تهیه پشتیبان از اطلاعات مالی

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۱ تیر ۱۳۹۵
تهیه پشتیبان از اطلاعات مالی

در پایان باز یادآور میشوم مهمترین کار روزانه شما پشتیبان گیری است.چگونه می توانیم از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم؟فایل‌ها در کامپیوتر شما می‌توانند به دلایل متعددی از بین بروند. راههای زیادی وجود دارد برای اینکه دچار این آسیب نشویم و اطلاعات از دست رفته را بازیابی (recovery) نماییم.

 

همانطور که مستحضرید، اطلاعات مالی جزء اطلاعات مهم و تاثیر گذار در تصمیم گیری سازمان می‌باشد و گزارشگیری بهنگام از رخدادهای مالی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

 

حال فرض کنید یک حسابدار، زحمت کشیده و چندین ماه و یا چندین سال ثبت سند انجام داده، حال به دلایل مختلف مثلا سوختن هارد، اطلاعات مالی از بین می‌رود. برای پیشگیری از اتفاق صورت گرفته چه باید کرد؟ در این حال یک حسابدار فهیم با توجه به میزان و اهمیت رخدادهای مالی ثبت شده اقدام به تهیه پشتیبان یا backup از اطلاعات ثبت شده می‌نماید.

 

 

بزرگترین معضلی که یک حسابدار با آن روبرو می شود از دست رفتن اطلاعات نرم افزاری است .

 

اگر دقت کافی را نداشته باشید ممکن است روز ها و یا هفته ها از وقت شما را بکیرد که سند های خود را ثبت مجدد نمایید .امروزه  اکثر شرکتها برای انجام کاری مالی و اداری نرم افزار تهیه میکنند. خیلی از این نرم افزارها دارای بانک اطلاعاتی Microsoft SQL Server هستند. این بانک اطلاعاتی قابلیتهای فراوانی دارد، اما اگر دقت نکنید و سهل انگاری کنید ممکن است به راحتی کلیه اطلاعات مهم شما را به باد دهد!

 

 
پس برای حفظ امنیت خودتان و اطلاعاتتان پشتیبانگیری مطمئن را فراموش نکنید.
شما که نرم افزار حسابداری یا نرم افزار انبارداری با بانک اطلاعاتی SQL Server دارید، حتما داخل برنامه کلیدی برای تهیه فایل پشتیبان دارید. پس بهتر است هر روز پس از اتمام کارتان این دکمه را بزنید. اگر بعد از زدن این دکمه با پیغام خطا روبرو میشوید، اصلا از کنار مسئله راحت رد نشوید. حتما با تیم پشتیبان نرم افزار مالی خودتان تماس بگیرید و مشکل را بر طرف کنید.

در ادامه بخوانید:  سقف خالص پرداختی مدیران و کارکنان

 

 

 
نکته مهم بعدی این است که بدانید این فایل دقیقا کجا ذخیره میشود.

SQL Server همیشه فایل پشتیبان را در مسیری که برایش مشخص شده روی هارد سرور تهیه میکند. پس اگر کامپیوتر شما سرور نیست و یک ایستگاه کاری مرتبط با سرور است، مطمئنا فایل پشتیبان روی کامپیوتر شما ذخیره نمی شود. حتی اگر شما کلید پشتیبانگیری را از روی سیستم خودتان زده باشید.

 
پس متوجه شدید که آنچه بسیار اهمیت دارد نگهداری از اطلاعات سرور است. شما با دانستن مسیر ذخیره شدن فایل های پشتیبان می توانید در بازه های زمانی مشخص کپی فایل ها را به یک وسیله ذخیره سازی دیگر مثل یک هارد اکسترنال یا یک فلش مموری منتقل کنید.

 

این روزها حافظه ها با ظرفیت بالا و سایزهای کوچک و قیمت مناسب در دسترس همه قرار دارد. با این کار خیالتان راحت است که اگر سرور هم نابود شود باز شما اطلاعاتتان را در جای امنی دارید.برای نگهداری دائمی اطلاعات می توانید بک آپ های ماهانه تان را روی دی وی دی رایت کنید و در جای مشخصی نگهداری نمایید .

 
نکته دیگری که باید دقت کنید زمان تعویض ویندوز و فرمت کردن هارد است.

 

قبل از هر کاری پشتیبانگیری کنید. SQL Server فایل های اطلاعاتی را در فولدری به نام Data که به صورت پیش فرض در مسیر نصب ایجاد میکند با پسوند mdf و ldf نگهداری می کند. این ها دیتا فایل ها و لاگ فایل های شما هستند.

 

 

این فایل ها را قبل از هر گونه دستکاری در ویندوز در جای امنی کپی کنید. اگر در مسیر نصب، این فولدر را پیدا نکردید؛ ممکن است به دستور کاربری که سیستم را نصب کرده در جای دیگری ایجاد شده باشد. بد نیست جستجو کنید و فایل های اطلاعاتی با پسوندی که گفتم را پیدا کنید. محکم کاری کنید ضرری ندارد.
در پایان باز یادآور میشوم مهمترین کار روزانه شما پشتیبان گیری  است.

در ادامه بخوانید:  گارانتی و وارانتی

 

 

 

چگونه می توانیم از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم؟

فایل‌ها در کامپیوتر شما می‌توانند به دلایل متعددی از بین بروند. راههای زیادی وجود دارد برای اینکه دچار این آسیب نشویم و اطلاعات از دست رفته را بازیابی (recovery) نماییم. یکی از راه‌ها این است که یک نسخه پشتیبان (backup) از تمامی اطلاعات سیستم رایانه‌ای تهیه نماییم.

 

همچنین همانطور که می دانیم راههای مختلفی برای تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات وجود دارد. شما به یک فضای خارجی دیگر نیاز دارید تا بتوانید کپی‌های پشتیبان خود را بر روی آن ذخیره کنید که البته نیاز به تجهیزات پیچیده ای ندارید و می توانیدد از ابزارهای ذخیره سازی زیر استفاده نمایید:

 
1. سی دی (CD)
2. دی وی دی (DVD)
3. حافظه فلش (USB flash drives)
4. درایوهای موجود در شبکه (Network drives)
5. هارد دیسک خارجی (External hard drives)
6. سرویس های آنلاین (Online backup and storage servicee)

 
بسته به نوع نیاز و حجم اطلاعاتتان می توانید از هرکدام از این ابزارها استفاده کنید. شما باید به این نکته توجه نمایید که پشتیبان گیری باید بطور منظم انجام شود تا داده هایتان در هر زمان که شما نیاز دارید در دسترس شما باشند.

در ادامه بخوانید:  تغییرات مدیران مالی

 
یکسری نکات را برای نگهداری از فایل‌های پشتیبان باید مدنظر قرار داد:
باید توجه نمایید که فایل‌های پشتیبان را در کجا نگهداری می کنید؟ مثلاً اگر از یک گاو صندوق نسوز برای نگهداری اسناد کاغذی و مهمتان استفاده می کنید نسخه‌های پشتیبان اطلاعات را نیز در همان گاوصندوق نگهداری نمایید.

 

 

 

سعی کنید بیش از یک نسخه کپی بگیرید، چرا که اگر اتفاقی برای نسخه اول افتاد نسخه دوم و یا سوم را در دسترس داشته باشید تا بتوانید از آنها استفاده کنید.

 

 

فضای ذخیره سازی خود را مرتب و منظم نگاه دارید. هر چند وقت یک بار (مخصوصاً اگر که شما برای فضای ذخیره سازی هزینه می کنید)، فایل های قدیمی را پاک کنید یا از نرم افزارهای فشرده ساز برای متراکم کردن اطلاعات استفاده کنید تا فضای کمتری اشغال کنند.

 

 

از اطلاعات خود با یک کلمه رمز محفاظت کنید. در برخی از روش های تهیه نسخه‌های پشتیبان شما قادرید از فایل‌های پشتیبان به وسیله یک کلمه رمز حفاظت کنید. در صورتی که می خواهید از اطلاعات شخصی یا حساس کپی پشتیبان تهیه کنید، این ویژگی را در نظر بگیرید.

 


برچسب ها:
..