دسته بندی حسابها

دسته: حسابداری
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۱ تیر ۱۳۹۵
دسته بندی حسابها

به گروه حساب عموما یک کد یک رقمی اختصاص داده می شود.گروه های حساب معمولا همه جا یکسان هستند و تفاوتهای جزئی در تعریف دارند.

نظم و دسته بندی حساب ها از ویژگی های یک نرم افزار حسابداری می باشد .

در ابتدا نرم افزار هایی طراحی و تولید شدند که در اصطلاح حسابداری دو سطحی بودند اما با رشد تجارت نیاز به نرم افزار های در سطح بیشتر احساس شد .

در نرم افزار های حسابداری ایجاد سلسله مراتبی جهت ثبت اسناد و گردش حساب ها فلسفه به وجود آمدن کدینگ حساب ها می باشد .

 

 

عموما کدینگ حسابداری به نحوی ایجاد می شود که در ابتدا حسابهای دائم که قابلیت نقد شوندگی بالاتری دارند قرار گیرند و کد کوچکتر به آنها تخصیص داده شود. پس از حسابهای دائم، حسابهای سود و زیانی و در نهایت حسابهای انتظامی کد دهی می شوند.

 
در سیستم حسابداری، حداقل دو سطح حساب وجود دارد. حساب کل و حساب معین. بر حسب نیاز سطوح دیگری نیز به کدینگ حسابداری افزوده می شود.

 

مانند گروه حساب که بالاتر از کل قرار می گیرد و حساب تفصیلی که پایینتر از معین قرار می گیرد.حساب های کل توسط استاندارد های حسابداری بین المللی تهیه و تدیون شده است . حال به توضیح هریک از این سرفصل ها می پردازیم.

 

 

 

گروه حساب

به گروه حساب عموما یک کد یک رقمی اختصاص داده می شود.گروه های حساب معمولا همه جا یکسان هستند و تفاوتهای جزئی در تعریف دارند.

گروه حسابها از دارایی ها شروع می شود به حسابهای انتظامی ختم می شود. اگر ترتیب نقد شوندگی را در نظر بگیریم کدینگ با چنین تزتیبی خواهیم داشت: دارایی ها، بدهی ها، حقوق صاحبان سهام، درآمد ها، هزینه ها و حسابهای انتظامی.

 

در ادامه بخوانید:  درج و ارائه شماره اقتصادی

این گروهها ممکن است بر اساس نیاز مشتری به داراییهای جاری، داراییهای ثابت، بدهی ها، بدهی های بلند مدت و … تقسیم شود.

 

 

 

حساب کل

حساب کل یکی از مهمترین قسمتهای کدینگ حسابداری است. با توجه به اینکه این سرفصل از حساب باید در دفاتر قانونی ثبت شود(دفتر کل) تعریف آن بسیار مهم است. تعریف کدینگ حساب کل باید به نحوی باشد که پاسخ گوی اداره دارایی باشد.

 

تراز کل، دفتر کل و سایر گزارشاتی که در سطح کل از نرم افزار حسابداری استخراج می شود باید گویای وضعیت مالی یک مجموعه باشد.

 

 

این گزارشات شامل درآمدهای مشمول مالیات، در آمد های معاف از مالیات، هزینه های عملیاتی، هزینه های غیر عملیاتی، داراییهای نقد و … هستند.
برای کدینگ کل معمولا دو یا سه رقم با احتساب کد گروه کافی به نظر می رسد.

 

 

 

حسابهای معین

حساب معین برای مشخص کردن جرئیات حساب کل استفاده می شود، بطور مثال موجودی نقد و بانک شامل جزئیات بانکها، صندوق و تنخواه گردان ها هستند.اهمیت حسابهای معین کمتر از حساب کل نیست، حساب معین در کنترل گردش حساب و تفکیک ریز موجودی حسابها و هزینه ها و در آمد ها نقش اساسی دارد و به تصمیم گیری های مدیریتی و پیگیری های مالی کمک خواهد کرد.

 
برای حساب معین معمولا بین ۴ تا ۶ رقم کد با احتساب کد حساب کل در نرم افزار حسابداری در نظرگرفته می شود.

در ادامه بخوانید:  حساب تفصیلی و کاربرد آن ها

 

 

 

حسابهای تفصیلی

جزئی ترین سطح حساب ها، حساب تفصیلی است.در هر بنگاه اقتصادی حساب تفصیلی کاملا بر اساس فعالیت آن مجموعه مشخص می شود، نام مشتریان، حسابهای بانکی و سایر سر فصل های شخصی هر مجموعه در این سطح قرار می گیرد.

 
همچنین روش برخورد با سطح تفصیل حسابها و تعداد سطوح تفصیل مورد استفاده در هر بنگاه اقتصادی می تواند متفاوت باشد، امروزه بسیاری از نرم افزار های مالی اجازه استفاده از تفصیلی شناور را فراهم کرده اند، این نوع حساب تفصیل، مستقل از معین تعریف می شود و برای هر حساب در کل نرم افزار حسابداری یک کد حساب اختصاص داده می شود.

 

هنگام ثبت سند مشخص میشود که این حساب مربوط به کدام معین است.
این روش کد گذاری گزارشهای بسیار قوی و جامعی را در اختیار حسابدار قرار میدهد.

 
بر اساس نیاز هر بنگاه اقتصادی، در سطح پایینتر از حساب معین، ممکن است بیش از یک حساب تفصیلی استفاده شود. طور مثال در شرکتهای پیمانکاری بسیار پیش می آید که یک پروژه بین پیمانکاران خرد تقسیم می شود. در این صورت پروژه بعنوان یک سطح تفصیل و پیمانکار خرد نیز یک سطح تفصیل دیگر می باشد.

 
در نتیجه می توان گفت که کدینگ حسابداری ضرورتی است که استفاده از رایانه به ما تحمیل کرده است و این ضرورت دلچسب افزایش سرعت و سهولت دسترسی به اطلاعات پردازش شده مالی هر مجموعه را فراهم میکند.

 

 

حساب های جزء

این حساب ها زیر مجموعه حسابهای معین می باشند و به نام های متفاوتی چون (زیر معین،جز،…) هم نامیده می شود. همانطور که از نام حساب ها مشخص است اطلاعات کامل تر و دقیق تری از حساب مربوطه ارائه می دهد.

در ادامه بخوانید:  پیشرفت در حسابداری - بخش یازدهم

 

به عنوان مثال حساب تنخواه گردان دفتر مرکزی یک حساب تفصیلی می باشد که زیر مجموعه حساب معین تنخواه گردان ها قرار میگیرد.لازم به ذکر است حساب جزء در بیشتر برنامه ها ثبت نمیشود اما در نرم افزار های جدید سطحی برای آن ایجاد گردیده است .(برای گزارش گیری بسیار مفید می باشد )

 

 

نکته:

با توجه به تعداد زیاد حساب های تفصیلی در شرکت ها که معمولا شامل نام مشتریان و فروشندگان، پرسنل و … است و هر یک از این افراد نیز با حساب های خاصی مرتبط هستند بهتر است که ابتدا گروه حساب های تفصیلی را ایجاد نماییم و گروه های تفصیلی را با سرفصل های حسابداری مرتبط کنیم و بعد از آن اشخاص را در گروه های مربوطه تعریف نماییم.البته امکان ایجاد گروه تفصیلی باید در نرم افزار شما وجود داشته باشد.

 


برچسب ها:
..