کنند آن را می‌فروشند هیچ رقمی به‌عنوان تسعیر نرخ ارز ثبت نمیشود که به آن مالیات تعلق گیرد. به عبارتی وی تاکید می‌کند مالیات بر تسعیر تنها شامل مواردی می‌شود که میان صادرات و فروش کالا فاصله چند ماهه ایجاد شود که این مساله کمتر رخ می‌دهد.

 

 

دومین نکته‌ای که رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در خصوص این بخشنامه می‌گوید این است که بازار افغانستان و عراق بر اساس معاملات ریالی از طرف سازمان امور مالیاتی پذیرفته می‌شود مگر اینکه خود صادرکننده درآمد حاصل از صادرات را به صورت ارزی در دفاتر خود ثبت کرده باشد که این درآمد ارزی هم مشمول بند اول شده و از مالیات معاف است.

 

در ادامه بخوانید:  توقف اخذ مالیات تسعیر نرخ ارز از صادرات

سومین نکته این بخشنامه هم این است که این دستورالعمل ابلاغ شده در 22 تیرماه 95 به عملکرد 91 به بعد تعمیم یافت. به این معنا که تمام افرادی که در این سال‌ها پرونده مالیاتی دارند بر اساس بخشنامه جدید رسیدگی خواهد شد و مالیات تعلق گرفته به این افراد بر مبنای ارز آزاد محاسبه می‌شود که رقم مالیات صادرکنندگان را به شدت کاهش می‌دهد.

 

 

لاهوتی با اعلام اینکه این بخشنامه صادرکنندگان را از مالیات‌های میلیاردی نجات داد می‌گوید: وضع مالیات بر نرخ تسعیر ارز اگرچه قانونی قدیمی است اما احیای آن به دلیل جهش نرخ ارز و کمبود شدید منابع ارزی بود که از سال 91 به بعد رخ داد. نتیجه این مساله این بود که سازمان امور مالیاتی درآمد ناشی از تسعیر نرخ ارز را جدای از صادرات دانست و آن را مشمول مالیات کرد.

 

 

لاهوتی رقم این مالیات را بسیار سنگین عنوان کرده و می‌گوید: میران این مالیات 25 درصد از سود ناشی از تسعیر نرخ ارز است که مبنای محاسبه آن هم تفاوت نرخ ارز مبادله‌ای و آزاد است. وی می‌‌گوید اما گاها با احتساب جریمه و دیرکرد و موارد دیگر رقم این مالیات به 600 تومان در هر دلار هم می‌رسید و مبنای غلط محاسبه مالیات تسعیر سبب شده بود که گاها برگ تشخیص‌های میلیاردی برای صادرکنندگان صادر شود.

در ادامه بخوانید:  سود حسابداری و سود مشمول مالیات

 

وی می‌گوید برای مثال مالیات بر تسعیر ارز صادرشده برای یکی از صادرکنندگان حدود 12 میلیارد تومان بود که سبب شد این مالیات عملا به یک چالش و بحران جدی برای صادرکنندگان تبدیل شود.

 

 توافق‌های اولیه در مورد این موضوع انجام شد و نهایتا منتج به بخشنامه‌ای شد که در 22 تیرماه سال جاری ابلاغ شده است.

 

 


برچسب ها:
..