تعاریف بورسی بخش هشتم

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
شنبه - ۲ مرداد ۱۳۹۵
تعاریف بورسی بخش هشتم

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، نهادهای مالی هستند که سرمایه‌ی خود را عمدتاً در سهام و برخی موارد دیگر، مانند اوراق مشارکت، به کار می‌گیرند. این صندوق‌ها مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت و تحت نظارت همین سازمان فعالیت می‌کنند.

ملاک انتخاب بهترین سهام چیست؟

برخی ملاک‌هایی که می‌توان برای انتخاب سهام در نظر گرفت عبارتند از: – درآمد شرکت (سهام شرکتی که از وضعیت درآمدی بهتری نسبت به سایر شرکت‌ها برخوردار باشد در اولویت خرید است) –

سود هر سهم (هر چه موارد سودی که به هر سهم تعلق می‌گیرد (EPS ) بیشتر باشد بهتر است) – نسبت قیمت به درآمد هر سهم: P/E (شرکتی که رقم P/E آن کمتر باشد گزینه‌ی بهتری است) – نقدشوندگی (سهامی که مدت زمان فروش آن کوتاه‌تر باشد یا زودتر به فروش برسد، برای خرید مناسب‌تر است)

 

 
142 – معیارهایی که می‌توان برای انتخاب یک کارگزار خوب در نظر گرفت چیست؟

برخی از معیارهایی که می‌تواند در انتخاب یک کارگزار مؤثر باشد، عبارت‌ا‌ند از: – داشتن رتبه‌ی مناسب در رتبه‌بندی سازمان بورس از کارگزاری‌ها؛ – داشتن امکانات لازم جهت ارتباط مشتری با کارگزاری (تلفن، فکس، سایت اینترنتی، مسئول پاسخگویی و …..)؛ – قابلیت سایت اینترنتی، از لحاظ اطلاع‌رسانی و در دسترس بودن؛

 

– امکان مشاهده‌ی گردش حساب مشتری؛ – امکان مشاهده‌ی وضعیت سفارش که پس از هر اقدامی روی سفارش انجام می‌دهد، از طریق رمز عبور؛ – ارائه‌ی تحلیل روزانه از بازار و درج اخبار آن در سایت کارگزاری؛ – امکان دریافت سفارش خرید و فروش الکترونیکی.

 

 
143 – فرآیند سرمایه‌گذاری در بورس از چه مراحلی تشکیل شده است؟

در اینجا، از یک راهنمایی ساده برای شروع استفاده می‌کنیم. 1. ابتدا از خود بپرسید که آیا ازنظر مالی، برای سرمایه‌گذاری در بورس آمادگی و شرایط لازم را دارید یا نه. 2. کارگزاری را انتخاب کنید که ضمن داشتن مجوز، دارای رتبه‌ی قابل قبولی باشد. 3. سهام و سایر اوراق بهاداری را که در بورس تهران دادوستد می‌شود، شناسایی کنید.

 

4. روش یا سازوکار معامله در بورس را یاد بگیرید. عدم آگاهی شما نسبت به فرآیند خرید و فروش در بورس، ممکن است به ضرر شما تمام شود. 5. تکالیف مربوط به خود را انجام دهید. 6. به کارگزار خود به طور شفاف سفارش (برای خرید یا فروش) بدهید. عدم ارتباط صحیح و شفاف با کارگزار، ممکن است برای شما هزینه ایجاد کند. 7. مفاد سفارش خود به کارگزار را یک بار دیگر کنترل کنید. اگر اشتباهی وجود دارد، هرچه زودتر اشتباه را اصلاح کنید.

در ادامه بخوانید:  تولید ناخالص ملی چیست؟

 

8. همیشه سرمایه‌گذاری خود را، از نزدیک و به طور مستمر تحت نظارت و کنترل داشته باشید. آنچه که ازنظر شما کم اهمیت به نظر می‌رسد، ممکن است هزینه‌هایی برای شما به دنبال داشته باشد. 9. حق و حقوق خود را بشناسید و از آن دفاع کنید.

 

 

 
144 – صندوق سرمایه‌گذاری مشترک چیست؟

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، نهادهای مالی هستند که سرمایه‌ی خود را عمدتاً در سهام و برخی موارد دیگر، مانند اوراق مشارکت، به کار می‌گیرند. این صندوق‌ها مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس دریافت و تحت نظارت همین سازمان فعالیت می‌کنند.

 

صندوق‌ها همه‌ی عوامل کار شامل مدیر، ضامن، امین، پرسنل متخصص و توانمند و سایر امکانات موردنیاز را در اختیار دارند و علاوه بر آن، براساس قانون، سرمایه‌ی قابل توجهی را برای شروع کار تهیه کرده‌اند. شما با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (ازطریق خرید واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق)، در حقیقت یک سبد سرمایه‌گذاری را تشکیل می‌دهید که این سبد، به طور دائم تحت نظارت و مدیریت افراد متخصص و خبره است.

 

 
145 – آیا سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس مطمئن‌تر است؟

باتوجه به این که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک درسبدی بسیار متنوع از سهام و سایر انواع اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کند، ریسک سرمایه‌گذاری نیز کاهش می‌یابد. بنابراین می‌توان گفت ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک از ریسک سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس کمتر است.

 

 
146 – آیا همه‌ی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک شبیه یکدیگرند؟

خیر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک اهداف سرمایه‌گذاری مختلف و بنابراین، ریسک‌های متفاوتی دارند. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار، باید صندوق سرمایه‌گذاری ای را انتخاب کنید که با ریسک قابل قبول شما، همخوانی داشته باشد.

 

 
147 – اگر من بخواهم در یکی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه‌گذاری کنم. چه کارهایی باید انجام دهم؟

1. مراجعه به سایت‌های seo ، sena و irbourse و یافتن لیست صندوق‌ها و آدرس مدیران آنها؛ 2. گرفتن آدرس و مراجعه به یکی از شعب معرفی شده توسط مدیر؛ 3. پرداخت وجه و تکمیل فرم‌ها با توجه به راهنمایی مدیر.

 

 
148 – برای این که بتوانم صندوق‌های سرمایه‌گذاری را با هم مقایسه و بهترین آنها را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنم چه ملاک‌هایی را باید در نظر بگیرم؟

1. بررسی وضعیت صندوق‌ها با مراجعه به سایت seo و استفاده از گزارش‌های عملکرد هفتگی، ماهانه، سه‌ماهه و …. صندوق‌ها. 2. بررسی روند نوسانات صندوق‌ها با مراجعه به نمودارهای NAV و بررسی روند آن در طول دوره‌ی فعالیت (روند اگر صعودی باشد با نوسان کم مطلوب‌تر است). 3. بررسی میزان ترکیب دارایی صندوق‌ها (صندوقی که ترکیب دارایی متنوع‌تری داشته باشد ریسکش کمتر است. 4. استفاده از راهنمایی مشاوران مالی و سرمایه‌گذاری برای تحلیل ریسک و بازدهی صندوق‌ها.

در ادامه بخوانید:  عیدی کارکنان

 

 
149 – من به عنوان یک سرمایه‌گذار چه تکالیفی دارم؟

تا حد امکان، اطلاعات کسب کنید. توصیه می‌شود قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری، به نکات زیر توجه داشته باشید: 1. اطلاعیه‌ها، روزنامه‌ها و گزارش‌های سالیانه‌ی شرکت را مطالعه کنید. 2. برای مشاهده‌ی گزارش‌های سالیانه، اطلاعیه‌ها و سایر اطلاعات شرکت‌ها، به سایت اینترنتی شرکت بورس اوراق بهادار تهران

 

به نشانی www.irbourse.com یا سازمان بورس به نشانی www.seo.ir مراجعه کنید. 3. به سایت اینترنتی شرکت یا شرکت‌هایی که قصد خرید سهام آنها را دارید، سر بزنید. 4. کتب و جزوات آموزشی را که سازمان بورس، شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس، شرکت بورس اوراق بهادار تهران و سایر شرکت‌های مرتبط منتشر کرده‌اند، مطالعه کنید. برای مشاهده‌ی مجموعه‌ی انتشارات در این زمینه، به سایت اینترنتی شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس به نشانی www.eshop.sena.ir مراجعه کنید. 5. با متخصصان برنامه‌ریزی مالی و سرمایه‌گذاری و کارگزاران مشورت کنید.

 

 
150 – آیا کارگزار یا نماینده‌ی صندوق سرمایه‌گذاری، می‌تواند منبعی مناسب برای کسب اطلاعات باشد؟

بله، آنها می‌توانند در دادن اطلاعات به شما کمک کرده و درباره‌ی این اطلاعات، درصورت لزوم، به شما توضیح دهند.

 

 
151 – حقوق من به عنوان سرمایه‌گذار چیست؟

شما حق دارید درمورد شرکتی که سهامدار آن هستید اطلاعات صحیح دریافت کنید. نباید اهمیت اطلاعات را در نحوه‌ی تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در یک شرکت، نادیده بگیرید. شما به عنوان سهامدار همچنین حق دارید درباره‌ی وضعیت شرکت اظهارنظر کرده و شکایت‌های خود را مطرح کنید.

 

 
152 – حقوق من به عنوان یک مشتری چیست؟

شما به عنوان یک مشتری، باید از محصولات و خدمات مناسب بهره مند شوید. همچنین شما می‌توانید مشاور مالی و برنامه‌ریزی، یا یک نماینده‌ی صندوق را خودتان انتخاب کنید. شما مستحق دریافت خدمات خوب و رفتار توأم با احترام، قانونی و منصفانه هستید. اگر از خدمات ارائه شده توسط مشاور مالی یا نماینده‌ی صندوق سرمایه‌گذاری خود راضی نیستید، می‌توانید به افراد شایسته‌تر مراجعه کنید. شما همچنین حق دارید که هزینه‌های مربوط به سرمایه‌گذاری خود را بدانید و به علاوه در مورد نحوه و مراحل تنظیم شکایت آگاهی داشته باشید.
153 – آیا می‌توانم شکایت خود را نزد نهادهای قانون‌گذار مطرح کنم؟

در ادامه بخوانید:  سامانه شناسایی خانه‌های خالی برای اخذ مالیات

بله، شما می‌توانید شکایت خود را علیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس، شرکت‌های کارگزاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و سایر نهادهایی که مجوز خود را از سازمان بورس گرفته‌اند، به این سازمان تسلیم کنید.

 

 
154 – چگونه سرمایه‌گذاری خود را زیرنظر بگیرم؟

آسان‌ترین راه برای کنترل و نظارت بر عملکرد سرمایه‌گذاری، مطالعه‌ی اطلاعات مالی شرکت و سایر مستنداتی است که شما به عنوان سهامدار، به آن دسترسی دارید. این اطلاعات ازطریق سایت شرکت بورس اوراق بهادار تهران (www.irbourse.com )، سازمان بورس (www.seo.ir )، شبکه‌ی کدال (www.codal.ir )، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (www.tsetmc.com ) و پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه‌ی ایران (www.sena.ir ) در دسترس شماست.

 

 

تبلیغات در رادیو و تلویزیون، روزنامه‌ها و نشریات اقتصادی و سایر سایت‌های معتبر اینترنتی، منابعی هستند که شما با استفاده از آنها، می‌توانید اطلاعات موردنیاز به منظور کنترل سرمایه‌گذاری خود را به دست آورید. بهتر است تنها به این شیوه‌ها اکتفا نکنید و با شرکت در مجمع عمومی سالیانه‌ی شرکتی که سهام آن را خریده‌اید، از نزدیک با وضعیت شرکت آشنا شوید.

 

 
155 – اگر سرمایه‌گذاری من وضعیت قابل قبولی نداشت، چه کار می‌توانم بکنم؟

توجه داشته باشید که پیروی از یک برنامه‌ی سرمایه‌گذاریِ غیرقابل انعطاف و ثابت در یک دوره‌ی زمانی طولانی، همواره برای شما سودآور نخواهد بود. در برخی موارد، درصورت رضایت‌بخش نبودن عملکرد سرمایه‌گذاری، لازم است برنامه‌ی سرمایه‌گذاری خود را تغییر دهید. البته به خاطر داشته باشید که هنگام تغییر برنامه، لازم است اصول اولیه‌ی سرمایه‌گذاری را رعایت کنید.

 

 


برچسب ها:
..