اظهارنامه اجاره املاک

دسته: مالیات
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۶ تیر ۱۳۹۵
اظهارنامه اجاره املاک

براساس قانون مالیات های مستقیم، درآمد هر شخص ناشی از اجاره املاک مسکونی در تهران تا مجموع 150 متر مربع زیربنای مفید و در سایر نقاط تا مجموع 200 متر مربع زیربنای مفید از مالیات بر درآمد اجاره املاک معاف است.

 

معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد : 31 تیرماه، آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و اجاره املاک برای عملکرد سال 1394 است.

 

محمد تقی پاکدامن، معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: براساس قانون مالیات های مستقیم، 31 تیرماه، آخرین مهلت ارایه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و اجاره املاک برای عملکرد سال 1394 است و این مهلت قابل تمدید نخواهد بود.

 

 

وی با بیان اینکه، شرط برخورداری از هرگونه معافیت برای اشخاص حقوقی، ارایه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی (تا پایان تیرماه) است، اظهار داشت: عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی توسط اشخاص حقوقی ، موجب تعلق جریمه ای معادل 40 درصد مالیات متعلق خواهد شد که این جریمه غیر قابل بخشودگی خواهد بود.

 

 

پاکدامن درخصوص مالیات بر درآمد اجاره املاک گفت: براساس قانون مالیات های مستقیم، درآمد هر شخص ناشی از اجاره املاک مسکونی در تهران تا مجموع 150 متر مربع زیربنای مفید و در سایر نقاط تا مجموع 200 متر مربع زیربنای مفید از مالیات بر درآمد اجاره املاک معاف است.

 

 

معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور خاطر نشان کرد: اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری، تا پایان تیرماه فرصت دارند تا اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 1394 خود را به صورت الکترونیکی از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی WWW.TAX.GOV.IR تسلیم و مالیات متعلقه را پرداخت نمایند.

 

 

وی اظهار داشت: امسال ضرورتی به تسلیم اظهارنامه به صورت کاغذی به ادارات امور مالیاتی نیست و کد رهگیری دریافتی از سامانه در تاریخ ارسال، به عنوان رسید تسلیم اظهارنامه مالیاتی تلقی می شود و همچنین مودیان محترم می توانند مالیات متعلق را به صورت الکترونیکی پرداخت کنند و بابت تسلیم اظهارنامه و همچنین پرداخت مالیات نیازی به مراجعه به ادارات مالیاتی ندارند.

در ادامه بخوانید:  عدم فعالیت

 

 

پرسش و پاسخ در خصوص سامانه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی عملکرد۱۳۹۴

 

مبلغ معافیت سالانه اشخاص حقیقی برای عملکرد سال ۱۳۹۴ چه مقداری است؟

معافیت سالانه اشخاص حقیقی برای عملکرد ۱۳۹۴ مبلغ ۱۳۸.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال است.

 

 

مودیانی که در یک واحد کسبی چند فعالیت دارند (به عنوان نمونه مهندس ناظر و وکیل دادگستری) چگونه اظهارنامه ارسال نمایند؟

اگر مودی دارای چند پرونده مالیاتی (کد واحد مالیاتی و شماره کلاسه پرونده متفاوت) باشد، می تواند به تعداد پرونده های خود اظهارنامه تسلیم نماید .

 

 

پیغام خطای (8-) را در ارسال اظهارنامه الکترونیکی چگونه می بایست برطرف نمود؟

مودیان می بایست از هر سیستم حداکثر سه اظهارنامه (حقیقی یا حقوقی) ارسال نمایند در صورت ارسال بیش از سه اظهارنامه از روی یک سیستم خطای 8- را دریافت می نمایند.

 

 

پیغام خطای (10-) “خطای طبقه بندی نشده” را در ارسال اظهارنامه الکترونیکی چگونه می بایست برطرف نمود؟

مودی گرامی در صورت مشاهده خطای عنوان شده می بایست با شماره های پاسخگویی سازمان ۳۵۰۸۷ – ۰۲۱ تماس بگیرید.

 

 

چگونه می توان برای مودیان فوت شده اظهارنامه ثبت نمود؟

ابتدا می بایست پیش ثبت نام مودی فوت شده انجام گردیده و سپس درخواست غیر فعال شدن پیش ثبت نام وی به اداره مربوطه داده شود. در صورت غیر فعال بودن پیش ثبت نام/ ثبت نام مودی می توان برای مودی فوت شده نیز اظهارنامه ثبت نمود.

 

 

مودیانی که در یک ملک شریک هستند چگونه می بایست اظهارنامه ملک مورد نظر را ثبت نمایند؟

می بایست هر یک از شرکا به اندازه سهم خود اظهارنامه املاک را ثبت نماید.

در ادامه بخوانید:  نکات مهم مالیاتی - بخش ششم

 

 

پیغام خطای (2-) را در ارسال اظهارنامه الکترونیکی چگونه می بایست برطرف نمود؟

این پیغام خطا به این معنی است که اظهارنامه مربوط به آن عملکرد قبلا ثبت شده است، ممکن است مودی هنگام ثبت اظهارنامه اصلی موفق به مشاهده کد رهگیری نگردد که در این صورت می بایست به حوزه مالیاتی خودبه منظور دریافت پرینت اظهارنامه مراجعه نماید.
لازم به ذکر است اگر مودی قصد ارسال اظهارنامه اصلاحی را دارد می بایست حتما کد رهگیری اظهارنامه اصلی را ثبت نماید.

 

 

در اظهارنامه شراکتی به منظور تقسیم درست معافیت 101 زمانی که یکی از شرکا فوت می کند نوع شراکت را چگونه می بایست تعریف نمود؟

در اظهارنامه شراکتی هنگامی که یکی از مودیان فوت کرده و ورثه جایگزین آن می شوند می بایست نوع شراکت وراث قهری و نوع شراکت شرکا اختیاری انتخاب گردد.

 

 
علت عدم محاسبه معافیت ۱۰۱ برای مودیان اشخاص حقیقی چیست؟

اشخاص حقیقی به منظور استفاده از معافیت ۱۰۱ می بایست به سوال نصب سامانه صندوق فروش پاسخ دهند. در صورتی که مودی جزء مشاغل ذکر شده است موظف به نصب سامانه صندوق فروش می باشدکه در صورت عدم نصب معافیت ۱۰۱ به او تعلق نخواهد گرفت.

 

 

هنگام ثبت اظهارنامه املاک در صورت ندانستن کد ملی مستاجر باید چه کرد؟

بدون داشتن کد ملی مستاجر امکان ثبت اظهارنامه املاک وجود ندارد

 

 

آیا امکان ثبت چند ملک / مستاجر در اظهارنامه املاک وجود دارد؟

در اظهارنامه اجاره املاک مودی می بایست اطلاعات تمام املاک / مستاجرین مربوط به یک واحد مالیاتی با کلاسه پرونده های متفاوت را در یک اظهارنامه ثبت نماید.

 

در ادامه بخوانید:  سامانه راستی آزمایی برخط اظهارنامه‌های مالیاتی

 

اگر مودی هنگام ثبت اظهارنامه بند مشمول و یا نوع مودی (حقیقی / حقوقی) را اشتباه ثبت نماید، چه باید کرد؟

در این صورت امکان ثبت اظهارنامه اصلاحی وجود ندارد و مودی می بایست مجدد اظهارنامه اصلی ارسال نماید.

 

 

پیغام خطای (504-) را در ارسال اظهارنامه الکترونیکی چگونه می بایست برطرف نمود؟

مودیان هنگام ارسال اظهارنامه می بایست وضعیت ثبت نام کد اقتصادی آنها ۴۵ باشد و همین طور هنگام ارسال اظهارنامه حتما شناسه ملی را ثبت نمایند . (اگر به جای شناسه ملی نام کاربری را وارد نمایند خطای عنوان شده را دریافت می نمایند)

 

 

علت اینکه اشخاص حقوقی نمی توانند اظهارنامه املاک ثبت نمایند چیست؟

ثبت اظهارنامه املاک فقط مختص اشخاص حقیقی می باشد و شخص حقوقی در همان اظهارنامه اشخاص حقوقی می بایست اطلاعات ملک خود را ثبت نماید.

 

 

در مواردی که زن و شوهر شریک هستند اطلاعات کد ملی آنها چطور می بایست ثبت گردد؟

در جدول شماره ۴ که برای ثبت اطلاعات مودی و شرکا است، می بایست در ستون شماره ملی همسر در صورت شراکت، برای مرد شماره ملی زن، و برای زن شماره ملی شوهر ثبت شود.(اطلاعات می بایست باحالت ضربدری تکمیل گردد.)

 

 


برچسب ها: