سامانه جامع گمرکی

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
جمعه - ۱ بهمن ۱۳۹۵
سامانه جامع گمرکی

با راه اندازی سامانه اظهار از راه دور ، این موضوع برطرف شده است و هر صاحب کالا می تواند در هر زمان از شبانه روز نسبت به پرکردن فرم اظهارنامه و تحویل الکترونیکی اسناد به گمرک اقدام کند.

سامانه جامع گمرکی : با توجه به بهره برداری از تازه ترین قابلیت های سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، اعتبارسنجی هوشمند دارندگان کارت های بازرگانی و ذی نفعان گمرک با اتصال به سازمان امور مالیاتی فراهم شد.

 

 

تازه‌ترین قابلیت‌های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی صبح امروز(سه شنبه) با حضور «علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی و «مسعود کرباسیان» رییس کل گمرک ایران در محل گمرک مهرآباد رونمایی شد.

 
اتصال الکترونیکی بارنامه به سامانه جامع گمرکی، پروژه درب خروج هوشمند، راه اندازی بزرگترین بانک اطلاعات تجارت خارجی، دریافت گواهی بازرسی از طریق سامانه جامع امور گمرک و آغاز تبادل الکترونیکی اطلاعات میان سازمان بنادر و گمرک، از جمله قابلیت های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی است.

 
برپایه گزارش گمرک جمهوری اسلامی ایران، اتصال به سازمان امور مالیاتی برای کنترل اعتبارسنجی ذینفعان شامل صاحبان کارت های بازرگانی، حق العمل کاران امور گمرکی، شرکت های حمل و نقل و حتی اعتبار سنجی پرسنل فعال آنها، از تازه ترین قابلیت های ویژه سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی است.

 
با اجرایی شدن قابلیت جدید سامانه جامع امور گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در گمرک، شناسایی صاحبان کارت های بازرگانی یکبار مصرف به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

 
برپایه این گزارش، با اتصال گمرک به بخش اعتبارسنجی سازمان امور مالیاتی زمانی که صاحب کارت بازرگانی اقدام به اظهار کالای خود در گمرک می کند، به صورت هوشمند سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک اعتبار صاحب کارت و حتی حق العمل کار یا پرسنل وی را بررسی و مشخص می کند که صاحب کارت بازرگانی یا سایر ذی نفعان در گمرک اعتبار کافی برای انجام عملیات گمرکی دارند یا خیر.

 
در صورت تایید اعتبار، امکان ادامه عملیات گمرکی برای وی فراهم و در غیر این صورت ادامه انجام تشریفات گمرکی امکان پذیر نخواهد بود.

در ادامه بخوانید:  بانک اطلاعاتی حسابداری

 

 


سامانه جامع گمرکی :معاون وزیر اقتصاد از برقرار شدن ارتباط گمرکی ۲۱ سازمان پس از فعال شدن سامانه جامع گمرکی خبر داد.

 

 

مسعود کرباسیان با اعلام اینکه ارتباط گمرک با ۲۱ سازمان الکترونیکی شد، گفت: با استفاده از سامانه جامع گمرکی ارتباط الکترونیکی گمرک با ۲۱ سازمان همکار برقرار شده و تبادل اطلاعات اقتصادی با برخی سازمان‌ها از طریق سامانه بیتا (بستر یکپارچه تبادل اطلاعات) که توسط گمرک نوشته شده و در وزارت امور اقتصادی و دارایی مستقر شده صورت می‌گیرد و صدور مجوزهای ترخیص کالا نیز از طریق پنجره واحد تجارت فرامرزی توسط سازمان‌های همکار گمرک به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

 

به گفته کرباسیان، بانک مرکزی، سازمان امور مالیاتی، سازمان ملی استاندارد، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، سازمان غذا و دارو، سازمان توسعه تجارت، نیروی انتظامی، سازمان حفظ نباتات و سازمان دامپزشکی کشور ازجمله ۲۱ سازمانی هستند که تبادل اطلاعات و صدور مجوزها با استفاده از سامانه جامع گمرکی به‌صورت الکترونیکی صورت می‌پذیرد.

 

 

رئیس‌کل گمرک ایران در خصوص بهبود فرآیندهای گمرکی و کارایی فرآیندهای ترخیص کالا با بهره‌گیری از گمرک الکترونیک طی سال‌های اخیر تصریح کرد: براساس جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی بانک جهانی درخصوص شاخص عملکرد لجستیک سال ۲۰۱۶، رتبه کشورمان در این شاخص بین‌المللی با صعود ۱۹ پله‌ای به رتبه ۹۶ ارتقا یافته که بخش مهمی از این به الکترونیکی شدن رویه‌های گمرکی در کشورمان مربوط می‌شود.

 

 

وی اظهارداشت: این نخستین باری است که روند نزولی رتبه‌بندی ایران در لجستیک کشوری متوقف شده و شاهد صعود قابل‌توجهی در بهبود عملکرد لجستیکی ایران هستیم. کرباسیان الکترونیکی کردن رویه‌های گمرکی را دستاوردی مهم توصیف کرد و گفت: با اینکه واردات کشورمان طی سه ماهه اول سال‌جاری ۱۰ درصد کاهش داشته، اما درآمدهای گمرکی کشورمان ۱۲ درصد در مقایسه با مدت مشابه قبل افزایش یافته است.

در ادامه بخوانید:  سود، بهره و ربا

 

 

epl.irica.ir

 

 

گمرک ایران اعلام کرد : همچنین بی نیازی به مراجعه حضوری صاحبان کالا و انجام تشریفات گمرکی به صورت غیر حضوری از جمله این موارد است.

از دیگر قابلیت های سامانه در بخش صادرات انجام الکترونیکی بخشی از امور ارزیابی در محل و توزین و کنترل وسایل نقلیه حامل بار است.

 

 

دور اظهاری واردات گمرک

درگذشته اظهار نامه های گمرکی درگمرکات اجرایی توسط اپراتورها تایپ و تحویل متقاضی می شد . این موضوع علاوه بر مشکلات ناشی از حضور این افراد درگمرک ، باعث کندی سرعت کار گمرکات در ترخیص کالا می شد زیرا هر گمرک برمبنای تعداد اظهار نامه ای که می توانست در روز تایپ کند خدمات ارائه می کرد.

 

انجام تشریفات ترخیص کالاهای وارداتی و همچنین صدور کالا ار کشور براساس قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن منوط به تنظیم اظهارنامه گمرکی و تسلیم آن به گمرک است.

 

اظهار کننده موظف است اسناد لازم از قبیل سیاهه خرید ، گواهی مبدا ،اسناد بانکی و سایر مجوزهای مورد نیاز را که مقررات و قوانین مربوطه تعیین کرده است به اظهارنامه پیوست کند.

 

با راه اندازی سامانه اظهار از راه دور ، این موضوع برطرف شده است و هر صاحب کالا می تواند در هر زمان از شبانه روز نسبت به پرکردن فرم اظهارنامه و تحویل الکترونیکی اسناد به گمرک اقدام کند.

 

 

دریافت الکترونیکی اظهارنامه گمرکی

 

در سامانه جامع امور گمرکی بر خلاف گذشته که اطلاعات اظهارنامه کالا به صورت دستی و غیر قابل صحت سنجی به گمرک ارائه می شد ، قبل از ورود به گمرک به صورت الکترونیکی از شرکت های حمل ونقل و دریافت می شود.

 

این اطلاعات پردازش می شود و مبنای طی تشریفات گمرکی است.

در ادامه بخوانید:  صندوق تامین اجتماعی یا صندوق بازنشستگی کشوری

 

صدور قبض انبار به صورت الکترونیکی و طی مراحل آن با کمترین وقفه از قابلیت های سامانه در این حوزه است .

 

 

دریافت الکترونیکی قبض انبار و مدیریت آن

 

یکی از چالش های بزرگ گمرک در حوزه مدیریت ، انبارها و قبوض انبار صادر شده آن است که بعضا در اختیار گمرک یا مجموعه های دیگر که عموما به شکل خصوصی اداره می شود ، قرار دارد.

 

کنترل انبارها و نظارت برآن از اختیارات و وظایف قانونی گمرک است .

 

از این رو با اجرای سامانه جامع امور گمرکی ، گمرک ارتباط مستقیم با قبض انبار برقرار می کند و اطلاعات آن نیز به صورت الکترونیکی در اختیار گمرک قرار می گیرد.

 

سامانه جامع ، مدیریت قبوض انبار و صدور و خارج کردن آن را دراختیار گرفته است و به طور هوشمند و اعمال نظارت و کنترل های گمرکی را میسر می کند.

 

تسریع و تسهیل درصدور قبض انبار و جلوگیری از ورود اطلاعات مجدد، تسریع در ارزیابی و مشخص کردن محل دقیق کالا ، نظارت و کنترل دقیق و هوشمند برنحوه بارگیری و تخلیه کالاو… از جمله موارد مهم سامانه جامع امور گمرکی است.

 

 


برچسب ها:
..