تفاوتهای حسابرسی عملیاتی و حسابرسی مالی

دسته: حسابرسی
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۴ مرداد ۱۳۹۵
تفاوتهای حسابرسی عملیاتی و حسابرسی مالی

حسابرسي عملياتي تفاوت هاي قابل ملاحظه هاي با حسابرسي صورت هاي مالي دارد هدف حسابرسي مالي، بيان نظر حرفه اي درباره ي صورت هاي مالي تاريخي واحد مورد رسيدگي است.

 

تفاوتهای حسابرسی عملیاتی و حسابرسی مالی : با استفاده از مفاهیم حاکم بر حسابرسی عملیاتی می‌توان به بررسی تفاوتهای موجود میان حسابرسی مالی و حسابرسی عملیاتی پرداخت. مثلاً در حسابرسی مالی، معتبر بودن در خواست و سفارشهای خرید و صورتحساب فروشندگان مورد توجه است. در حالی‌که در حسابرسی عملیاتی موارد زیر بیشتر مورد توجه است.

 

 

ضرورت خرید مواد

معقول بودن مقدارهای مورد استفاده یا خریداری‌شده

اجتناب‌پذیر بودن ضایعات یا منابع در معرض اتلاف وخرابی و

اعمال نفوذ زیاد درخواست‌کننده کالا در بخشهای مختلف سازمان، با معرفی منابع خرید کالا

 

 

به‌عنوان نمونه، یکی از مراحل عادی حسابرسی مالی، مشخص کردن این مطلب است که آیا تقاضاها و فاکتورهای خرید به نحو درست تایید شده است یا خیر؟

در حالی‌که ، اگربا دیدگاه «عملیاتی» به خرید نگاه کنیم، احتمالاً سئوالهایی از این دست برای حسابرس پیش می‌آید

 

 

الف- آیا مواد اولیه واقعاً مورد نیاز بوده است؟ به‌عنوان نمونه، آیا سفارش مواد اولیه اشتباه بوده است؟ به این معنا که به‌علت تغییرخصوصیات محصول و اطلاع ندادن این امر توسط واحد تعیین خصوصیات محصول به بخش خرید، امکان استفاده از این مواد برای سازمان وجود نداشته است

 

 

ب- آیا مقدارهای مواد اولیه مصرف شده یا خریداری‌شده معقول بوده است؟ به‌عنوان مثال، به‌ فرض اینکه موجودی مواد قابل استفاده باشد، آیا کالاهای خریداری‌شده به‌میزانی بالاتر از حد ذخیره ایمنی موجودی، به‌دلیل ترس از کمبود کالا در بازار صورت گرفته است؟

 

 

ج- آیا ضایعات اجتناب‌پذیر در سازمان وجود داشته است؟ برای مثال، آیا قطعاتی که احتمال زنگ‌زدگی دارد و اجزای فولادی خریداری شده به‌علت تراکم کالا در قسمتهای سر پوشیده، در محوطه بیرونی نگهداری می‌شود؟

در ادامه بخوانید:  خطر حسابرسی

 

 

د-آیا درخواست‌کننده کالابا معرفی منابع یا علامتهای تجاری خاص نفوذ غیرعادی اعمال کرده است؟ به‌عنوان مثال، آیا درخواست‌کننده کالا سفارش خرید یک ریزپردازنده گرانقیمت یا یک دستگاه تکثیر زیراکس را داده است، (در حالی‌که نوع ارزانتر نیز می‌توانست همان کار را انجام دهد)؟

 

 

حسابرسی عملیاتی تفاوت های قابل ملاحظه های با حسابرسی صورت های مالی دارد هدف حسابرسی مالی، بیان نظر حرفه ای درباره ی صورت های مالی تاریخی واحد مورد رسیدگی است.

 
اگر چه حسابرسی مالی ممکن است به ارائه نامه مدیریتی شامل نظرات و پیشنهاد های مشخص منجر شود و تکنیکهای مورد استفاده در ارائه نظرات و پیشنهادها ممکن است با تکنیکهای بکار گرفته شده در حسابرسی عملیاتی مشابه باشند،اما حسابرسی مالی از این تکنیکها در دامنه بسیار محدودتری استفاده می شود.

 

 

هدفهای حسابرسی عملیاتی،ارزیابی عملکرد،شناسایی فرصتهای بهبود و ارائه پیشنهاد است. اگر چه دامنه کار حسابرسی عملیاتی،شامل همکاری حسابرس برای انجام پیشنهادها نیست،اما اغلب،دریافت کنندگان گزارش حسابرسی عملیاتی،پس از انجام حسابرسی و دریافت گزارش،خواستار حسابرسی از جهت انجام پیشنهادها هستند.

 

 
از آنجا که هدفهای حسابرسی عملیاتی،ارزیابی عملکرد،شناسایی فرصتهای بهبود عملیات،ارائه پیشنهاد یا ترکیبی از آنهاست،بین کارهای مختلف حسابرسی عملیاتی تفاوتهای قابل ملاحظه ای وجود دارد. از یک طرف،حسابرسی عملیاتی ممکن است بر حسب درخواست یک شخص ثابت(از قبیل یک سازمان دولتی) تنها با هدف ارزیابی عملکرد یک واحد،انجام می شود.

در ادامه بخوانید:  کاربرد استانداردهای حسابرسی عملياتي

 

 

از طرف دیگر،حسابرسی عملیاتی می تواند انجام بررسیهای عمیق به منظور ارائه پیشنهادهایی درباره راههای اصلاح مشکلات جدی عملیات را شامل شود. بین دو محدوده بالا ممکن است از حسابرس خواسته شود که عملیات را بررسی و نقاط ضعف را گزارش کند،اما زمان کمی را برای تهیه و تدوین پیشنهادها صرف نماید. بهر حال حسابرسیهای عملیاتی،ترکیبی از هدفهای بالا را دنبال می کند.
با توجه به اینکه هدفهای حسابرسی عملیاتی بسیار متفاوت است،تنظیم و ارسال قرارداد،به منظور جلوگیری از هر گونه برداشت نادرست درباره هدف کار،از اهمیت بسیاری برخوردار است. هدف هر حسابرسی عملیاتی،رابطه مستقیم با مهارت مورد نیاز برای انجام کار دارد.

 

 

مزایای حسابرسی عملیاتی: حسابرسی عملیاتی،بسته به دامنه بررسی آن ممکن است تمام یا برخی از مزاییا ی زیر را در بر داشته باشد. اگر ممکن است همه آنها به عنوان اهداف یک کار حسابرسی بیان نشده باشد .

 

 

• شناسایی آن دسته از هدفها ،سیاستها وروشهای سازمان که تا کنون تعریف نشده باقی مانده اند

• شناسایی معیارهای اندازه گیری میزان نیل به هدفهای سازمان.

• ارزیابی مستقل وبی طرفانه عملیات مشخص

 

 

• ارزیابی میزان رعایت هدفها،سیاستها ورویدادهای سازمان

• ارزیابی اثر بخشی سیستمهای کنترل مدیریت

•ارزیابی میزان قابلیت اطمینان وفایده گزارشهای مدیریت

 

 

• شناسایی اشکالات،نقاط ضعف ودلایل بروز آنها

• شناسایی تواناییها و فرصتهای بالقوه به منظور بهبود سودآوری،افزایش درآمد و کاهش هزینه ها

 

 
• شناسایی راه کارهای جایگزین فعالیت های مشترک حسابرسی عملیاتی و حسابرسی مالی:
به دلیل وجود مهارتهای کاربردی خالص حسابرسان مستقل، آشنایی آنان با عملیات تجاری و اهمیت قابل ملاحظه ارتباط بین کنترلهای مالی و عملیاتی،اجرای حسابرسی عملیاتی یا مشارکت در آن، اغلب از حسابرسان مستقل درخواست می شود. حسابرسی عملیاتی و مالی در بسیاری از مراحل کار،از جمله موارد زیر مشابهت دارند:

در ادامه بخوانید:  حسابرس

 

 
• برنامه ریزی،کنترل و سرپرستی

• شناسایی واقعیتها، تجزیه و تحلیل و مستند سازی

• تدوین و ارئه پیشنهادها
• گزارشگری نتایج حسابرسان مستقل به دلیل تحصیلات و تجربیات خود با هر یک از مراحل کار بالا آشنا هستندو بنابراین می توانند از صلاحیت حرفه ای لازم برای انجام حسابرسی عملیاتی برخوردار باشند. اگر چه در برخی از قراردادهای خاص،حسابرسان مستقل به تخصصهای اضافی نیازمندند،

 

 
اما برخی کارشناسان بخش خدمات مشاوره مدیریت مؤسسه می توانند این نیاز را برطرف کنند یا از سایر مؤسسات عضو انجمن حسابداران رسمی،صاحب نظران،مؤسسات مشاوره یا سایر منابع در این زمینه استفاده نمایند.داشتن یا توان کسب صلاحیت لازم برای شناسایی واقعیات و تجزیه و تحلیل مورد نیاز در عملیات خاص مورد بررسی،از اهمیت زیادی برخوردار است

 

 


برچسب ها:
..