معاف از مالیات بر ارزش افزوده

دسته: ارزش افزوده
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۶ تیر ۱۳۹۵
معاف از مالیات بر ارزش افزوده

فهرست مصادیق خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالاها در بورس ها و بازارهای خارج از بورس، موضوع بند (11) ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده و مصوبه شماره 405-171 مورخ 09-12-1391 شورای عالی بورس جهت اجرا ابلاغ می گردد:

کالاها ی معاف از مالیات بر ارزش افزوده

 

براساس قوانین مالیاتی کشور تمام کالاها مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده شناخته نشده و برخی از محصولات از پرداخت این نوع مالیات معاف هستند اما فروشندگان بسیاری وجود دارند که با استفاده از ناآگاهی مشتری ٩‌درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مشتریان دریافت می‌کنند.

 

 

نمونه این تخلف، گرفتن مالیات بر ارزش افزوده از دارو است که به وفور اتفاق می‌افتد و چندی پیش سازمان امور مالیاتی این تخلف را اعلام و به مردم اطلاع‌رسانی کرد.

 

 

این سازمان همچنین با اشاره به قانون معافیت‌های مالیاتی، گروه‌های کالایی معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را اعلام کرد.

 

 

1ـ محصولات کشاورزی فرآوری نشده؛
2ـ دام و طیور زنده ، آبزیان ، زنبورعسل و نوغان؛
3ـ انواع کود ، سم ، بذر و نهال؛

4ـ آرد خبازی ، نان ، گوشت ، قند ، شکر ، برنج ، حبوبات و سویا ، شیر ، پنیر ، روغن نباتی و شیرخشک مخصوص تغذیه کودکان؛
5ـ کتاب ، مطبوعات ، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ ، تحریر و مطبوعات؛
6ـ کـالاهای اهـدایی به صـورت بلاعـوض به وزارتـخانه‌ها ، مؤسـسات دولتـی و نهادهای عمومی غیردولتی با تأییـد هیـأت وزیران و حـوزه‌های علمیه با تأیـید حوزه گیرنده هدایا؛

7ـ کالاهایی که همراه مسافر و برای استفاده شخصی تا میزان معافیت مقرر طبق مقررات صادرات و واردات ، وارد کشور می‌شود . مازاد بر آن طبق مقررات این قانون مشمول مالیات خواهد بود؛

8ـ اموال غیر منقول؛
9ـ انواع دارو ، لوازم مصرفی درمانی ، خدمات درمانی (انسانی ، حیوانی و گیاهی) و خدمات توانبخشی و حمایتی؛

 

 

 

خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده

در قانون مالیات بر ارزش افزوده دسته‌ای از خدمات ارایه شده نیز معاف از مالیات بر ارزش افزوده شناخته شده‌اند.

 

 

10ـ خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق ، موضوع قانون مالیاتهای مستقیم؛
11- خدمات بانکی و اعتباری بانکها ، موسسات و تعاونی‌های اعتباری و صندوقهای قرض‌الحسنه مجاز و خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورسها و بازارهای خارج از بورس  .

12ـ خدمات حمل و نقل عمومی مسافری درون و برون‌شهری ، جاده‌ای ، ریلی ، هوایی و دریایی؛
13ـ فرش دستباف؛

14ـ انواع خدمات پژوهشی و آموزشی که طبق آئین‌نامه‌ای که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فناوری ، امور اقتصادی و دارایی ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، آموزش و پرورش و کار و امور اجتماعی ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد؛

15ـ خوراک دام و طیور؛
16ـ رادار و تجهیزات کمک ناوبری هوانوردی ویژه فرودگاهها براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت راه و ترابری و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد؛

 

17ـ اقلام با مصارف صرفاً دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی براساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد . فهرست مذکور از اولین دوره مالیاتی پس از تصویب هیأت وزیران قابل اجراء خواهد بود .

 

 

 

 

فهرست مصادیق خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالاها در بورس ها و بازارهای خارج از بورس، موضوع بند (11) ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده و مصوبه شماره 405-171 مورخ 09-12-1391 شورای عالی بورس جهت اجرا ابلاغ می گردد:

 

1-کارمزد انجام معاملات و تسویه اوراق بهادار و کالا در بورس هاو بازارهای خارج از بورس که توسط کارگزاران، بورس ها، بازارهای خارج از بورس، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و شرکت مدیریت فن‌آوری بورس تهران دریافت می شود.
2-حق نظارتی که توسط سازمان بورس و اوراق بهادار از معاملات اوراق بهادار و کالاها در بورس ها و بازارهای خارج از بورس دریافت می شود.
3-حق الدرج و حق پذیرش دریافتی از شرکت هایی که اوراق بهادار یا کالای آن ها در بورس یا بازار خارج از بورس معامله می شود.
4-حق الدرج و حق پذیرش کالاها و اوراق بهادار پذیرفته شده یا قابل معامله در بورس ها یا بازارها ی خارج از بورس.
5-حق ورودیه و حق عضویت که کانون ها، بورس ها، بازارهای خارج از بورس یا سایر تشکل های خودانتظام از اعضاء یا اشخاص وابسته به اعضای خود دریافت می کنند.

در ادامه بخوانید:  بخشنامه معافیت مالیات حقوق

 

6-کارمزدهایی که نهادهای مالی ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، بابت مشاوره عرضه، مشاوره پذیرش، سبد گردانی، بازارگردانی، تعهد پذیره نویسی، ضمانت اوراق بهادار، یا ارائه خدمات به نهادهای واسط دریافت می کنند.

 

7-کارمزدهایی که ارکان صندوق های سرمایه گذاری ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار بابت ارائه خدمات یا تضامین از صندوق مربوطه دریافت می کنند.
8-کارمزد انتشار اوراق اجاره، مرابحه و سایر اوراق بهادار(پرداخت توسط بانی به نهاد واسط)

 

9-کارمزدهایی که شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار بابت خدمات انتقال و تسویه اوراق بهادار(اعم از صدور کد معاملاتی جهت انجام معامله، استخراج و ارائه گزارش های گردش معاملات شرکت ها و سهامداران، تخصیص اتوماتیک سهام، سپرده کردن اوراق بهادار، خدمات نگهداری اوراق بهادار شامل سپرده گذاری اوراق بهادار، اصلاح مشخصات سهامداری جهت ایجاد امکان معامله، صدور گواهی نامه نقل و انتقال، انتقالات قهری و قانونی، افزایش سرمایه، توزیع سود اوراق بهادار و توثیق اوراق بهادار جهت انجام معامله) دریافت می کند.

 

سید کامل تقوی نژاد
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور

 

 

 

 

رفع ابهامات قانون مالیات بر ارزش افزوده در شهرک های صنعتی

 

 

به منظور رفع ابهامات موجود در خصوص نحوه اجرای مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده در شرکت‌های شهرک های صنعتی و اتخاذ رویه واحد، مقرر می دارد:

به موجب ماده(1) قانون مالیات بر ارزش افزوده، صرفاً عرضه کالا و ارائه خدمات در ایران و همچنین واردات و صادرات آنها مشمول مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد.

 

 

وفق مقررات بند(8) ماده(12) قانون مذکور و تأکید بر حکم بند(17) بخشنامه 28004 مورخ 12/11/1388، عرضه اموال غیر منقول، اعم از عین و منفعت از مالیات و عوارض موضوع قانون مذکور معاف می‌باشد. براین اساس انتقال هرگونه حق مربوط به عرصه یا اعیان اموال غیرمنقول از مصادیق شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده نمی‌باشد. لیکن مابه ازاء ارائه خدمات در شهرک‌های صنعتی و ارائه خدمات پیمانکاری، آماده سازی زمین و سایر خدمات که در قبال مابه ازاء صورت می‌پذیرد، مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود.

 

معاون مالیات بر ارزش افزوده

 

 

آئین نامه موضوع بند ۱۴ ماده ۱۲ قانون مالیات برارزش افزوده

 

 

هیئت وزیران در جلسه مورخ 27 / 11 / 1387 بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، کار وامور اجتماعی وبهداشت، درمان وآموزش پزشکی وبه استناد بند (14) ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده – مصوب 1387- آیین نامه بند یاد شده را به شرح زیر تصویب نمود:

ماده 1_ ارائه خدمات پژوهشی (تحقیقاتی و فناوری) و آموزشی توسط مدارس، مراکز فنی و حرفه ای، دانشگاهها ومراکز آموزش عالی، مراکز ومؤسسات آموزشی و پژوهشی که دارای مجوز از مراجع ذیصلاح قانون ی باشند وانجمن های علمی که از وزارتخانه های علوم، تحقیقات وفناوری و بهداشت، درمان وآموزش پزشکی مجوز دریافت کرده اند، مشمول معافیت ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند.

تبصره: ارایه خدمات غیر مرتبط با خدمات آموزشی و پژوهشی وسایر فعالیتهای خارج از مجوز، توسط واحدهای یاد شده مشمول پرداخت مالیات و عوارض می باشند.

 

 

ماده 2_ ارائه دهندگان خدمات موضوع ماده 1 مکلفند مجوزهای اخذ شده از مراجع ذیصلاح قانونی را با سازمان امور مالیاتی کشور ارائه نمایند تا پس از بررسی و تأئید به واحدهای مالیاتی ذیربط ابلاغ گردد.

 

 

تصویبنامه موضوع بند ۱۷ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده

هیئت وزیران در جلسه مورخ 27 / 11 / 1387 بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و به استناد بند (17) ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده – مصوب 1387- تصویب نمود:

1_ فهرست اقلام با مصارف صرفاً دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی به شرح جدول پیوست که تأیید شده به مهر پیوست تصویب نامه هیئت وزیران است، تعیین می شود.

2_ اقلام فهرست یاد شده تا زمانی که صرفاً مصارف دفاعی (نظامی و انتظامی) و امنیتی داشته باشند و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و از محل بودجه دفاعی و امنیتی کشور برای نیروهای مسلح اعم از نظامی، انتظامی و امنیتی وارد و یا از داخل خریداری می شود، مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده نمی گردند.
3_ برای خودروهای مهندسی و راه سازی در ردیف (15) و تجهیزات زمینی شامل کامیونهای سوخت رسان، برف روب، آتش نشانی فرودگاهی، ژنراتور (ردیف 20) وارداتی یا خریداری شده از داخل کشور ارائه مصوبه ستاد کل نیروهای مسلح با ذکر تعداد آن ضرورت دارد.
4_ موارد اختلاف در کارگروهی با حضور نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برطرف خواهد شد.

در ادامه بخوانید:  گواهینامه یک ساله مالیات بر ارزش افزوده

 

 

پرویز داودی
معاون اول رئیس جمهور

 

 

ابلاغ دادنامه شماره ۳۷۱ مورخ ۲۴-۱۱-۱۳۹۴ هیأت تخصصی اقتصادی،مالی و اصناف دیوان عدالت اداری در خصوص رد درخواست ابطال بخشنامه شماره ۸۳-۹۳-۲۶۰ مورخ ۲۷-۰۷-۱۳۹۳

 

 

به پیوست تصویر رأی هیأت تخصصی اقتصادی، مالی و اصناف دیوان عدالت اداری، موضوع دادنامه شماره 371 مورخ 24-11-1394 مبنی بر رد درخواست ابطال بخشنامه شماره 83-93-260 مورخ 27-07-1393 این معاونت با موضوع شمول مالیات بر ارزش افزوده بر مکمل های غیر دارویی که مقرر می دارد:

 

« نظر به اینکه ویتامین ها و مکمل های غذایی در سالهای 1387 لغایت 1389 مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده بوده اند بنابراین بخشنامه مورد شکایت در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده و تبیین حکم مقنن و شیوه های اجرایی آن بوده لذا خلاف قانون و خارج از اختیار نبوده و به استناد بند(ب) ماده (84) قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 رأی به رد شکایت صادر و اعلام می‌کند.»جهت اطلاع و بهره برداری ارسال می‌گردد.

 

علیرضا طاریبخش
معاون مالیات بر ارزش افزوده

 

 

عدم تعلق مالیات بر ارزش افزوده به حق عضویت انجمن‌های صنفی ، مجامع حرفه‌ای و سایر تشکل‌های قانونی
شماره: 20944/200/ص تاریخ : 1389/7/17

در این چارچوب صرفاً وجوه دریافتی از اعضاء تحت عنوان حق عضویب مشمول مالیات و عوارض موضوعه نخواهد بود . بدیهی است کلیه خریداران کالا و خدمات از جمله انجمن‌های صنفی و مجامع حرفه‌ای و تشکل‌های قانونی موظفند هنگام خرید کالا و خدمات از مؤدیان مشمول اجرای قانون نسبت به پرداخت مالیات و عوارض مندرج در صورتحساب‌های صادره اقدام نمایند .

سازمان امور مالیاتی کشور

 

 

نحوه شمول مالیات و عوارض ارزش افزوده بر خدمات حمل و نقل مسافر

به منظور اجرای صحیح قانون و اتخاذ رویه واحد در اجرا، باتوجه به ابهامات مطروحه پیرامون بخشنامه شماره 4531 مورخ 4/4/1390 موارد ذیل را مقرر می دارد:
1. وفق مقررات بند (12) ماده (12) و حکم ماده (40) قانون مالیات بر ارزش افزوده، خدمات حمل و نقل عمومی مسافری درون و برون شهری، جاده ای، ریلی، هوایی و دریایی از پرداخت مالیات و عوارض معاف می باشد. لذا ارائه خدمات حمل و نقل عمومی مسافری، مشمول مقررات بند (12) ماده (12) قانون خواهد بود و از پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف است.

2. ارائه سرویس‌های ایاب و ذهاب کارکنان در قالب قراردادهای پیمانکاری حمل و نقل مسافر مشمول پرداخت مالیات و عوارض موضوع این قانون نخواهد‌بود.

3. در صورتی که فعالان اقتصادی مطابق قرارداد منعقده اقدام به ارائه خدمات برنامه ریزی و مدیریت حمل و نقل نمایند و درآمد تحصیلی آنان ناشی از حمل و نقل مسافر نباشد در این صورت ارائه خدمات مزبور از مصادیق معافیت بند (12) ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده محسوب نشده و برابر مقررات مشمول مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات برارزش افزوده خواهد بود.

 

4. موسسات حمل و نقل و تحصیل کنندگان کالا یا خدمت صرف نظر از شمول یا عدم شمول در این نظام مادامی که کالاها و خدمات موضوع این قانون (غیرمعاف) را از مودیان مشمول و ثبت نام شده این نظام مالیاتی تحصیل می‌نمایند، مکلف به پرداخت مالیات و عوارض در وجه عرضه‌کنندگان کالا یا ارائه‌دهندگان خدمات مطابق ترتیبات و مقررات یاد شده خواهند بود. در این چارچوب درصورتی که اشخاص مزبور به عرضه توام خدمات مشمول و معاف موضوع این قانون اشتغال داشته باشند رعایت مقررات و ترتیبات مقرر در این قانون (از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر) در خصوص فعالیت‌های انجام شده براساس ترتیبات و مقررات مفاد مواد (17) و (21) قانون مالیات برارزش افزوده، الزامی خواهد بود.

 

سازمان امور مالیاتی کشور

 

 

در ادامه بخوانید:  معافیتهای مالیات بردرآمد حقوق

ابلاغ تصویب نامه هیأت وزیران به شماره ۲۶۹۳۲/ت۵۰۶۰۴ ه مورخ ۱۳۹۲/۴/۸ مبنی بر معافیت سازمان بیمه سلامت از قانون مالیات بر ارزش افزوده در قبال وجوه و حق بیمه دریافتی که صرف خرید خدمات درمانی بیمه شدگان می گردد

 

به پیوست تصویب نامه هیأت محترم وزیران به شماره 26932/ت50604 ه مورخ 1392/4/8 که مقرر نموده«با توجه به اینکه وجوه منظور شده در بودجه کل کشور برای سازمان بیمه سلامت ایران و نیزحق بیمه دریافتی سازمان بیمه سلامت ایران،صرف خرید خدمات درمانی بیمه شدگان می‌گردد،وجوه مذکور وحق بیمه های دریافتی سازمان یاد شده از مصادیق بند (9) ماده (12) قانون‌مالیات بر ارزش افزوده محسوب می گردد.» جهت اطلاع و بهره برداری ارسال می شود.

علیرضا طاری بخش
معاون مالیات بر ارزش افزوده ‌

 

 

عدم شمـول قانون مالیات بر ارزش افزوده بـر آگهی های منتشره در روزنامه هاو نشریات


رییس کل سازمان امور مالیاتی بخشنامه شماره 200/93/37 مورخ 1393/3/13 را به شرح زیر اعلام نموده است: با عنایت به نامه شماره 57783/10/د مورخ 1392/9/9 مشاور محترم رئیس حوزه ریاست مجلس شورای اسلامی و اطلاق حکم مطبوعات مندرج در بند 5 ماده 12 قانون مالیات برارزش افزوده مصوب 1387/2/17، آگهی های منتشره در روزنامه ها و نشریات از مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف می باشد.

 

 

ابلاغ نظریه معاونت محترم حقوقی به شماره ۱۵۸۵۹۱/۱۷۰۷۵ مورخ ۲۲/۱۰/۹۲ مبنی بر معافیت روغن نباتی خام (تصفیه نشده ) از شمول قانون مالیات بر ارزش افزوده

 

 

به پیوست نظریه شماره 67767 / 17075 مورخ 09 / 05 / 1392 سرپرست محترم امور هماهنگی و رفع اختلافات حقوقی دستگاه های اجرایی ریاست جمهوری (تصویر پیوست) درخصوص روغن نباتی تصفیه نشده، که به موجب نظریه شماره 158591 / 17075 مورخ 22 / 10 / 1392 (تصویر پیوست‌) معاونت محترم حقوقی رئیس جمهور مورد تأیید وتأکید قرارگرفته، جهت اطلاع واقدام لازم ابلاغ می گردد.

علیرضا طاری بخش
معاون مالیات بر ارزش افزوده

 

 

ویتامین‌ها و مکمل های غذایی مشمول ارزش افزوده

پیرو بخشنامه شماره 2685 مورخ 6 / 7 / 92 ،در راستای اجرای نظریه شماره 79337 / 14284 مورخ 16 / 6 / 1390 معاونت حقوقی رئیس جمهور،که مقرر می دارد: ‌ویتامین‌ها و مکمل های غذایی بنا به فهرستی که وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی به عنوان دارو تایید واعلام می‌نماید مشمول بند (9) ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد.،به پیوست فهرست تکمیلی ویتامین ها و مکمل های غذایی منضم به نامه شماره 260349 / 665 مورخ 23 / 7 / 1392 وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشکی (درقالب یک عدد لوح فشرده) جهت اطلاع واقدام لازم ارسال می گردد.

علیرضا طاری بخش
معاون مالیات بر ارزش افزوده

 

 

معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای فرش‌های صادراتی برگشتی

شماره: 200076 تاریخ : 1389/11/23

از آنجاییکه وفق مقررات بند (13) ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده ، عرضه و واردات انواع فرش دستباف از پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف می‌باشد ، فلذا واردات آن‌ها به هر طریق اعم از واردات فرش دستباف تولید خارج از کشور یا مرجوع شدن فرش‌های صادر شده تولید داخل ، مشمول مالیات و عوارض موضوعه نخواهد بود .

بدیهی است صادرکنندگانی که اقدام به صادرات فرش دستباف نموده و در اجرای مقررات ماده (13) قانون مذکور مالیات و عوارض مربوط به نهاده‌های تولید کالا (فرش دستباف) خود را باز پس گرفته‌اند ، مکلفند پس از مرجوع شدن کالاهای صادراتی نسبت به واریز مالیات و عوارض باز پس گرفته شده اقدام نمایند .

معاونت مالیات بر ارزش افزوده

 

 

معافیت از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برخی اقلام و لوازم مصرفی درمانی
شماره: 14584 تاریخ : 1389/8/22

به استناد بند (4) ماده (12) قانون مالیات بر ارزش افزوده صرفا واردات شیر خشک مخصوص تغذیه کودکان از پرداخت مالیات و عوارض معاف می‌باشد.


برچسب ها:
..