عدالت مالیاتی

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۲۴ تیر ۱۳۹۵
عدالت مالیاتی

بهره گيري از سامانه صندوق فروش، بکارگيري روشهاي مکانيزه و و اگذاري بخشي از امور به بخش غير دولتي به منظور تسهيل و تسريع در انجام امور موديان از جمله اقداماتي است که درحال حاضر انجام مي شود و اميد است با اجراي طرح جامع مالياتي گام نهايي براي تحقق عدالت مالياتي برداشته شود.

 

در سالهای اخیر با توجه به اهتمام ویژه مسئولین نظام و دولتمردان برای گنجاندن درآمدهای مالیاتی به جای درآمدهای نفتی برای تامین بودجه جاری کشور و انجام اقدامات مربوط به عمران و آبادانی و تجهیز و تقویت زیر ساختهای شهری و ایجاد امکانات عمومی برای شهروندان،

 

دستگاه مالیاتی تلاشهای مجدانه ای را برای بازنگری قوانین مالیاتی و ساده سازی آن و صدور بخشنامه ها و دستورالعمهای به موقع برای اطلاع آحاد جامعه و بالاخص مودیان مالیاتی به منصه ظهور گذاشته است.

 

 
جلب و افزایش اعتماد و اطمینان مودیان مالیاتی برای بالا بردن میزان مشارکت آنها در پرداخت مالیات و در کنار آن، ترویج فرهنگ مالیات برای اقناع افکار عمومی و تکریم مودیان، اهداف مهمی بود که سرلوحه اقدامات مسئولین و کارکنان دستگاه مالیاتی قرار گرفت.

در ادامه بخوانید:  افزایش هوش مالی - بخش پنجم

 

مسلما بهره گیری از سامانه های به روز و توانمند اطلاعاتی برای شناسایی مودیان و میزان درآمدهای ایشان برای دریافت عادلانه مالیات و به تبع آن افزایش رضایتمندی مردم حرف اول را می زند.

 

 
در همین راستا طرح جامع مالیاتی به عنوان بزرگترین پروژه نظام مالیاتی طراحی گردید تا بدین ترتیب بانک اطلاعات کامل مالیاتی و عملیاتی تشکیل گردد .

 

 
در کنار این طرح بزرگ، اقدامات دیگری هم ضمن بررسیهای کارشناسانه اجرایی گردید تا اطلاعات دقیق و صحیح مودیان مالیاتی اصناف گوناگون شناسایی شود و مالیات عادلانه اخذ گردد .
بهره گیری از سامانه صندوق فروش، بکارگیری روشهای مکانیزه و و اگذاری بخشی از امور به بخش غیر دولتی به منظور تسهیل و تسریع در انجام امور مودیان از جمله اقداماتی است که درحال حاضر انجام می شود و امید است با اجرای طرح جامع مالیاتی گام نهایی برای تحقق عدالت مالیاتی برداشته شود.

در ادامه بخوانید:  افتتاح حساب های دستگاه های اجرایی

 

 

شایان ذکر است که بسط و گسترش سامانه های اطلاعاتی در فرایند تشخیص و دریافت مالیات، تاثیر بسزایی داشته و موجب خواهد شد جامعه نسبت به دستگاه مالیاتی ذهنیت خوبی داشته باشند زیرا که با استفاده از این سامانه های اطلاعاتی، فراریان مالیاتی شناسایی شده و مالیات آنها اخذ خواهد شد

 

ضمنا با داشتن دسترسی به اطلاعات شغلی مودیان مالیاتی، میزان در آمد واقعی آنها احراز شده و مالیات واقعی از صاحبان درآمد دریافت می شود و همین امر موجب عدالت مالیاتی و برقراری عدالت اجتماعی می گردد.

 

 
کاهش هزینه های وصول مالیات، جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی مودیان و کارکنان مالیاتی، شفافیت اقتصادی و برقراری عدالت مالیاتی ، افزایش سرعت تشخیص مالیات و تسریع در روند وصول آن از جمله مزایای بهره گیری از سامانه های اطلاعاتی توانمند و به روز دنیاست

در ادامه بخوانید:  تاريخچه پول

 

که راه رسیدن به سیاستهای پیش بینی شده دولت برای جایگزینی درآمد مالیاتی به جای درآمد نفتی و نیل به عظمت و اقتدار ملی را هموار خواهد ساخت.

 


برچسب ها:
..