اظهارنامه مالیاتی شرکتهای دانش بنیان

دسته: کسب و کار , مالیات
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۸ تیر ۱۳۹۶
اظهارنامه مالیاتی شرکتهای دانش بنیان

جزییات و روند ارائه اظهارنامه مالیاتی شرکتهای دانش بنیان که باید تا پایان تیرماه 1396 به سازمان امور مالیاتی ارسال شود

 

 

اظهارنامه مالیاتی شرکتهای دانش بنیان : نحوه تکمیل اظهارنامه توسط شرکتهای دانش‌بنیان

 

 

رئیس امور مؤسسات و شرکتهای دانش‌بنیان اظهار کرد: در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی، ۳۵ مورد معافیت وجود دارد که شرکتها می‌توانند هم‌زمان برای برخی از این معافیتها تقاضا دهند؛ معافیتهای مربوط به قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان مندرج در جدول شماره (۶) اظهارنامه مالیاتی عبارت است از:

 

 

الف- ردیف ۲۹ جدول شش اظهارنامه: شرکتهای دانش‌بنیان (بند الف ماده سه قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان)

 

 

ب- ردیف ۳۰ جدول شش اظهارنامه: واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی واقع در پارکهای علم و فناوری (ماده ۹ قانون حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان)

 

 

صاحبکار افزود: شرکتهای دانش‌بنیان که تا پایان سال 1395 مورد تأیید کارگروه بوده‌اند، برای درخواست معافیت مالیاتی باید ردیف (۲۹) در جدول (۶) اظهارنامه مالیاتی را تکمیل کنند.

 

 

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در مورد معافیت مالیاتی ماده ۹ قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان گفت: معافیت مالیاتی برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی که همه فعالیتهای آنها در پارکهای علم‌وفناوری انجام می‌شود، بر مبنای ماده (۹) قانون اجرایی می‌شود و این شرکتها از سوی مدیریت پارک به اداره امور مالیاتی همان منطقه معرفی می‌شوند.

 

 

واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی می‌توانند برای استفاده از معافیتهای مالیاتی، درخواست معافیت خود را در ردیف (۳۰) جدول (۶) اظهارنامه وارد کنند که با عنوان «شرکتهای دانش‌بنیان واقع در پارکهای فناوری (ماده ۹ قانون)» مشخص شده است و برای تکمیل اظهارنامه خود حتماً با مسئولان پارک فناوری مربوطه مشورت کنند.

 

 

وی تأکید کرد: شرکتهای دانش‌بنیان می‌توانند در زمینه‌های مختلف از جمله مباحث مالیاتی و حسابداری از مشاوره‌های رایگان استفاده کنند و با مراجعه به سامانه tms.daneshbonyan.ir مسائل مورد نظر خود را با مشاوران متخصص در میان بگذارند.

 

 

جزییات و روند ارائه اظهارنامه مالیاتی شرکتهای دانش بنیان که باید تا پایان تیرماه 1396 به سازمان امور مالیاتی ارسال شود، از سوی سرپرست امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان اعلام شد.

 

در ادامه بخوانید:  بخشنامه معافیت مالیات حقوق

 

وی گفت: در سال 1395، تعداد شرکت های دانش بنیان نسبت به سالهای گذشته افزایش پیدا کرده است و لذا برای اجرای معافیت های مالیاتی قانون، اقدامات زیادی طی چند ماه گذشته اجرا شده است.

 

 

وی افزود: با توجه به اینکه درحال حاضر تمامی شرکت های متقاضی استفاده از مزایای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، موظف به ارایه اظهارنامه مالیاتی هستند، این شرکتها تا پایان تیرماه 1396 لازم است اظهارنامه مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند، البته ممکن است برخی شرکتها در سال مالی 1395، فروش نداشته باشند که می توانند اظهارنامه مالیاتی خود را با ذکر عدم فروش به سازمان امور مالیاتی ارایه کنند.

 

 

وی درباره کالاها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی برای این شرکت ها بیان کرد: شرکت های دانش بنیان فقط می توانند برای کالاها و خدمات دانش بنیان خود معافیت مالیاتی (موضوع ماده 3 قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان) تقاضا کنند و سایر کالاها و خدمات شرکت مشمول این معافیت­ها نخواهد شد،

 

 

سرپرست امور شرکت های دانش بنیان درباره زمان بهره مندی از معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان اظهار کرد: شرکت های دانش بنیان، از تاریخ تائیدکارگروه می توانند از معافیت استفاده کنند و اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش بنیان قبل از تاریخ تائید کارگروه باشد، نمی توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.

 

 

وی تاکید کرد: چنانچه شرکت ها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به کالاها و خدمات دانش بنیان و تاریخ تائیدیه کارگروه توجه نکنند، ممکن است در رسیدگی به پرونده مالیاتی آنها از سوی ممیزان مالیاتی مشکلاتی ایجاد شود.

 

 

صاحبکار افزود: البته تنظیم دفاتر مالی باید به دقت انجام شود و فاکتورهای هزینه شرکت بصورت دقیق و کامل ثبت شود تا جزو هزینه های قابل قبول مالیاتی محسوب شود که در این زمینه شرکت ها می توانند از مشاوران مالیاتی استفاده کنند.

در ادامه بخوانید:  بخشنامه ۳۴۲۸۳/۲۳۰/د ابلاغ تصویب نامه ها در خصوص تجدید ارزیابی داراییها

 

 

دبیر کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان در ادامه گفت: شرکتهای دانش بنیان برای درخواست معافیت مالیاتی باید ردیف (15) در جدول (6) اظهارنامه مالیاتی را تکمیل نمایند که برای درج صحیح اطلاعات در این بخش از اظهارنامه مالیاتی، شرکتها لازم است با توجه به قیمت تمام شده محصولات دانش بنیان خود، هزینه­ ها و درآمدهای این محصولات را تفکیک نموده باشند.

 

 

وی با اشاره به لزوم انجام حسابرسی مالی برای شرکتهای بزرگ گفت: براساس مصوبه کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان، اگر فروش شرکت ها بیش از یک میلیارد تومان باشد، لازم است

 

 

بر اساس قـرارداد اجرای روشهای توافقی رسیدگی به اطلاعات مالی شرکتهای دانش بنیان، دفاتر مالی شرکت ها از سوی یکی از اعضای حقوقی عضو جامعه حسابداران رسمی کشور، بررسی شده و گزارش حسابرسی برای دبیرخانه کارگروه ارسال شود.

 

 

همچنین شرکتهای دارای درآمد کمتر از یک میلیارد تومان در صورت انجام حسابرسی مالی مشخص از کمک هزینه معاونت علمی و فناوری در این زمینه بهره­ مند خواهند شد.

 

 

 

معافیت مالیاتی واحدهای مستقر در پارکهای فناوری

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در مورد معافیت مالیاتی ماده (۹) قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان هم گفت: معافیت مالیاتی برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی که همه فعالیت‌های آنها در پارک‌های علم و فناوری انجام می شود، بر مبنای ماده (۹) قانون اجرایی می‌شود و این شرکتها از سوی مدیریت پارک به اداره امور مالیاتی همان منطقه معرفی می‌شوند.

 

 

وی بیان کرد: واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی می‌توانند برای استفاده از معافیت‌های مالیاتی، درخواست معافیت خود را در ردیف (۳۰) جدول (۶) اظهارنامه وارد کنند که با عنوان «شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در پارک‌های فناوری (ماده ۹ قانون)» مشخص شده است و برای تکمیل اظهارنامه خود حتماً با مسؤولان پارک فناوری مربوطه مشورت کنند.

 

اطلاع‌رسانی کالاها و خدمات دانش‌بنیان مشمول معافیت مالیاتی

 

در ادامه بخوانید:  کارت بازرگانی و مالیات

صاحبکار درباره کالاها و خدمات مشمول معافیت مالیاتی این شرکتها گفت: براساس ماده سه قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش‌بنیان، شرکتهای متقاضی فقط برای کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود که به تائید کارگروه رسیده، می‌توانند درخواست معافیت مالیاتی کنند و سایر کالاها و خدمات شرکت مشمول معافیت مالیاتی نخواهد شد.

 

 

وی افزود: کالاها و خدمات دانش‌بنیان تائید شده شرکتها در سال مالی ۹۵ در قسمت پیامهای کارتابل اختصاصی هر شرکت بر روی سامانه ارزیابی شرکتهای دانش‌بنیان به نشانی reg.daneshbonyan.ir اطلاع‌رسانی شده و شرکتها به سهولت می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند و فقط برای این کالاهای تائید شده می‌توانند تقاضای معافیت مالیاتی دهند.

 

 

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری درباره میزان و زمان بهره‌مندی از معافیتهای مالیاتی شرکتهای دانش‌بنیان اظهار کرد: شرکتهای دانش‌بنیان از تاریخ تأیید در کارگروه می‌توانند از معافیت استفاده کنند؛ بنابراین اگر بخشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان، قبل از تاریخ تأیید کارگروه محقق شده باشد، نمی‌توانند برای آن معافیت مالیاتی تقاضا کنند.

 

 

صاحبکار تأکید کرد: چنانچه شرکتها در مراحل تکمیل اظهارنامه مالیاتی خود به فهرست کالاها و خدمات دانش‌بنیان و تاریخ تائید شرکت توسط کارگروه توجه نکنند، ممکن است در مسیر رسیدگی پرونده‌های مالیاتی توسط ممیزان ادارات امور مالیاتی، اشکالاتی پیش آمده و ضمن عدم امکان استفاده از معافیتها، مشمول برخی جرائم مالیاتی شوند.

 

 


برچسب ها:
..